چین تنها کشوری است که رسما از ایران نفت می خرد

به گزارش مجله رویای کره ای، معاون دیپلماسی مالی وزارت امور خارجه رابطه ایران و چین را برجسته خواند و گفت که چین تنها کشوری است که رسما از ایران نفت می خرد.

چین تنها کشوری است که رسما از ایران نفت می خرد

به گزارش مجله رویای کره ای از فارس، غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی مالی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه شب در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با بیان اینکه چین تنها کشوری است که رسما از ما نفت می خرد، گفت: البته ما نفت خود را به کشورهای مختلفی با شیوه های خودمان می فروشیم.

وی اضافه نمود: ما تحریم ها را دور می زنیم و نفت خود را به کشورهای مختلف می فروشیم. اما چین کشوری است که رسما از ما نفت می خرد. اصولا سیاست انگلوساکسون، آمریکایی ها و انگلیسی ها تمرکز بر فشار ایران است به ویژه در روابط خودش با شرق از جمله با روسیه، چین و کشورهای شرقی.

انصاری با بیان اینکه تمرکز آمریکایی ها فشار بر روابط ایران و چین است، گفت: چینی ها چه در حوزه سیاسی و چه در حوزه مالی مدافع خیلی خوبی برای ما بودیم.در آخرین نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، چین و روسیه دو کشوری بودند که رای منفی به قطعنامه آژانس دادند.

وی با ذکر این نکته که چین و روسیه در صحنه های مختلف برجام مدافع ایران بودند، عنوان نمود: در مسائل هسته ای این دو کشور مدافع ایران بودند. رابطه چین و ایران رابطه بسیار برجسته ای است. در حوزه همکاری ها در قضیه کرونا بسیار برجسته بود. وقتی چین به این گرفتاری مبتلا شد یاری های ایران به چین بسیار برجسته بود و متقابلا وقتی که ایران دچار شد یاری های چینی ها بسیار قابل توجه بود.بیش از 50 محموله یاری رسانی چینی ها به ما در شرایط بسیار حساس بود.

انصاری بیان نمود: جالب است آمریکایی ها در همین موضوع کرونا هم سیاست شان فشار به چین است و در مسئله هنگ کنگ کاملا معین بود و انگلیسی ها هم در این خصوص با آمریکایی ها برای فشار بر چین به عنوان یک کشور مستقل همدست شدند. بنابراین فشارهای سیاسی آمریکا به چین هر بهانه و مسئله ای را عنوان می نماید و یکی از موضوعاتی که اخیرا سخنگوی وزارت خارجه عکس العمل نشان داده روابط راهبردی بین ایران و چین است.

معاون وزیر خارجه رابطه ایران و چین را رابطه بسیار مهمی خواند و اضافه نمود: ما مصمم به پیش بردن آن هستیم.

انصاری همچنین با اشاره به واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد سند جامع 25 ساله همکاری بین ایران و چین گفت: شاهد بودیم که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چه عکس العمل هایی نسبت به این رابطه داشت. آمریکایی که ایران را تحت شدیدترین فشارهای سیاسی و مالی قرار داد، الان دلسوز ایران شده که مبادا این قرارداد منافع ایران را در نظر نگیرد و آن را با ترکمانچای مقایسه نموده و مسخرگی این موضوع قابل توجه است.

این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه اهمیت نگاه به شرق از سوی ایران بحث جدی است، یادآور شد: طبیعی است همه کشورهای غربی نسبت به آن حساس باشند، چون رابطه ای جدی است.

وی همچنین گفت: بعضی حرف ها مانند واگذاری جزیره کیش به چینی ها در قالب این سند بسیار مسخره است، زیرا اکنون در جهان هیچ کس با جمهوری اسلامی ایران درباره واگذاری سرزمینش صحبتی نمی نماید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1138

به "چین تنها کشوری است که رسما از ایران نفت می خرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین تنها کشوری است که رسما از ایران نفت می خرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید