جزییات پرداخت بیمه بیکاری کرونا و ثبت نام جاماندگان

به گزارش مجله رویای کره ای، برابر آخرین آمارها، بیش از 863 هزار نفر برای دریافت بیمه بیکاری ثبت نام نموده و بیش از 90 درصد مشمولان مقرری بیمه بیکاری را دریافت کردند.

جزییات پرداخت بیمه بیکاری کرونا و ثبت نام جاماندگان

به گزارش ایسنا، به دنبال شیوع ویروس کرونا و تاثیرگذاری آن بر بسیاری از کسب و کار ها مقرر شد تا بیمه بیکاری سه ماه اسفند 98 و فروردین و اردیبهشت 99 به کارگران آسیب دیده از کرونا پرداخت گردد.

دولت در راستای حمایت از صنوف و کارگران آسیب دیده از کرونا، مبلغ 5000 میلیارد تومان اعتبار برای یاری به صندوق بیمه بیکاری اختصاص داد و با حمایت سازمان برنامه و بودجه و اهتمام وزارت کار، سازمان تامین اجتماعی و دستگاه های مربوطه، فرایند واریز مقرری بیمه بیکاری به متقاضیان مشمول و کارگران بیکار شده با جدیت دنبال شد.

سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری به نشانی bimebikari.mcls.gov.ir از مدت ها قبل توسط وزارت کار راه اندازی شد تا افراد بیکار شده تابع قانون کار و قانون تامین اجتماعی و مشمول قانون بیمه بیکاری، بتوانند با مراجعه به این سامانه و وارد کردن اطلاعات شخصی، درخواست خود را به ثبت رسانده و از مقرری بیمه بیکاری بهره مند شوند.

طبق آخرین آمارها، بیش از 863 هزار نفر برای دریافت بیمه بیکاری در سامانه مذکور ثبت نام کردند که از این تعداد 723 هزار و 500 نفر مشمول دریافت بیمه بیکاری شناخته شده اند.

مسعود بابایی ـ مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار درباره فرایند پرداخت بیمه بیکاری به متقاضیان بیکار شده می گوید: آن دسته از متقاضیانی که در 10 روز اول اسفند بیکار شدند به وسیله سازمان تامین اجتماعی مقرری بیمه بیکاری آن ها واریز شده است و کسانی که از 10 اسفند 98 تا 31 اردیبهشت 99 بیکار شدند مطابق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا بیمه بیکاری آن ها را خزانه داری کل واریز می نماید.

علیرغم ثبت نام متقاضیان برای دریافت بیمه بیکاری عده ای از متقاضیان بیکار شده از اسفند سال گذشته پیروز به ثبت نام در سامانه نشده بودند که به گفته مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار، فهرست اسامی این دسته افراد به وسیله کمیته های استانی جمع آوری شده و پس از پایش و تکمیل به سازمان تامین اجتماعی ارسال خواهد شد تا مقدمات واریز مقرری به حساب آن ها نیز فراهم گردد.

وی در عین حال از متقاضیان دریافت بیمه بیکاری کرونا که از اسفند سال گذشته تا به امروز بیکار بوده و بیکاری آن ها تا خرداد استمرار داشته خواست تا به سامانه prkar.mcls.gov.ir مراجعه و به وسیله خوداظهاری بیکاری خود را اعلام نمایند.

بر اساس مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا، پرداخت مبلغ در مورد ایام بیکاری صرفاً تا خاتمه اردیبهشت ماه امسال بوده و فرایند پرداخت بیمه بیکاری به افرادی که از ابتدای خرداد ماه بیکار شده و یا بیکاری آنان استمرار داشته باشد صرفا بر اساس قوانین کار و تامین اجتماعی و بیمه بیکاری خواهد بود بنابر این ضروری است شروط قانونی اعلام شده را دارا باشند تا در صورت تایید مدارک و مستندات آنان توسط کمیته های استانی از مقرری بیمه بیکاری استفاده نمایند.

پیش از این معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام نموده بود همه کارگرانی که تحت پوشش بیمه قرار دارند و در زمان شیوع ویروس کرونا بیکار شده اند، چنانچه بیکاری شان تداوم داشته باشد، از اول خرداد ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت می نمایند.

به گفته وی بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در حمایت از کارگران ابلاغیه ای صادر شده و طبق آن کارگرانی که تحت پوشش بیمه قرار دارند در این مدت حمایت شده و کارگرانی هم که قادر به بازگشت به کار خود نیستند تحت حمایت بیمه بیکاری قرار می گیرند.

با شروع واریز مبالغ بیمه بیکاری کرونا اگر چه انتظار می رفت واریز مقرری بر اساس قانون بیمه بیکاری و توسط سازمان تامین اجتماعی صورت گیرد، اما پرداخت اولین فهرست مقرری بگیران توسط سازمان برنامه و بودجه نشان داد که ساز و کار پرداخت بیمه بیکاری کرونا با بیمه بیکاری فعلی تفاوت دارد؛ چرا که با وجود راه اندازی سامانه توسط وزارت کار و شناسایی مشمولان و ارسال لیست افراد از سوی تامین اجتماعی، مکانیسم واریز و درصد پرداخت مبلغ بیمه بیکاری کرونا، توسط سازمان برنامه و بودجه و به وسیله خزانه داری کل صورت گرفت.

آن موقع معاون اشتغال وزیر کار در پاسخ به این پرسش که مبنای واریز مبالغ بیمه بیکاری کرونا چه بوده است، گفت: تمایل وزارت کار این بود که پرداخت ها طبق قاعده قانونی و روال همیشگی صورت گیرد و تفاوتی نباشد، ولی علیرغم پیشنهاد وزارت کار، سازمان برنامه و بودجه معتقد بود که، چون بخش قابل توجهی از این منابع از محل بودجه عمومی اختصاص می یابد و از طرفی بعضی از افراد اگر چه بیمه بودند، ولی میزان کار در ماهشان در مقایسه با افرادی که تمام وقت کار نموده و دوره زمانی اشتغالشان هم طولانی بوده آنقدر نیست که بتوانند مقرری بیمه بیکاری را کامل بگیرند لذا این تفکیک انجام شد و مجموع جمع بندی های انجام شده این شد که مبالغ متناسب با شرایط کرونا پرداخت گردد ضمن آنکه بخش قابل توجهی از این افراد به سر کار بر می گردند.

در حال حاضر اگرچه بجز اعلام فهرست 103 هزار نفری اول مقرری بگیران بیمه بیکاری ناشی از کرونا که مبلغ بیمه بیکاری آن ها توسط سازمان برنامه و بودجه واریز شد، آمار دیگری از تعداد دقیق مقرری بگیران در دست نیست، اما پیش از این معاون اشتغال وزارت کار اعلام نموده بود که برای 241 هزار نفر از بیکار شدگان اسفند 1398 پیامک ارسال و مشمول شناخته شدند که از این تعداد برای 103 هزار نفر مبلغ بیمه بیکاری واریز شده و برای حدود 260 هزار نفر دیگر مقرری بیمه بیکاری کرونا به تدریج پرداخت خواهد شد؛ همچنان که سازمان تامین اجتماعی دومین فهرست مشمولان و لیست 240 هزار نفری آسیب دیدگان ناشی از کرونا به همراه شماره حساب را برای دریافت بیمه بیکاری به سازمان برنامه و بودجه ارائه نموده بود.

اخیرا معاون بیمه ای سازمان تامین اجتماعی اعلام نموده بیش از 90 درصد افراد ثبت نام نموده پیروز به دریافت مقرری بیمه بیکاری کرونا شده و این مقرری مربوط به 20 روز آخر اسفند 98 و ماه های فروردین و اردیبهشت 99 بوده است.

به گفته وی، علیرغم آنکه بعضی از متقاضیان مشمول دریافت بیمه بیکاری ایام کرونا شده اند، واریز مقرری بیمه بیکاری به آن ها به دلایلی از قبیل اعلام شماره شبای اشتباه یا عدم تعلق شماره حساب مربوطه صورت نگرفته است.

جاماندگان و آن دسته از متقاضیان دریافت بیمه بیکاری ایام کرونا که تا به امروز پیروز به دریافت مبلغ بیمه بیکاری نشده اند با تلفن گویای تامین اجتماعی به شماره 1420 تماس گرفته و هدایت لازم را جهت برطرف مسائل احتمالی دریافت نمایند.

واریز مبالغ بیمه بیکاری کرونا همچنان که پیش از این اعلام شده بود از خرداد ماه به روال عادی برگشته و طبق قانون، براساس محاسبه حقوق 90 روز آخر محاسبه و پرداخت می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 22 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1147

به "جزییات پرداخت بیمه بیکاری کرونا و ثبت نام جاماندگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات پرداخت بیمه بیکاری کرونا و ثبت نام جاماندگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید