جایگاهی که باید پس بگیریم

به گزارش مجله رویای کره ای، سوال مهم این روزها این است که آیا کارلوس کی روش پرتغالی بعد از 8 سال حضور در فوتبال ایران جام می آورد؟

جایگاهی که باید پس بگیریم

صندلیی که باید پس بگیریم

سفر به امارات، قرار است خاتمه دوران انتظار و حسرت ایران در جام ملت های آسیا باشد. بعد از 15 سال ایران را به نیمه نهایی ببرد، بعد از 43 سال به فینال برساند و با جام قهرمانی، خاتمهی رویایی را رقم بزند. آن ها برای رسیدن به این هدف، باید روند نزولی را تبدیل به روند صعودی نمایند.

نتایج ایران در جام ملت ها، همیشه شیب نزولی داشته است. ما سه دوره اولی که در جام ملت ها شرکت کردیم، به قهرمانی رسیدیم. سه جامی که آخرین حضور ایران در فینال هم بود. سه دوره بعد، ایران در نیمه نهایی حذف شد. در این سال ها هم همیشه حضور ایران در نیمه نهایی تضمین شده بود اما از قهرمانی، به جمع 4 تیم خاتمهی افت کرد.

برای 4 دوره بعدی، ایران یک دوره در میان به نیمه نهایی می رسید. جام ملت های 1992، ایران برای اولین بار به نیمه نهایی نرسید و سال 2000 هم این اتفاق کم سابقه تکرار شد. سال های 1996 و 2004 اما ملی پوشان دوباره تا نیمه نهایی جلو رفتند و سوم شدند. در سه دوره بعد، ایران دیگر به نیمه نهایی هم نرسید. سال 2007 با امیر قلعه نویی، سال 2011 با افشین قطبی و سال 2015 با کارلوس کی روش، ایران در یک چهارم نهایی حذف شد و در نیمه نهایی حاضر نبود.

نتایج ایران در جام ملت ها از قهرمانی پیاپی به حضور دائم در نیمه نهایی، حضور یک دوره در میان در نیمه نهایی و سه دوره عدم حضور بین 4 تیم آخر رسیده است. روندی نزولی، که در امارات باید به خاتمه برسد. ایران دوباره به جام نزدیک گردد و این بار بدون بدشانسی، بتواند آن را لمس کند.

به خاطر همین، سوال مهم این روزها این است که آیا کارلوس کی روش پرتغالی بعد از 8 سال حضور در فوتبال ایران جام می آورد؟

حقیقی، فروزان، خسرو حیدری، جلال حسینی، خانزاده، امیر حسین صادقی، نکونام، تیموریان، قوچان نژاد، رفیعی و پولادی یازده نفری هستند از لیست 23نفره جام ملت های قبلی که در این دوره جایی در تیم ملی ندارند.

از این جمع سه نفر به علاوه پولادی از فوتبال کنار رفته و خداحافظی نموده اند. خانزاده در آخرین اردو خط خورده، حیدری مدت هاست دعوت نمی گردد. سید جلال در اوج شایستگی خط خورده، رفیعی و حقیقی و فروزان هم صندلی قبلی را نزد کی روش ندارند.

از ترکیب اصلی اما همه نفرات جز طارمی در جام ملت های قبلی شاگرد کی روش بودند و این یعنی تیمی دست نخورده که به قول کریمی هیچ تیمی از ایران در ادوار جام ملت ها امکانات آن را نداشته است.

آیا کی روش با این تیم بعد از هشت سال برای فوتبال ایران جامی می آورد؟ آیا می تواند روند نزولی تیم ملی متوقف گردد؟

400 - 2

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 30 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 126

به "جایگاهی که باید پس بگیریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایگاهی که باید پس بگیریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید