ترمیم ضایعات استخوانی با سلول های بنیادی توسط محققان کشور

به گزارش مجله رویای کره ای، سلول های بنیادی مزانشیمی به عنوان گزینه ای برای سلول درمانی ضایعات مختلف، همیشه مطرح و مورد استفاده بوده اند. با توجه به توان تمایزی این سلول ها، می توان انتظار داشت که پیوند سلول های بنیادی مزانشیمی به محل ضایعات استخوانی منجر به تمایز آنان به رده سلولی دلخواه و بهبود ضایعه گردد، اما تا کنون ساختار ایده آلی که ترمیم ضایعات استخوانی از طریق سلول های بنیادی مزانشیمی را ممکن کند وجود نداشته است.

ترمیم ضایعات استخوانی با سلول های بنیادی توسط محققان کشور

با هدف ساخت داربست مناسبی که مهاجرت سلول های بنیادی مزانشیمی به محل ضایعه و تمایز آنان به سلول های استخوانی را ممکن کند؛ دکتر باغبان اسلامی نژاد، امیر کمالی، دکتر احمد عریان، دکتر بهاروند و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه شیراز، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن، داربستی از ژلاتین / نانو هیدروکسی پاتید (G/nHAp) ساخته شد که ریزکره هایی از جنس پلی گلایکولیک اسید (PLGA) دارای کانادیبیول (CBD) درون آن قرار گرفته بود.

سپس ساختار، تخلل و میزان تخریب داربست ساخته شد به یاری روش های آزمایشگاهی آنالیز شد. پس از این سلول های بنیادی مزانشیمی به درون داربست انتقال یافته، داربست ها به محل ضایعه ایجادشده در استخوان رادیال (یکی از دو استخوان ساعد) حیوان مدل آزمایشگاهی پیوند زده شد.

نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی Materials Science & Engineering C به چاپ رسیده است، نشان داد، کانادیبیول موجود در داربست یادشده باعث افزایش مهاجرت سلول های بنیادی مزانشیمی شده است. همچنین، بیان ژن های مربوط به استخوان در سلول های پیوند شده با داربست دارای کانادیبیول افزایش یافته بود.

آنالیز ها نشان داد، ضایعه استخوانی ایجاد شده در حیوانات مدل، 4 تا 12 ماه پس از پیوند داربست حاوی سلول بهبود یافته و سلول های مزانشیمی به محل ضایعه مهاجرت نموده بودند. نتایج این پژوهش نشان داد کانادیبیول باعث تسهیل مهاجرت سلول های مزانشیمی به محل ضایعات استخوانی و تمایز آنان به استخوان می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 239

به "ترمیم ضایعات استخوانی با سلول های بنیادی توسط محققان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترمیم ضایعات استخوانی با سلول های بنیادی توسط محققان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید