مقابله با انتشار شایعات و اطلاعات ساختگی در حوزه کرونا

به گزارش مجله رویای کره ای، تهران (پانا)- رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به تبعات منفی اجتماعی و روانشناختی کرونا، راهکارهایی جهت کاهش بار تبعات ناشی از صدمات اجتماعی و روانشناختی کرونا مطرح نمود.

مقابله با انتشار شایعات و اطلاعات ساختگی در حوزه کرونا

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر عباس مسجدی آرانی عضو هیئت علمی و مدیر گروه روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در نشست هم اندیشی بررسی پیامدهای اجتماعی روانی ناشی از کرونا با اشاره به ابعاد مختلف کرونا، توجه به مولفه های اجتماعی را راهکار مناسبی برای کاهش تبعات منفی پاندمی ذکر کرد و گفت: 75 درصد از عوامل تاثیرگذار در سلامت مولفه های اجتماعی است.

وی حمایت گسترده مسئولان و مردم از تیم سلامت وارتقای سطح آگاهی مردم در حوزه بهداشت و سلامت را از جمله مولفه های اجتماعی مثبت کرونا دانست و تلاش برای هوشمند سازی سیستم خدمات و فرآیندها، تقویت حس همبستگی و شکل گیری حرکت های جهادی را برای مهار کرونا خواستار شد.

دکتر مسجدی بحث مدیریت و نظارت بر رسانه های اجتماعی را جدی مطرح نمود و گفت: به عنوان نمونه مباحث نادرستی که گاها درباره نگرش نسبت به واکسیناسیون مطرح شده، از منظر روانشناسی فوبیای تزریق واکسن را ایجاد کرده است. همچنین شایعات، اخبار ساختگی و اظهارنظر برخی از افراد غیرمسئول، درمان های تقلبی و ادعاهای مختلف در این حوزه از دیگر مباحث قابل توجه است.

وی با تاکید بر اهمیت فعالیت و اطلاع رسانی صحیح، کارآمد و به موقع رسانه ها، پرهیز از انتشار شایعات و اطلاعات ساختگی را خواستار شد.

وی همچنین جدایی از خانواده و دوستان در دوران کرونا را بسیار قابل توجه دانست و گفت: این مساله به افزایش انزوای اجتماعی و نزاع های خانگی بین زوجین و بین والدین و فرزندان منجر شده است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به کمبود دارو، موادغذایی و از دست دادن دستمزدها در بحران کرونا، ضرورت برنامه ریزی و تمهیدات لازم در ستاد ملی کرونا را مورد تاکید قرار داد.

مدیر گروه روانشناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همچنین از مسائل اقتصادی، بیکاری های گسترده، مسائل مستاجران، انزوای ناشی از قرنطینه، تعطیلی مدارس و افزایش بار مسئولیت مادران و معلمان به عنوان تبعات اجتماعی منفی کرونا نام برد.

دکتر مسجدی همچنین بر نقش رسانه ها در مدیریت تبعات روانشناختی و اجتماعی کرونا تاکید کرد و گفت: در این میان نحوه دیالوگ و گفت وگوی مسئولان با مردم و رسانه ها نیز اهمیت بسزایی در مدیریت شرایط دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در سرانجام، برنامه ریزی مناسب درخصوص تخصیص منابع با هدف کنترل کرونا، مقابله با شایعات، تقویت روحیه همدلی ونوع دوستی، کمک به مشاغل و خانواده های آسیب پذیر، مستندسازی فعالیت های جهادی، حمایت از تولیدکنندگان، حفظ اعتماد از طریق روابط صادقانه، تدوین دستورالعمل مدیریت اضطراب، اقدامات روانشناختی در زمینه سوگ های کرونایی، حمایت روانی از کارکنان سلامت و خانواده های آنان، فراهم کردن زیرساخت ها و توجه بیش از پیش به سالمندان و افراد کم توان ذهنی را به عنوان راهکارهایی برای کاهش بار ناشی از صدمات کرونا را خواستار شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1435

به "مقابله با انتشار شایعات و اطلاعات ساختگی در حوزه کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقابله با انتشار شایعات و اطلاعات ساختگی در حوزه کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید