عارف رقابت انتخاباتی را کلید زد؟

به گزارش مجله رویای کره ای، روز هشتم مهرماه محمدرضا عارف پس از چندین ماه، سکوتش را شکست. آنچه می تواند با توجه به احتمال بالای کاندیداتوری او در 1400 آغازی جدی برای جهت انتخاباتی او باشد.

عارف رقابت انتخاباتی را کلید زد؟

به گزارش خبرنگاران، عارف سعی نموده است تا در ویدئویی که به مناسبت روز خبرنگار ضبط و تازه منتشر شده است، به نقد هایی که نسبت به عملکرد او و فراکسیون امید در مجلس دهم وجود دارد پاسخ دهد. عارف در این ویدئو گفته است: من رسالت خود را به قدرت رسیدن شخص خود نمی دانم بلکه رسالت خود را حرکت در قالب سازمان، نظام و سیستم می دانم و بابت آن هزینه هم داده ام که همین توهین هایی است که به من می گردد.

او با اشاره به تقسیم کار فراکسیون امید در مجلس دهم، اظهار نموده است: راهبرد ما در مجلس دهم به نتیجه رسیدن مسائل بود. در مسائل حساس و مسائل سیاسی و امنیتی راهبرد ما این بود که اگر امضای اول و دوم متعلق به فراکسیون امید است، امضای سوم برای اصولگرایان باشد زیرا ما دنبال نتیجه بودیم.

وی ادامه داده است: من می توانستم از صندلی خود به عنوان رای اول تهران بهترین استفاده را نموده و اقدامات خوب فراکسیون امید را به نام خودم تمام کنم. از هر کدام از اعضای فراکسیون اگر می خواستم وقت خود را در مجلس به من بدهند، دریغ نمی کردند، اما این کار اخلاقی نبود و مبنای کار من اخلاق است و نمی خواهم از صندلی خود سوءاستفاده کنم.

عارف با اشاره به اینکه مجلس دهم آرامش آگاهانه داشت، خاطرنشان نموده است: بعد از پیروزی در مجلس دهم، جناح چپ اصلاح طلبان فشار زیادی وارد کردند و کسانی روبه روی ما قرار گرفتند که اصلاح طلب بودند و ما آن ها را قبول داشتیم. رئیس فراکسیون امید مجلس دهم همچنین با اشاره به رویکرد جریان سوم در مجلس دهم، گفت: این جریان می خواست با هر دو طرف کار کند و پیروزی روحانی را به نام خود بنویسد. آن ها دنبال اصلاح طلب و اصولگرای میانه بودند. من به آن ها گفتم شما کجای کار بوده اید؟ در انتخابات 96 آن ها به التماس ما افتادند، اما بعد از پیروزی روحانی، کاملا روی خود را چرخاندند.

وی در خاتمه با بیان اینکه دستاورد های مجلس دهم هنوز ارزیابی نشده است، گفته است: حضور اعضای فراکسیون امید در کمیسیون ماده 10 احزاب با حضور در شورای نظارت بر مطبوعات بخشی از دستاورد های اصلاح طلبان است.

اظهارات او در حالی است که نقد های زیادی به فراکسیون امید در مجلس دهم و عملکرد عارف اجرا شده است. حتی بعضی چهره های اصلاح طلب بر این نظر هستند که عملکرد منفعل و سکوت 4 ساله محمدرضا عارف در فراکسیون امید و شورای سیاستگذاری باعث شده تا اصلاح طلبان مجلس عملکرد مطلوب و چشمگیری نداشته باشند.

همچنین بعضی منابع استعفای عارف از ریاست شورای عالی را نیز به همین دلیل ارزیابی کردند. اما در تمام این مدت، عارف سکوت نموده و نسبت به اظهارات مختلفی که در مورد وی و عملکردش در فراکسیون امید و شورای عالی سیاستگذاری مطرح شده واکنشی نشان نداده بود.

اما حالا درست چند ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری، عارف سکوتش را شکسته است. او که با تمام نقدها وارده بر عملکردش همچنان به عنوان یکی از گزینه های احتمالی اصلاح طلبان در انتخابات 1400 به شمار می رود.

آمدن یا نیامدن عارف

مدتی پیش بود که فرید مدرسی فعال رسانه ای از شروع فعالیت انتخاباتی عارف اطلاع داد و نوشت که محمدرضا تاجیک رئیس کمپین انتخاباتی او است. همچنین پیش از آن، علی صوفی از نزدیکان عارف در تبادل نظریی با خبرآنلاین در این باره گفته بود: آقای عارف تصمیم جدی برای حضور در عرصه انتخابات سال 1400 دارند و شواهد نشان می دهد که برای این کار عزم جدی نیز دارند.

محمدعلی ابطحی یکی دیگر از چهره های اصلاح طلب نیز در تبادل نظر با نامه نیوز رسما از حضور قطعی عارف در انتخابات 1400 اطلاع داده بود: آقای عارف قطعا یکی از کاندیدا هایی هستند که خود را آماده ریاست جمهوری می نمایند، اما کسان دیگری هم ممکن است در همین صدد باشند. در سیاست نیز طبیعتا اول باید افراد خودشان کوشش هایی نمایند و بعد بر اساس نظرسنجی های غیررسمی بتوان تصمیم گرفت که فرد مورد حمایت است یا خیر. من شک ندارم که آقای عارف خود را یکی از کاندید های 1400 می داند، اما اینکه او به عنوان یک کاندیدای اجماعی پذیرفته می گردد یا نه به عواملی مختلفی بستگی دارد....

گرچه چند روز پیش علیرضا خامسیان مشاور و مسئول رسانه ای عارف در تبادل نظر با تسنیم، هرگونه فعالیت انتخاباتی وی برای 1400 را رد کرد، اما بار دیگر علی صوفی در تبادل نظر با تسنیم، از عارف و جهانگیری به عنوان گزینه های بالقوه اصلاح طلبان برای 1400 نام برد؛ بنابراین به نظر می رسد عارف که مدتی پیش استعفایش از ریاست شورای عالی سیاستگذاری خبرساز شده بود همچنان یکی از گزینه های جدی اصلاح طلبان برای انتخابات 1400 باشد.

حتی به گفته صوفی، عارف به دلیل انتخابات 1400 از ریاست شورای عالی استعفا نموده است؛ ادعایی که تا به امروز از سوی عارف با سکوت پاسخ داده شده است و حتی در ویدئوی اخیر در این باره سخنی نگفته است. آنچه معین است این است که احتمال حضور عارف در انتخابات 1400 بالاست. گویا او با آگاهی از تمام نقدها موجود به راستا سختی که در پیش دارد اندیشیده و از این رو لب به سخن گگردده است؛ شاید که بتواند شکاف میان خود با بدنه اجتماعی را ترمیم کند.

ولی تنها مانع او قهر بدنه اجتماعی نیست بلکه در میان هم مسلک هایش به ویژه از سوی اعضای حزب کارگزاران مخالفان و منتقدان جدی دارد. چنانچه غلامحسین کرباسچی در تبادل نظریی اظهار نموده است: اینکه آقای دکتر عارف یک وقتی نامزد ریاست جمهوری شدند و اصلاح طلبان به هر دلیلی دنبال آقای روحانی رفتند نباید باعث این گردد که بخواهیم جبران نموده و بگوییم که او حتما رئیس شورای عالی باشد. آقای عارف اگر می توانند در شورای عالی اصلاحات، فراکسیون امید یا هرجایی نقش برجسته ایفا نمایند باید از او حمایت کنیم، اما اگر در عمل دیدیم که شخصیت اجرایی با توانایی برقرار کردن یک سازوکار فعال را ندارد؛ باید تعارف را کنار بگذاریم. کار سیاسی که رودربایستی ندارد. همچنین محمد قوچانی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران از عارف با عنوان تندیس سکوت یاد نموده است.

با این حال، چندی پیش علی صوفی گفته بود: کارگزاران که خود را عمل گرا می داند، همچنان از روال سال 92 تا کنون حمایت می نماید و هنوز سیاست ائتلافی را درست می داند و چنین باوری در این حزب وجود دارد که می گردد بازهم از یک نامزد غیراصلاح طلب حمایت کرد... در واقع آن ها بدشان نمی آید که از یک نیروی کاملا اصولگرا به نام لاریجانی حمایت نمایند، اما آن ها عمل گرا هستند و اگر ببینند اجماع اصلاح طلبان بر آقای عارف است و احتمال رأی آوری عارف هم بالاست، حتما از لاریجانی به سمت عارف می آیند و با معین شروطی از او حمایت می نمایند.

به نظر می رسد عارف که در انتخابات مجلس یازدهم حاضر نشد و حتی پس از خاتمه انتخابات فرایند از ریاست شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان کناره گیری کرد، از اول نگاهش به انتخابات 1400 بوده است، به ویژه که خوب می داند احتمال تایید صلاحیت او نسبت به چهره های دیگر اصلاح طلب بیشتر است و از سویی نیز احتمال حمایت اصلاح طلبان از او زیاد است چرا که آنان استراتژی خود را انتخاب نامزدی اصلاح طلب و نه اجاره ای اعلام کردند؛ بنابراین ویدئوی اخیر عارف می تواند نشان از عزم جدی او برای حضور در انتخابات باشد. ویدئویی که درست بر آنچه دست گذاشته که محور نقدها و روی گرداندن بدنه رای از او و اصلاح طلبان است.

عارف در این ویدئو گفته که راهبرد آن ها در فراکسیون امید به نتیجه رسیدن مسائل بود. این که در مسائل حساس و مسائل سیاسی و امنیتی، اگر امضای اول و دوم متعلق به فراکسیون امید بود، امضای سوم برای اصولگرایان باشد، چون به قول خودش دنبال نتیجه بوده اند.

حالا باید دید او و اصلاح طلبان این بار در زمین انتخابات چگونه در پی نتیجه برخواهند آمد و آیا این بار هم برای حصول نتیجه به امضای سومی از طیفی از اصولگرایان می اندیشند یا چنانچه اعلام نموده اند قصدی برای ائتلاف ندارند؛ آنچه گذر زمان آن را معین خواهد نمود. هنوز باید صبر کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1253

به "عارف رقابت انتخاباتی را کلید زد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عارف رقابت انتخاباتی را کلید زد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید