این جشنواره دروازه ورود به سینماست

به گزارش مجله رویای کره ای، جشنواره بین المللی فیلم 100، یکی از بهترین راه ها برای ورود به سینمای حرفه ای است؛ مسیری که با اشتیاق بسیاری از سوی علاقمندان به فیلمسازی دنبال شده و آثار آن در طول این سال ها، در سینمای حرفه ای محسوس بوده است.

این جشنواره دروازه ورود به سینماست

به گزارش خبرنگاران، سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم 100، از امروز، چهارشنبه، آغاز به کار می کند. جشنواره ای که بدون حاشیه و ادعا، پذیرای بیشترین تعداد تولیدات داخلی و بین المللی است. به طوری که تنها برای امسال، بیش از 4500 فیلم ارسال شد که یک آمار بسیارخوب محسوب می شود.

طرح ابتکاری این رویداد در تولید آثار سینمایی طی 100 ثانیه، ضمن آن که چالش های حرفه ای را برای فیلمسازان به وجود می آورد، از جذابیت های بسیاری برای مخاطبان برخوردار است. این چالش های حرفه ای که بیشترین تمرکز خود را بر روی فیلمنامه و مراتب اجرایی خلاصه می کند، آزمون بسیار خوبی برای ورود مستعدان سینما به جهانی سینمای بلند است کما اینکه برخی از چهره های موثق سینمای امروز نظیر نرگس آبیار، سعید روستایی و حسین دارابی، روزگاری با حضور در این جشنواره، سیاه مشق های خود در حوزه سینما را انجام دادند و مسیر ورود آنها به سینمای بلند حرفه ای هموارتر شد.

این طرح خوب، البته توجه بسیاری از فیلمسازان دیگر کشورها را نیز به خود جلب نموده است به طوری که در این دوره، آثاری از 127 کشور جهان به دبیرخانه ارسال شد که پس از بازبینی آثار، تولیدات 31 کشور، جواز حضور در بخش های مختلف این دوره را به دست آورد.

این اندازه علاقمندی به فیلمسازی، علی الخصوص در بین جوانان ایرانی، می تواند حامل پیام های معناداری به مدیریت سینمایی کشور باشد. در وهله نخست، این جشنواره، سنگ محک خوبی است برای سنجش سطح و اندازه علاقمندان به فیلمسازی. در گام بعدی و با بازبینی این آثار می توان مشاهده کرد که سطح توانمندی این خیل فیلمساز تا چه مقدار ای است. هم چنین می توان با بازبینی آثار، نسبت به حمایت از مستعدان فیلمسازی که بسیاری از آنها متعلق به منطقه ها دورافتاده و فاقد امکانات کشور هستند، اقدامات موثر و بهینه ای را به انجام رساند.

این جشنواره، سنگ محک خوبی برای سنجش سطح علاقمندان به فیلمسازی است. همچنین با بازبینی آثار می توان مشاهده کرد که سطح توانمندی این خیل فیلمساز تا چه مقدار ای است

درواقع این جشنواره، مسیر درستی برای انتخاب نسل نو فیلمسازان کشور است که طی آن، استعدادها و توانمندی های علاقمندان، خود را نشان داده و سکوی پرتاب مستعدان، از این رویداد خواهد بود. همین پتانسیل سبب شده تا نگاه علاقمندان به فیلمسازی به این جشنواره، جدی تر شود به گونه ای که سالانه بر تعداد آثاری که به این رویداد ارسال می شود، افزوده شده که این عامل نشان از محبوبیت و تاثیرات خوب آن است.

البته که این جشنواره توانسته با تقویت اهداف، دایره تاثیرگذاری های خود را افزایش دهد. به عنوان مثال، قرار شده تا برگزیدگان این رویداد، بدون بازبینی و گذر از هیات انتخاب، وارد بخش مسابقه چند جشنواره جهانی شوند. ابتکاراتی از این دست، در حکم ارزش افزوده ای است که اشتیاق هنرمندان را برای حضور در این رویداد بیشتر نموده و مسیر ورود آنها به جهانی حرفه ای را با سهولت بیشتری همراه می کند.

وجود ابتکاراتی از این دست سبب می شود تا علاقمندان به فیلمسازی، جشنواره فیلم 100 را به عنوان مامن مناسبی برای ورود به عالم سینما در نظر بگیرند. همین احساس نیاز سبب شده تا این رویداد در هر دوره خود، پذیرای هزاران اثری باشد که تلاش دارند تا از دروازه این رویداد، به جهانی حرفه ای سینما ورود کنند.

بنابراین بسیار ضروری است تا جریان مدیریت سینمایی کشور، حمایت همه جانبه خود را از این جشنواره به عمل آورده و این رویداد را در مقدار های یک جشنواره سینمایی که محلی برای نمایش تعدادی فیلم است، محدود نبینند. جشنواره فیلم 100 طی سالیان اخیر، اهداف نوینی را در قالب یک مسیر هدفمند تبیین نموده که آثار این جریان، به زودی در جریان تولیدات حرفه ای کشور به چشم آمده و معادلات کنونی را در حوزه فیلمسازی و تغییر نسل فیلمساز، با تغییراتی جدی روبرو می سازد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 اسفند 1401 بروزرسانی: 11 اسفند 1401 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 2234

به "این جشنواره دروازه ورود به سینماست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این جشنواره دروازه ورود به سینماست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید