تندبادی با سرعت 126 کیلومتر بر ساعت غرب بلوچستان را درنوردید

به گزارش مجله رویای کره ای، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: تندباد شدیدی با سرعت 126 کیلومتر بر ساعت در شبانه روز گذشته دلگان در غرب این استان را درنوردید.

تندبادی با سرعت 126 کیلومتر بر ساعت غرب بلوچستان را درنوردید

به گزارش مجله رویای کره ای به نقل از ایرنا، محسن حیدری اظهارداشت: وزش این تندباد در اثر انرژی بالای ابرهای جوششی و همرفت شدید هوا روی داده که بر اساس گزارش ها در برخی مناطق منجر به بروز خسارت نیز شده است.

وی با بیان اینکه وقوع تندبادهای شدید موقت از ویژگی های سامانه های همرفتی است، اضافه نمود: این تندباد شدید در حالی روی داده که دلگان در شبانه روز گذشته با دمای 47 درجه سلسیوس گرمترین شهر استان نیز بوده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان شرح داد: علاوه بر وزش این باد شدید، رگبار باران نیز دلگان را فرا گرفت به طوریکه از ایستگاه اتوماتیک شهر گلمورتی 10 میلی متر باران گزارش شده است.

وی گفت: در قصرقند نیز تندباد مشابهی با سرعت 101 کیلومتر بر ساعت روی داده که در برخی مناطق منجر به خیزش گردوخاک و کاهش موقتی دید افقی شده است.

حیدری گفت: یکی از ویژگی های سامانه های همرفتی بارش های کم دامنه و نقطه ای در محدوده مکانی بسیار کوچک و بازه زمانی بسیار کوتاه است که گاهی همراه با تندباد موقتی روی می دهد و منجر به آبگرفتگی و جریان یافتن رودخانه های محلی و بروز خسارت می شود.

وی گفت: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی همچنان تا اواخر دوشنبه شرایط برای رشد ابرهای جوششی و بارش های رگباری در نیمه جنوبی استان فراهم است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس شاخص های همرفت باز هم احتمال بروز خسارت در اثر بادهای شدید لحظه ای، سیلابی شدن ناگهانی مسیل ها، وقوع صاعقه و بارش تگرگ در ارتفاعات جنوب و برخی نقاط ارتفاعات مرکزی استان وجود دارد.

وی گفت: توصیه می شود در زمان بارش، صاعقه و تندباد لحظه ای از تردد در فضای باز بویژه ارتفاعات خودداری شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1167

به "تندبادی با سرعت 126 کیلومتر بر ساعت غرب بلوچستان را درنوردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تندبادی با سرعت 126 کیلومتر بر ساعت غرب بلوچستان را درنوردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید