تحرکات جدید داعش در سوریه شدت گرفت

به گزارش مجله رویای کره ای، منابع محلی در سوریه مدعی شدند که عناصر گروه تروریستی داعش طی روزهای اخیر به مواضع نیروهای ارتش سوریه و میادین نفت و گاز در صحرای سوریه حمله کرده اند.

تحرکات جدید داعش در سوریه شدت گرفت

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری خبرنگاران، منابع محلی در سوریه مدعی شدند که عناصر گروه تروریستی داعش طی روزهای اخیر به مواضع نیروهای ارتش سوریه و میادین نفت و گاز در صحرای سوریه حمله کرده اند که با مقاومت نیروهای سوری، این حملات دفع شده است.

این منابع به روزنامه الکترونیکی العربی الجدید گفتند که افراد ناشناسی دیروز عصر به گروهی از نیروهای ارتش سوریه در منطقه الخشابیه واقع در شرق ناحیه إثریا (ریف شمال شرقی استان حماه) حمله کرده اند. بر اساس ادعای این منابع، در این حمله یک نظامی سوریه کشته شده و سه تن دیگر زخمی شده اند.

منابع مذکور گفتند که حمله عناصر ناشناس با انفجار یک بمب گذاشته شده در خودروی گشتی آغاز شد و سپس تیراندازی به همراه داشت. این منابع می گویند به احتمال زیاد مهاجمان، از عناصر باقی مانده داعش بوده اند.

این حمله بعد از گذشت چند ساعت از حمله عناصر داعش به مواضع نیروهای ارتش سوریه در شهرک کباکب واقع در ریف استان دیرالزور (شرق سوریه) اجرا شده است. در این حمله بنا به گزارش العربی الجدید، عناصر تروریستی برای مدتی کوتاه توانسته بودند بر این مناطق سیطره پیدا کنند.

بر اساس این گزارش، عناصر داعش حمله به کباکب را با خودروهای بمب گذاری ورق کاری شده (معمولا با ورق آهنی ضخیم) آغاز کردند که از سمت صحرای سوریه می آمدند. عناصر تروریستی در این حمله بعد از درگیری با نیروهای سوریه، بخش هایی از شهرک کباکب را به اشغال خود درآوردند و ارتش سوریه برای بیرون راندن آن ها، نیروهایی از شهرهای دیروز الزور و المیادین (نزدیک مرز عراق) فراخواند.

وب سایت خبری خبر24 نیز مدعی شده است که در کمین دیروز عناصر داعش علیه ارتش سوریه در نزدیکی شهر السخنه (استان حمص)، یکی از نیروهای سوری کشته شده و دو تن دیگر زخمی شده اند. داعش و برخی از رسانه های مخالفت دولت سوریه اخیراً مدعی شده بود که توانسته است این شهر را به اشغال خود درآورد که رسانه های سوریه به نقل از مقامات نظامی آن را تکذیب کردند.

بر اساس گزارش این رسانه سوریه، جنگنده های سوریه و روسیه به حملات هوایی خود علیه عناصر داعش از اطراف این شهر گرفته تا نزدیکی مرزهای عراق ادامه می دهند.

رادیو وطن اف ام سوریه گزارش داد که حملات اخیر عناصر باقیمانده داعش در صحرای سوریه و مناطق دیرالزور و استان حمص، منجر به قطع ارتباط جاده بین المللی حمص- دیرالزور شده است و دولت سوریه نیز از افزایش قطعی ساعات برق به دلیل اوضاع امنیتی در صحرای سوریه خبر داده است.

وزارت نفت و منابع طبیعی سوریه نیز علت قطعی برق نتیجه شرایط امنیتی در صحرای سوریه دانست و گفت که برق شماری از چاه های نفت در میادین حیان و الشاعر قطع شده و مقادیر زیادی گاز خارج شده است و این مسئله به شکل گسترده ای، تأثیر منفی بر شبکه برق رسانی داشته است.

کانال های اطلاع رسانی محلی در منطقه به العربی الجدید گفتند که عناصر داعش اخیراً با افزایش حملات خود، به برخی از چاه ها و میادین نفت و گاز در صحرای سوریه حمله کرده و برخی از نیروهای گارد سوریه و مسئولان حمایت از این میادین را به قتل رسانده اند.

ناظران و تحلیلگران مسائل سوریه معتقدند که افزایش میزان حملات عناصر باقیمانده داعش طی این مدت، چه بسا به این برمی گردد که آن ها به دنبال سوءاستفاده از شرایط به وجود آمده از شیوع کرونا در سوریه هستند تا دوباره خود را احیا کنند.

ارتش سوریه به کمک نیروهای متحد خود صحرای سوریه (بین استان های دیرالزور و حمص) را نیمه سال 2017 از عناصر تروریستی داعش آزاد و پاک سازی کردند. داعش طی سال های گذشته از این منطقه به دلیل وسعت زیاد و موقعیت جغرافیایی و بیابانی، به عنوان سنگری مهم برای حفظ موجودیت خود استفاده می کرد و برخی از عناصر باقی مانده تحت عنوان هسته های خاموش همچنان در این منطقه بیابانی حضور دارند.

4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 18 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 987

به "تحرکات جدید داعش در سوریه شدت گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحرکات جدید داعش در سوریه شدت گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید