اعتراض درچارچوب قوانین حق دانشجو است، حل مواردی از کاستی ها مشمول زمان بیشتر ویا تامین بودجه است

به گزارش مجله رویای کره ای، رییس دانشگاه تربیت مدرس اعتراض در چارچوب قوانین را حق دانشجو دانست و در عین حال تجمع غیر مجاز و مخل آرامش فضای آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه را مورد انتقاد قرار داد و گفت: شورای صنفی دانشجویان باید در راستای حل مسائل و در نهایت تعامل با مسئولین عمل کند.

اعتراض درچارچوب قوانین حق دانشجو است، حل مواردی از کاستی ها مشمول زمان بیشتر ویا تامین بودجه است

دکتر محمدتقی احمدی در گفت وگو با مجله رویای کره ای، در خصوص اعتراضات اخیر دانشجویی گفت: رویکرد دانشگاه تربیت مدرس مبتنی بر تعامل و مصاحبهی سازنده برای حل مسائل است و در این راستا جلسات بسیاری با شورای صنفی دانشجویان برگزار شده و دانشگاه اقدامات ارزنده ای طبق مصوبات، انجام داده است، اما حل مواردی از کاستی ها مشمول صرف زمان بیشتر و یا درگیر تامین بودجه است که متناسب با شرایط کنونی اقتصادی دستگاههای آموزش عالی در کشور، امکان عملیاتی شدن خواهد داشت.

رئیس دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به روند پیگیری مطالبات صنفی دانشجویان اظهار کرد: با تصمیم شورای نظارت، در تاریخ چهارم اردیبهشت ماه 97، کمیته ای مرکب از کنندگان تام الاختیار رییس دانشگاه و کنندگان شورای صنفی دانشجویان تشکیل شد. این کمیته با رویکرد تعامل سازنده و افزایش اثربخشی و مشارکت دانشجویان در اداره دانشگاه، آنالیز مسائل صنفی را بر عهده گرفت و اعضای آن، به همراه کارشناسان و مشاوران شورای صنفی، از 15 اردیبهشت تا 6 مرداد 97، طی دوازده جلسه مستمر، مباحث مختلفی را طرح و آنالیز و پالایش نموده و در مجموع 48 بند را مصوب کردند.

وی ادامه داد: از تعداد 48 مصوبه این کمیته، تاکنون حدود 80 درصد این مصوبات اجرایی شده و برخی از آنها در دست اقدام و پیگیری است و تنها درصد بسیار کمی از این مصوبات، به دلیل شرایط اقتصادی کشور، احتیاج به اقدامات میان مدت دارد.

دکتر احمدی اعلام کرد: خرید تجهیزات مورد احتیاج خوابگاه ها، حل و فصل مسائل بهداشتی خوابگاهها، افزایش سهم بودجه خرید پهنای باند و بهسازی خدمات اینترنت، ساماندهی هزینه خوابگاه و تغذیه دانشجویانی که تمدید آنها در نیمسال اضافی اول واقع شده است، ساماندهی دوره تحصیل و تنظیم سنوات و کاهش ظرفیت اتاق های اعلام شده از طرف مسئولین خوابگاهی از جمله برخی اقدامات اجرا شده در راستای مصوبات کمیته تعامل دانشجویان و مسئولین است.

رئیس دانشگاه تربیت مدرس در خصوص کاهش کیفیت غذا در مقابل افزایش قیمت آن گفت: کیفیت غذایی دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس برتر از سایرین است و با توجه به اینکه طبق تعرفه های صندوق رفاه دانشجویان، قیمت غذا نسبت به سال قبل بطور میانگین 8 درصد افزایش داشته است، دانشگاه تربیت مدرس نیز با وجود تورم شدید قیمت ها از این امر مستثنی نبوده و نیست. از طرفی قراردادهای دانشگاه با پیمانکاران تغذیه بسیار سختگیرانه و کامل است و برای پیشگیری از تخلفات و حفظ کیفیت غذا در حدود 85 بند، جریمه های سنگین در قراردادها لحاظ شده است.

وی با اشاره به اینکه در دانشگاه تربیت مدرس به ندرت نارضایتی از کیفیت غذا داریم، تاکید نمود: البته به دلیل فاصله ای که از طبخ تا مصرف غذا در خوابگاه ایجاد می گردد، کیفیت غذا به ناچار در حین انتقال، مقدار زیادی افت می نماید و لذا به دانشجویان توصیه می گردد که برای استفاده از غذای درجه یک و گرم، غذای خود را در سلف های دانشجویی صرف کنند.

دکتر احمدی با اشاره به حذف برخی خوابگاه های دانشجویی استیجاری توضیح داد: با توجه به هزینه بسیار زیاد خوابگاه های استیجاری و طول حذف انتظار، دانشگاه در سال 95 تصمیم گرفت دو خوابگاه از خوابگاه های متاهلی را به خوابگاه های مجردی تغییر کاربری دهد تا با استفاده بهینه از فضاهای این خوابگاهها، مسائل گروههای بزرگ تر حل گردد و تعدادی از خوابگاه های استیجاری را باز پس دهد. در عین حال به پیشنهاد معاونت دانشجویی امکان دریافت وام در قالب وام ودیعه مسکن و وام متأهلی نیز فراهم شد.

رییس دانشگاه تربیت مدرس اعتراض در چارچوب قوانین را حق دانشجو دانست و در عین حال تجمع غیر مجاز و مخل آرامش فضای آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه را مورد انتقاد قرار داد و گفت: شورای صنفی دانشجویان باید در راستای حل مسائل و در نهایت تعامل با مسئولین عمل کند. بر اساس اهداف شورای صنفی و مطابق اساس نامه آن، اعضای شورای صنفی باید به اجرا و پیگیری مصوبات جلسات پایبند باشد و با شکیبایی دانشجویان را در جریان اقدامات در دست اجرا قرار داده و برای ایجاد همدلی، همکاری، تعامل و هم افزایی میان دانشجویان و مسئولین دانشگاه گام بردارند. بدون شک در فضای آرام و با مشارکت جمعی تمامی برنامه ها و توافقات اجرایی می گردد و امیدوارم جمع محدود تجمع کنندگان این مسیر را برگزینند.

وی در انتها تأکید کرد: سیاه نمایی و طرح خواسته های غیر اصولی بزرگ جلوه دادن برخی کمبودها همچنین نادیده دریافت کوشش های معاونت دانشجویی در حل و فصل مسائل در این برهه حساس کنونی، به دور از شأن دانشجوی تحصیلات تکمیلی است. دانشگاهیان باید به مسئولیت های خود در قبال جامعه و دانشگاه پایبند بوده و با همکاری و تعامل و مصاحبه برای حل مسائل موجود راه حل واقع بینانه ارائه دهند. مسئولین دانشگاه به تمامی معضلات و کمبودها واقف هستند و در راستای برطرف نواقص در کوتاه ترین زمان ممکن برنامه ریزی نموده و گام برمی دارند.

به گزارش مجله رویای کره ای، اخیرا شورای صنفی دانشگاه تربیت مدرس در خصوص مواردی همچون وضعیت خوابگاه های این دانشگاه بویژه خوابگاه های متاهلی، وام مسکن متاهلین، قیمت و کیفیت غذای دانشجویی و برخی مسائل صنفی دانشگاه اعتراضاتی را مطرح نموده و خواهان پاسخگویی مسئولان دانشگاه در خصوص این موارد شدند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 اسفند 1397 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 84

به "اعتراض درچارچوب قوانین حق دانشجو است، حل مواردی از کاستی ها مشمول زمان بیشتر ویا تامین بودجه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض درچارچوب قوانین حق دانشجو است، حل مواردی از کاستی ها مشمول زمان بیشتر ویا تامین بودجه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید