عملیات یک کشتی نیروی دریایی آمریکا در دریای چین جنوبی در راستای تحریک چین

به گزارش مجله رویای کره ای، بر اساس اعلام وزارت دفاع آمریکا یک کشتی نیروی دریایی این کشور روز آدینه اقدام به انجام عملیات در آب های مورد ادعای حاکمیت انحصاری چین در نزدیکی یک سری جزایر مورد مناقشه در دریای چین جنوبی کرد.

عملیات یک کشتی نیروی دریایی آمریکا در دریای چین جنوبی در راستای تحریک چین

با تور ارزان چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، گری راس، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در بیانیه ای بیان کرد، ناوشکن نیروی دریایی آمریکا موسوم به ناوشکن یو اس اس دکاتور اقدام به اجرای عملیات ترانزیت در نزدیکی جزایر پاراسل که از جمله مناطق مورد مناقشه در دریای چین جنوبی محسوب می گردد، نموده است.

وی اظهار کرد، این عملیات به شیوه ای روتین و قانونمند بدون هر گونه اسکورت کشتی های دیگر و حادثه خاص صورت گرفته است.

در همین حال وزارت دفاع چین نیز در بیانیه ای بیان کرد، این اقدام یک اقدام شدیدا غیرقانونی و عمدا تحریک آمیز محسوب می گردد.

بر اساس بیانیه وزارت دفاع این کشور، نیروی دریایی چین یک ناوشکن مجهز به موشک های راهنمایی شونده و کشتی اسکورت اعزام کرد که کشتی های آمریکایی را تشخیص داده و شناسایی نموده و به آنها هشدار دادند که منطقه را ترک نمایند.

با این حال راس تاکید نمود که تنها یک کشتی آمریکایی در این عملیات حضور داشته است.

جزایر پاراسل یک سری جزایر و صخره های دریایی هستند که چین آنها را اشغال نموده اما در عین حال ویتنام و تایوان نیز مدعی آنها هستند.

راس گفت، این کشتی در یک حوزه مورد ادعای افراطی چین به عنوان آب های ارضی عبور نموده هر چند که از فاصله 12 مایل دریایی بیشتر به آنها نزدیک نشده است.

وی معین نکرد، این کشتی دقیقا در کجای جزایر پاراسل حرکت نموده است.

با این عملیات نیروی دریایی آمریکا در یک سال گذشته اقدام به اجرای چهار عملیات موسوم به آزادی دریانوردی در دریای چین جنوبی نموده است. چین این عملیات های آمریکا را مداخله در آب هایی می داند که آمریکا خودش بر آنها ادعای ارضی ندارد. عملیات روز آدینه یک روز بعد از آن انجام شد که رهبر فیلیپین به عنوان یکی از شش کشور دارای ادعای ارضی در دریای چین جنوبی در جریان یک سفر به پکن بر جدایی کشورش از آمریکا به منظور تعمیق روابط با چین تاکید نمود.

راس با این حال گفت که عملیات اخیر ارتباط با هیچ رخداد دیگری نداشته است.

چین در بیانیه خود آمریکا را یک دردسرساز در دریای چین جنوبی همزمان با تحول مثبت وضعیت در این منطقه تحت کوشش های مشترک کشورهای منطقه خواند.

چین بیان کرد: در این شرایط این که آمریکا کشتی هایش را در آب های ارضی چین مستقر می نماید نشان می دهد که آمریکا می خواهد کل دنیا به آشوب بیفتد و دردسرهایی به وجود بیاید که آمریکا از آنها بهره برداری کند.

راس تحریک آمیز بودن اقدام کشتی آمریکایی در دریای چین جنوبی را رد کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 473

به "عملیات یک کشتی نیروی دریایی آمریکا در دریای چین جنوبی در راستای تحریک چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیات یک کشتی نیروی دریایی آمریکا در دریای چین جنوبی در راستای تحریک چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید