خبر بد برای رجب طیب اردوغان

به گزارش مجله رویای کره ای، خبرنگاران: رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه خبر بد جدید از اقتصاد کشورخوددریافت کرد.میزان ذخایر ارزی ترکیه به پایین ترین سطح ثبت شده معاصر خود رسید.

خبر بد برای رجب طیب اردوغان

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری آناتولی، بانک مرکزی ترکیه در بیانیه ای گفت حجم ذخایر طلا و ارز این کشور تا ابتدی ماه اکتبر به 65.2 میلیارد دلار رسیده که در مقایسه با میزان ذخایر ارزی این کشور در ماه قبل 7.2 درصد افزایش یافته است.

طبق اعلام بانک مرکزی ترکیه، 41 میلیارد و 409 میلیون دلار از ذخایر ارزی این کشور به شکل اسکناس بوده که نسبت به ماه قبل 3.8 درصد کمتر شده است.

رکورد ذخایر طلا و ارز ترکیه درسال های اخیر مربوط به دسامبر سال 2013 بوده است که طی آن این کشور 136 میلیارد دلار ذخایر طلا و ارز شامل 21 میلیارد دلار طلا در اختیار داشت. ماه گذشته و به دنبال بحران ارزی که منجر به سقوط 14 درصدی ارزش پول ملی این کشور شد، بانک مرکزی مجبور شد بخش بزرگی از ذخایر ارزی خود را به بازار تزریق کند اما با بهبود تدریجی شرایط، فرایند تقویت ذخایر ارزی مجددا شروع شده است.

بانک مرکزی ترکیه در نشست هفتگی خود بر خلاف انتظار اولیه بسیاری از کارشناسان اعلام نموده بود نرخ بهره را بدون تغییر در سطح 8.25 درصدی باقی نگه خواهد داشت. اغلب کارشناسان انتظار داشتند این نرخ بین 0.2 درصد تا 0.5 درصد کاهش پیدا کند.

هنوز نسبت به سال قبل ذخایر طلا و ارز ترکیه 12 درصد کمتر است. با توجه به مساله کرونا، انتظار می رود رسیدن به سطح ذخایر 100 میلیارد دلاری در امسال محقق نشود. از سوی دیگر خالص ذخایر طلا و ارز که از کسر کردن تعهدات کوتاه مدت، وام های ارزی، اوراق قرضه و سپرده های ارزی از کل ذخایر به دست می آید تا سرانجام ماه سپتامبر به 26.3 میلیارد دلار رسیده است. طبق اعلام بانک مرکزی ترکیه، این کشور حدود 34 میلیارد دلار تعهد ارزی کوتاه مدت دارد که نسبت به ماه قبل 19.8 درصد افزایش نشان می دهد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1270

به "خبر بد برای رجب طیب اردوغان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر بد برای رجب طیب اردوغان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید