ارشدی: چرا اتاق بازرگانی مخالف مالیات بر عایدی سرمایه است؟ ، منافع ذینفعان، اقتصاد را به بازی گرفته است

به گزارش مجله رویای کره ای، استاد اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد گفت: اقتصاددانان برجسته از مالیات هایی همچون CGT حمایت می نمایند و برای رونق دریافت اقتصاد معتقدند که باید انگیزه های سوداگری را تضعیف کرد.

ارشدی: چرا اتاق بازرگانی مخالف مالیات بر عایدی سرمایه است؟ ، منافع ذینفعان، اقتصاد را به بازی گرفته است

گروه مالی خبرنگاران، موافقت ها و مخالفت هایی با تصویب و اجرای یکی از مهمترین پایه های مالیاتی که در تمام کشور های جهان بخصوص کشور های توسعه یافته دهه هاست اجرا می گردد همچنان توسط فعالان و کارشناسان مالی تا نمایندگان مجلس و مسوولین بیان می گردد. با اینکه شکی نیست گسترش پایه های مالیاتی به نفع رشد مالی کشور و موتور محرکه فراوری و جلوگیری از هر گونه سفته بازی است، اما شنیده ها حاکی از مخالفت هایی هر چند کم با اجرای این پایه مالیاتی است. وحید ارشدی؛ اقتصاددان، عضو پژوهشکده مطالعات علوم انسانی و استاد اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد دلایل مخالفت های اجرا شده و عواید اجرای مالیات بر عایدی سرمایه را برشمرده است.

وحید ارشدی با اشاره به اینکه یکی از اهداف قانون مالیات بر عایدی سرمایه راهنمایی سرمایه ها به بخش مولد و جلوگیری از سرمایه گذاری در بخش های غیر مولد است گفت: مجلس اگر بخواهد کار مؤثری انجام دهد باید با وضع قوانین لازم، نظام بازدهی بخش مولد و غیر مولد را بگونه ای تنظیم کند که رشد مالی بخش مولد بر رشد مالی بخش غیر مولد غلبه کند. از این نظر می توان گفت که اخذ مالیات بر عایدی سرمایه اگر به درستی اجرا گردد تا حدودی می تواند این موضوع را محقق کند.

وی با اشاره به اهداف نظام های مالیاتی در سراسر جهان خاطر نشان کرد: از اهداف نظام مالیاتی هر کشوری می توان به ترویج و توسعه عدالت و برابری مالی به وسیله بازتوزیع ثروت در جامعه و کاهش نابرابری مالی و فاصله طبقاتی اشاره نمود. از طرفی نظام های مالیاتی هم می توانند نقش بازدارنده برای رفتار های غلط مالی داشته باشند، معافیت های مالیاتی و یا نرخ های مالیاتی بالا علامت دهنده هایی به بخش های مختلف مالی هستند. از این منظر أخذ مالیات ها و معافیت های مالیاتی باید هدفمند و با مبنای علمی باشد تا بتواند سیگنال های مثبتی به بخش واقعی فراوری و سیگنال های منفی به بخش غیر مولد فراوری ارسال کند.

استاد اقتصاد دراین باره اضافه نمود: نهاد ستاننده مالیات، ضمن تأمین منابع دولت باید برای رفتار های غلط مالی مانند سفته بازی در ارز و سکه و ... بازدارنده باشد و با این نقش، نباید دولت به این نوع از مالیات نگاه درآمدی داشته باشد بلکه باید انگیزه سرمایه داران را برای ورود به کار های غیر مولد به شدت کاهش دهند تا آن ها منابع خود را به سمت فراوری ببرند. یکی از دغدغه های مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم اصلاح نظام مالیاتی است که با هدف فعال شدن بخش مولد و ثبات بخش های واقعی مالی دنبال می گردد.

وحید ارشدی درباره نظرات موافقان و مخالفان طرح مالیات برعایدی سرمایه گفت: طرح مالیات برعواید سرمایه، موافقانی و مخالفانی دارد. با وجودی که مالیات بر عایدی سرمایه که یکی از معتبرترین مالیات ها برای رسیدن به رشد مالی بالاست و در بیشتر جوامع پیشرفته پذیرفته شده است به دلیل وابستگی به منافع افراد ذینفع و تعارض منافع افراد و نهاد هایی که با ورود سفته بازانه به اقتصاد سرمایه هایی را تجمیع نموده اند این طرح با چالش هایی از نوع فشار به مراکز تصمیم گیری روبرو است. جالب است که شاهدیم نهاد هایی مانند اتاق های بازرگانی با این طرح مخالفت نموده اند و این جای سؤال است که چرا باید نهاد های بازرگانی کشور با طرحی که باید به بخش غیر مولد سیگنال منفی دهد تا منابع خود را به بخش مولد منتقل کند و اتاق ها راستا صادرات را فراهم نمایند مخالفت می نمایند.

عضو پژوهشکده مطالعات علوم انسانی و استاد اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد در این باره شرح داد: اقتصاددانان برجسته از مالیات هایی همچون CGT حمایت می نمایند و برای رونق دریافت اقتصاد معتقدند که باید سوداگری را از بین برد و انگیزه های آن را تضعیف نمود. البته باید توجه داشت اگر مخالفین به جامع نبودن قوانین ایراد وارد نمایند می توان این نقدها را وارد نمود.

ارشدی در انتها با تاکید بر توجه به تدوین مناسب قانون و اجرای همه جانبه آن تصریح نمود: بنابراین می توان به این نتیجه مهم رسید که قانون باید به اهداف خود برسد و برای رسیدن به اهداف خود باید همه جوانب را بسنجد و این احتیاج است که انگیزه های همه بازیگران و فعالان مالی دراین بین شناسایی گردد و میزان تن دادن به قانون مورد ارزیابی دقیق قرار بگیرد و مکانیزم های تضمین قانون درست تعبیه گردد. قوانین متضاد و هم پوشش ملغی اعلام گردد، لذا واجب است همه بازیگران عرصه مالی با منافع عمل به قوانین مالیاتی آشنا شوند و از کسانی که تضعیف قانون را در مقام اجرا دنبال می نمایند به شدت دوری گردد و آن ها را در مصادر پست های مهم اداری و اجرایی قرار ندهند. بی شک اجرای درست قوانین و پیگیری و نظارت بر آن می تواند بخش زیادی از موفقیت کار را تضمین کند واقتصاد را به سمت اصلاح و گسترش پایه های مالیاتی پیش ببرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1512

به "ارشدی: چرا اتاق بازرگانی مخالف مالیات بر عایدی سرمایه است؟ ، منافع ذینفعان، اقتصاد را به بازی گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارشدی: چرا اتاق بازرگانی مخالف مالیات بر عایدی سرمایه است؟ ، منافع ذینفعان، اقتصاد را به بازی گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید