جزئیات مشخص تکلیف ساختمان های ناایمن منطقه 12، درخواست دادستانی برای تخریب منازل مسکونی فاقد استحکام

به گزارش مجله رویای کره ای، شهردار قلب تهران درباره برنامه تخریب ساختمان های ناایمن و فاقد استحکام، همچنین ساختمان های محل تجمع معتادان متجاهر در محدوده های شوش، مولوی و هرندی شرح داد.

جزئیات مشخص تکلیف ساختمان های ناایمن منطقه 12، درخواست دادستانی برای تخریب منازل مسکونی فاقد استحکام

جهت دریافت خدمات خرید اینترنتی درب ضد سرقت با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری خبرنگاران، علی محمد سعادتی در پی درخواست معاون دادستان تهران مبنی بر اقدام شهرداری تهران برای تخریب منازل مسکونی فاقد استحکام در محدوده های شوش، مولوی و هرندی، گفت: حتماً وظیفه خود می دانیم با دادستانی و دستگاه قضایی همکاری داشته باشیم و بهبود شرایط اجتماعی در محلات جنوب منطقه 12 تهران از جمله مولوی، شوش و هرندی جزو دغدغه های مدیریت شهری است. از این پس هم جدی تر در خدمت دستگاه قضایی هستیم.

وی اضافه کرد: برطرف خطر از ساختمان های ناایمن از جمله ساختمان های ناایمنی که در مجاورت معابر عمومی پرتردد هستند، دچار شکستگی شده یا دیوار در حال ریزش داشته باشند، بر اساس بند 14 ماده 55 قانون شهرداری ها جزو وظایف ذاتی شهرداری است. مدیریت شهری هم تا به امروز عملیات برطرف خطر را درباره این ساختمان ها انجام داده و از این پس هم انجام می دهیم.

شهردار منطقه 12 تهران توضیح داد: این برطرف خطر الزاماً منجر به تخریب ساختمان ناایمن نمی گردد، بلکه بر اساس نظر کارشناسان فنی ممکن است با ایجاد حائل هم بتوان خطر احتمالی زودهنگام را برطرف کرد؛ هرچند بعضی ساختمان ها هم هستند که اساساً برای برطرف خطر آنها راهی جز تخریب بنا وجود ندارد.

سعادتی درباره مراحل برطرف خطر از این ساختمان ها شرح داد: درباره این ساختمان ها به مالکانش اخطار داده می گردد. در صورتی که مالک بعد از دو مرحله اخطار نسبت به برطرف خطر اقدام نکند، شهرداری اقدام لازم را انجام می دهد و هزینه های مربوطه در حساب مالک یا پرونده ساختمانی منظور می گردد. درباره آن ساختمان هایی که مالک در آنها حضور ندارد یا ملک رها شده و یا مجهول المالک است نیز شهرداری نسبت به استحکام بخشی دیواره یا تخریب ساختمان اقدام می نماید.

شهردار منطقه 12 تهران درباره رویه تخریب ساختمان هایی که در زمره ساختمان های موضوع بند 14 ماده 55 قرار نگیرند و محل بزه و تجمع معتادان متجاهر شده باشند، گفت: در صورتی که مجوز قضایی تخریب صادر گردد، شهرداری نسبت به تخریب این نوع ساختمان ها اقدام می نماید.

وی اضافه کرد: ساختمان هایی در محدوده جنوب منطقه 12 تهران بوده اند که پیش از این تخریب شده اند، اما چون صاحبان آنها پس از تخریب اقدام به ساخت نکردند یا بلاصاحب بوده اند، آن ساختمان های تخریب شده، با توجه به اینکه از منظر مردمی و عمومی دور می افتند، محل بزهکاری و آسیب جدید، خفت گیری یا تجمع زباله شده و خود به یک محل بی دفاع تبدیل می شوند.

سعادتی یادآور شد: از این رو تأکید مدیریت شهری بر این است تا برای ساختمان هایی که برایشان دستور قضایی تخریب صادر می گردد، سازوکاری برای شرایط آنها پس از تخریب دیده گردد تا این محل ها به یک موقعیت خطرناک و محل بزه تبدیل نشوند و در این باره کار دقیق کارشناسی و فنی قبل از تخریب صورت گیرد. مواردی در محله هرندی و عودلاجان داریم که ساختمان های متعددی از سال 82 تخریب شده و زمین خالی مانده و چون برنامه ای برای ساخت وساز در آنها وجود ندارد، آن محل به موقعیتی برای ایجاد یک عارضه جدید تبدیل شده است.

شهردار منطقه 12 تهران گفت: یکسال گذشته قرار بود در وهله اول و قبل از اینکه تخریب ساختمانی انجام گردد، در کارگروهی با هماهنگی دستگاه قضایی، نیروی انتظامی، فرمانداری تهران و اداره ثبت، مالکین ساختمان مشخص و مشخص گردد که کدام ساختمان باید تخریب گردد و همچنین این موضوع که آن محدوده پس از تخریب قرار است توسط چه کسی ساخته گردد هم مشخص تکلیف گردد. اما متأسفانه با گذشت یکسال از تشکیل این کارگروه، خروجی آن به شهرداری اعلام نشده است.

وی با بیان اینکه در خصوص ساختمان هایی که محل بزهکاری یا جمع شدن معتادان متجاهر شده اند، مقدماتی ضروری است؛ توضیح داد: ضروری است در ابتدا مشخص گردد ساختمان متعلق به کیست. سپس اخطارهای لازم داده گردد و در اقدام بعدی، نیروی انتظامی برای دستگیری و خارج کردن افراد بزهکار از این ساختمان ها اقدام کند؛ بعد هم دستگاه قضایی نسبت به صدور دستور تخریب اقدام و در نهایت شهرداری تخریب کند. با این حال رویکرد مدیریت شهری بر این است که قبل از تخریب، برای آینده و سرنوشت ملک پیش بینی صورت گیرد تا با زمین های خالی لابلای کوچه پس کوچه ها که محل بزه جدید خواهند شد، روبرو نباشیم.

4076/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 21 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1144

به "جزئیات مشخص تکلیف ساختمان های ناایمن منطقه 12، درخواست دادستانی برای تخریب منازل مسکونی فاقد استحکام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات مشخص تکلیف ساختمان های ناایمن منطقه 12، درخواست دادستانی برای تخریب منازل مسکونی فاقد استحکام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید