تصویر خارق العاده ای که هابل از سحابی شکارچی ثبت کرد ، غرق در تشعشعات فرابنفش

به گزارش مجله رویای کره ای، این چشم انداز آسمانی از تلسکوپ فضایی هابل منطقه رنگارنگ سحابی شکارچی را در اطراف جرم هربیگ-هارو، HH 505 به تصویر می کشد.

تصویر خارق العاده ای که هابل از سحابی شکارچی ثبت کرد ، غرق در تشعشعات فرابنفش

به گزارش خبرنگاران و به نقل از آژانس فضایی اروپا، اجرام هربیگ-هارو نواحی درخشانی هستند که در اطراف ستارگان تازه متولد شده قرار دارند که وقتی بادهای ستاره ای یا فواره های گاز از این ستاره ها پرتاب می شوند شکل می گیرند.

ستاره های تازه متولدشده، امواج شوکی ایجاد می نمایند که با گاز و غبار اطراف با سرعت زیاد برخورد می نمایند.

در خصوص HH 505، این جریان ها از ستاره IX Ori سرچشمه می گیرند که در حومه سحابی شکارچی در حدود 1000 سال نوری از زمین واقع شده است. خود خروجی ها به صورت ساختارهای منحنی برازنده در بالا و پایین این تصویر قابل مشاهده هستند. تعامل شان با جریان گاز و غبار در مقیاس بزرگ از هسته سحابی آنها را به منحنی های سینوسی تبدیل می نماید.

این تصویر که با دوربین پیشرفته هابل (ACS) برای آنالیز به وسیله اخترشناسان در حال مطالعه ویژگی های جریان خروجی و دیسک های پیش سیاره ای گرفته شده است، امواج ضربه ای درخشان ایجاد شده به وسیله جریان خروجی و بعلاوه جریان های حرکت کندتر مواد ستاره ای را نشان می دهد.

سحابی شکارچی غرق در تشعشعات فرابنفش شدید ستارگان جوان درخشان است. حساسیت هابل به نور فرابنفش به اخترشناسان این امکان را می دهد که مستقیما این جریان های پرانرژی را مشاهده و در خصوص ساختار آنها اطلاعات بیشتری کسب نمایند.

سحابی شکارچی منطقه ای پویا از غبار و گاز است که در آن هزاران ستاره در حال شکل گیری هستند. این نزدیک ترین منطقه تشکیل ستاره های بزرگ به زمین است که آن را به یکی از دقیق ترین منطقه ها آسمان شب و اغلب هدف هابل تبدیل می نماید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 مرداد 1401 بروزرسانی: 22 مرداد 1401 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 2138

به "تصویر خارق العاده ای که هابل از سحابی شکارچی ثبت کرد ، غرق در تشعشعات فرابنفش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر خارق العاده ای که هابل از سحابی شکارچی ثبت کرد ، غرق در تشعشعات فرابنفش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید