آخرین وضعیت پرونده املاک نجومی و 1904 ملک شهرداری که در اختیار دیگران است

به گزارش مجله رویای کره ای، رئیس کمیته مالی شورای شهر تهران با بیان اینکه هنوز اطلاع دقیقی از سرنوشت پرونده املاک نجومی نداریم گفت: طبق پیگیری های به عمل آمده تعداد املاک شهرداری که در اختیار افراد حقیقی و حقوقی است به 1904 فقره رسیده است.

آخرین وضعیت پرونده املاک نجومی و 1904 ملک شهرداری که در اختیار دیگران است

محمود میرلوحی در گفت وگو با ایلنا درخصوص بازپس گیری املاک شهرداری تهران گفت: پرونده ای تحت عنوان املاک نجومی قبل از روی کار آمدن شورای شهر پنجم مطرح شد که بازتاب رسانه ای بسیاری داشت، اما متاسفانه هنوز هم اطلاعات دقیقی از سرنوشت آن پرونده و تعداد املاکی که بازپس گرفته شده است، نداریم.

وی اضافه کرد: چند روز گذشته از مدیر کل حقوقی سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران در این باره سوال کردم و معین شد؛ هنوز اطلاعات دقیقی از سرنوشت آن پرونده در دست نیست.

رئیس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران با بیان اینکه تاکنون چند مورد از املاک مسترد شده است، اظهار کرد: قوه قضائیه چند مورد دیگر را نیز تایید نموده است، اما خبر نداریم، آیا این موارد به دادگاه رفته است، برای آنها کیفرخواست صادر شده یا در مرحله بازپرسی است.

وی توضیح داد: اولین گزارش درباره پرونده املاک نجومی توسط شهردار وقت تهران، محمدعلی نجفی تحت عنوان گزارش تغییر و تحول به شورا ارائه و بر اساس آن اعلام شد؛ 674 ملک شهرداری تهران در اختیار افراد حقیقی و حقوقی واقع شده است. از آن موقع با پیگیری های بعدی این تعداد به 1904 فقره رسید که به صورت پلاک است و ممکن است هر پلاک شامل چند واحد باشد.

  • یارانه خیریه ها و نهادهای مذهبی نباید بیشتر از 50 درصد باشد

وی در ادامه گفت: در حال پیگیری هستیم، بخش قابل استرداد هرچه زودتر پس گرفته گردد، زیرا شهرداری برای پرداخت بدهی ها به شدت به این املاک احتیاج دارد و از طرفی اجاره های معوقه این املاک باید دریافت گردد و چارچوب املاکی که به صورت قانونی در اختیار افراد واقع شده است نیز معین و از شورا مجوز دریافت گردد.

میرلوحی با بیان اینکه در فرایند واگذاری ها به عنوان مثال به موسسات مردم نهاد غیردولتی، خیریه ها و اماکن مذهبی باید تناسب وجود داشته باشد، گفت: نباید بیشتر از 50 درصد به خیریه ها و نهادهای مذهبی یارانه داد، نباید اینگونه باشد که کسی بخواهد سالانه ده میلیون تومان کار خیریه انجام دهد، اما اجاره ملک شهرداری که در اختیار دارد، 100 میلیون تومان باشد.

  • عده ای فکر می نمایند املاک شهرداری حق آنهاست

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه منتظر ارائه هرچه زودتر این فهرست هستیم، اضافه کرد: متاسفانه روند بازگشت املاک خیلی کند است و تنها 169 واحد آن هم با پیگیری های قضایی احصا شده است. عده ای فکر می نمایند، این املاک حق آنها است، در حالی که شهرداری مدام اعلام می نماید، این املاک دارائی های مردم است و باید هرچه زودتر بازگردد.

  • مدیران شهرداری در بازپس گیری املاک جدی باشند

وی در پاسخ به این سوال که آیا اراده کافی در بازپس گیری املاک در سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران وجود دارد؟ توضیح داد: بله، اما در این مدت علاوه بر اینکه شهردار در چند نوبت عوض شد، معاون اقتصادی و اقتصادی نیز بارها تغییر کرد. در هر صورت این امر باید تسریع گردد و همکاران ما در شهرداری نیز در این زمینه جدی باشند. اخیرا چارچوبی معین شد و به سازمان املاک و مستغلات توضیح دادیم که باید جوابگو باشند و نباید بیش از این در اقدام و بازپس گیری تاخیر وجود داشته باشد.

میرلوحی در پاسخ به این سوال که پیش بینی شما از تعداد املاکی که تا خاتمه سال بازپس گرفته می شوند، چه میزان است؟ گفت: باید همه املاک پس گرفته گردد. تاخیر در پس دریافت املاک ممکن است به این دلیل باشد که می خواهد اجاره ملک را دریافت کند که ایرادی ندارد و ردیف 100 میلیارد تومانی برای آن پیش بینی شده است.

وی با اشاره به ایتکه شهرداری باید بخشی از املاک را بفروشد، گفت: شهرداری در حال خرید بعضی املاک و زمین های تاریخی و باارزش است که برای تامین هزینه آنها باید بتواند با املاک در دست اختیار تهاتر داشته باشد.

میرلوحی در پاسخ به این سوال که ضرب الاجلی برای بازپس گیری املاک تا شهریور اظهار داشتید، اما چرا محقق نشد، گفت: انتظار ما بازپس گیری زودتر از خاتمه سال است. ما تحقیق و تفحصی را برای این املاک معین کردیم و شهرداری دو ماه از ما فرصت خواست که همین روزها به خاتمه می رسد و اگر نگردد املاک را با سرعت بیشتری پس بگیریم، خودمان به سمت تحقیق و تفحص پیش می رویم.

رئیس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران در ادامه در واکنش به اینکه درباره مرکز تجاری ایران مال که در گزارش حسابرسی سال 93 شهرداری تهران اعلام شد، هنوز بدهی خود به شهرداری را پس نداده است، اما قرار است به عنوان سرمایه گذار در توسعه خطوط متروی تهران مشارکت داشته باشد، توضیح داد: در گزارش تلفیق بودجه سال 93 شهرداری تهران، 33 بند برای آنالیز دقیق اعلام شد. در جلسه اخیر شورا قرار بر این شد؛ در 14 مهر نیز مجددا کمیسیون حقوقی و نظارت جمع بندی داشته باشد.

  • ارائه فهرست تخلفات در گزارش حسابرسی سال 93 شهرداری به قوه قضائیه تا یک ماه آینده

وی اضافه کرد: موارد ذکر شده در این گزارش شامل سه دسته هستند، یک دسته از آنها باید به قوه قضائیه برود، یک دسته به هیات رسیدگی به تخلفات و دسته دیگر نیز ممکن است با توجه به نکات مطرح شده حل و فصل گردد. همانگونه که در گزارش سال 93 ذکر شده است، این اشکالات وجود داشته و اینکه آیا استمرار داشته است یا خیر را به زودی گزارش می دهیم.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به فرصت شش ماهه ای که برای ارائه گزارش از سوی شهرداری در نظر گرفته شده است، گفت: کمیسیون نظارت یک بازه زمانی اظهار داشت و ظرف یک ماه آینده فهرستی برای معرفی به قوه قضائیه و هیات رسیدگی به تخلفات معرفی می نماید.

وی اضافه کرد: پرونده ایران مال یکی از پرونده هایی است که به کمیسیون ماده 100 رفته و زمین هایی که در اختیار آنها قرار گرفته، یکی از بندهای 33 گانه اشاره شده در ماده 5 گزارش تلفیق سال 93 شهرداری تهران است. آنچه مسلم است شهرداری مطالباتی داشته است که باید دریافت گردد و منتظر این اتفاق هستیم. رویکرد و سیاست شورا روشن است و با هیچگونه رودربایستی با کسی نداریم. درخصوص مطالبات شهرداری فعالیت هرکسی در شهر مورد استقابل است اما باید حقوق شهرداری رعایت گردد.

  • بدهی ایران مال به شهرداری در قالب مشارکت در ساخت مترو تهاتر می گردد

وی گفت: بخش خصوصی باید فعال باشد و در صورتی که حقوق عمومی پرداخت گردد، فعالیت آنها از نظر ما مسئله ای ندارد و سرمایه گذاری ایران مال در مترو منطقه 22 تقریبا در همین جهت است

میرلوحی توضیح داد: مساله مال ها در تهران نه فقط در ایران مال بلکه در مراکز دیگر از جمله پالادیوم نیز رخ داد و متاسفانه این مرکز تجاری پیوست ترافیکی نداشت و در یک کوچه با مساحت کمتر از بیست متر امکانات تجاری راه اندازی شد و کافی است وضعیت ترافیکی آن در روزهای آخر هفته را ببینید و متوجه شوید، چه مشکلاتی برای ساکنان منطقه ایجاد نموده و حقوق عمومی را نادیده گرفته است.

رئیس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران در خاتمه گفت: اینها خط قرمزهای شورای شهر و مدیریت شهری کنونی است، امیدواریم با یاری خودشان مساله پیوست ترافیکی را حل کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 440

به "آخرین وضعیت پرونده املاک نجومی و 1904 ملک شهرداری که در اختیار دیگران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین وضعیت پرونده املاک نجومی و 1904 ملک شهرداری که در اختیار دیگران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید