پامپئو: اگر رهبران افغانستان با طالبان توافق نکنند آمریکا نیروهایش را خارج می نماید

به گزارش مجله رویای کره ای، وزیر خارجه آمریکا تهدید کرد که اگر رهبران سیاسی افغانستان با طالبان به توافق نرسند، دولت واشنگتن تمام نیروهایش را از این کشور خارج خواهد نمود.

پامپئو: اگر رهبران افغانستان با طالبان توافق نکنند آمریکا نیروهایش را خارج می نماید

به گزارش دفتر منطقه ای مجله رویای کره ای، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا در سفر به کابل به اشرف غنی و عبدالله گفته بود که دو طرف باید با طالبان به توافق برسند یا یاری های آمریکا به افغانستان یک میلیارد دلار کاهش می یابد و تمام نیروهای آمریکایی نیز افغانستان را ترک خواهند کرد.

پامپئو پس از سفر بی نتیجه اش به کابل موضوع کاهش یک میلیارد دلاری یاری ها را در بیانیه ای اعلام نموده بود اما تهدید واشنگتن به خروج همه نیروهای آمریکایی از افغانستان نخستین بار است که توسط منابعی به ان بی سی نیوز گزارش شده است.

این رسانه آمریکایی اضافه نمود: تهدید خروج نیروها بر نگرانی فزاینده ترامپ تاکید می نماید که ناتوانی رهبران افغانستان برای تشکیل دولت متحد توافق صلح شکننده اش با طالبان را تهدید می نماید.

مذاکرات بین الافغانی با طالبان قرار بود 20 اسفند شروع گردد اما اختلافات در کابل و نیز چگونگی آزادی زندانیان طالبان این گفت وگوها را به تعویق انداخته است.

یک مقام آمریکایی در این باره گفت که واشنگتن و متحدانش بیم آن دارند که غیاب این گفت وگوها به توافق قطر نیز آسیب می زند و طالبان از اختلافات داخلی در کابل برای تقویت موضعش بر سر میز مذاکره و نیز در میدان جنگ استفاده خواهد نمود.

مقامات آمریکایی همچنین می گویند که بن بست کنونی در کابل، ترامپ را که کوشش می کرد با این توافق به جایزه صلح نوبل دست یابد را ناامید نموده است.

براساس این گزارش پامپئو در سفر به کابل گفت که عبدالله باید از غنی حمایت کند و تاکید نمود که ترامپ انتظار دارد یک تیم مشترک در افغانستان تشکیل گردد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین توضیح داد که اگر توافق صلح ترامپ شکست بخورد غنی و عبدالله مسئول آن خواهند بود و متذکر شد که ترامپ تهدیدهای دیگری مبنی بر خروج نیروهای نظامی و کاهش یاری ها را مطرح نموده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 969

به "پامپئو: اگر رهبران افغانستان با طالبان توافق نکنند آمریکا نیروهایش را خارج می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پامپئو: اگر رهبران افغانستان با طالبان توافق نکنند آمریکا نیروهایش را خارج می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید