حمل و نقل عمومی در رم؛ ایتالیا (قسمت اول)

به گزارش مجله رویای کره ای، سفر به رم، ایتالیا یکی از خاطره انگیزترین سفرهای عمرتان می گردد اگر با اطلاعات کامل درباره سیستم حمل و نقل عمومی رم از وسایل نقلیه عمومی آن بهره ببرید که باعث سهولت در رسیدن به مقصدتان نیز می گردد.

حمل و نقل عمومی در رم؛ ایتالیا (قسمت اول)

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

رم یکی از شهرهای بزرگ ایتالیا با بهترین جاذبه های گردشگری است. این شهر زیبا و تاریخی همواره مقصدی ایده آل برای گردشگران بوده است. این شهر دارای سیستم حمل و نقل عمومی متنوعی است که گشت و گذار در نقاط مختلف شهر را ساده نموده است. شما می توانید با داشتن اطلاعات از وسایل نقلیه آن به راحتی در مکان های گردشگری آن سفر کنید.

فرودگاه ها

شهر رم دو فرودگاه دارد؛ فوویچینو (Fiumicino) (لئوناردو داوینچی) و چامپینو (Ciampino).

فوویچینو (Fiumicino)

فرودگاه فوویچینو فرودگاه اصلی شهر رم است و به وسیله قطاری که در این بین وجود دارد به مرکز شهر مرتبط می گردد. این قطار استازئونی ترمی (قطار اصلی این شهر) نام دارد و هزینه سفر با این قطار 44,900 تومان است و 30 دقیقه طول می کشد تا شما را به مقصد برساند. ساعت کاری این قطار از ساعت 6:30 دقیقه صبح آغاز می گردد و تا ساعت 11:30 شب ادامه می یابد.

فرودگاه چامپینو (Ciampino)

این فرودگاه کوچک ترین فرودگاه این شهر است و اکثر پروازهای آن چارتری هستند. برای رفتن به مرکز شهر می بایست در فرودگاه سوار اتوبوس کترال شوید ، سپس در ایستگاه مترو آنانینا از اتوبوس پیاده شده و به ایستگاه ترمینی بروید.

اتوبوس کترال هر 30 دقیقه یک بار آماده خدمت رسانی است و شما می توانید تا ساعت 11 شب از این اتوبوس بهره ببرید و در صورتی که به اتوبوس نرسیدید می توانید تاکسی بگیرید و به سفرتان ادامه دهید.

شما اکنون می توانید با اطمینان خاطر بلیط هواپیمایی برای فرودگاه شهر رم را تهیه کنید. همچنین می توانید کارت های تخفیف را به صورت آنلاین از اینترنت خریداری نمایید که با داشتن این کارت های تخفیف می توانید از خدمات متنوع زیادی از جمله حمل و نقل عمومی رایگان بهره مند شوید.

مرکز تاریخی شهر رم آنچنان هم بزرگ نیست (فقط 2/5 کیلومتر (1/5 مایل) از کلوسئوم تا پیازا دی اسپگانا). شما به راحتی می توانید قدم بزنید و از آثار تاریخی مختلفی که در این منطقه وجود دارد دیدن کنید. شبکه اتوبوس شهر رم بسیار گسترده است، اما مترو این شهر بسیار ساده است و گردشگران به راحتی جهت را یاد می گیرند. بلیط های سرویس های حمل و نقل عمومی در همه جا پیدا می گردد یعنی در اکثر دکه های روزنامه فروشی، ایستگاه مترو و اکثر ایستگاه های اتوبوس خریداری نمایید.

ایستگاه ترمینو (Termini) رم

ایستگاه ترمینو در رم به عنوان قطب حمل و نقل در این شهر محسوب می گردد و قطارها از این ایستگاه به نقاط مختلف شهر مرتبط می شوند. این ایستگاه بسیار شبیه شهر کوچک است. یک مرکز خرید بزرگ زیرزمینی در این ایستگاه وجود دارد و شامل سوپر مارکت های زیادی است. شما همچنین می توانید به آژانس های مسافرتی، آژانس های خبری و انواع خوراکی ها دسترسی داشته باشید.

اکثر فروشگاه های ارائه دهنده فست فود در سطح زمین قرار دارند و بقیه در مرکز خرید زیرزمینی واقع شده اند. در خروجی شرقی ایستگاه یک استیک فروشی به سبک آمریکایی وجود دارد و همچنین رستوران های غذاخوری مختلف را می توانید در اطراف مشاهده کنید.

در قسمت غربی ایستگاه که قطار در آنجا قرار می گیرد وسیله های حمل چمدان کرایه ای وجود دارد که می توانید بر حسب احتیاج بهره ببرید. در خروجی جلویی ایستگاه اصلی اتوبوس رم و در زیر آن تقاطع دو خط مترو قرار دارند. اتوبوس های فرودگاه به هر دو فرودگاه رم از سمت شرق ایستگاه می رود.

مترو

مترو شهر رم متروپولیتانا(Metropolitana) درست از مرکز این شهر تاریخی گذر می نماید و فقط دو خط َA (قرمز) و B (آبی) را شامل می گردد که از ایستگاه مرکزی ترمینو عبور می نمایند. قطارها معمولا هر 7 الی 10 دقیقه در ایستگاه حاضر می شوند و ساعات کاری آنها هر روز از ساعت 5:30 دقیقه صبح تا ساعت 11:30 شب ادامه می یابد (شنبه ها تا ساعت 12:30 شب).

تهیه بلیط مترو شهر رم

بلیط های مترو را می توان از ایستگاه مترو، پایانه های فروش بلیط، دکه های بلیط فروشی خرید. این بلیط ها همچنین در روزنامه فروشی ها نیز فروخته می شوند. رانندگان به هیچ وجه بلیط نمی فروشند. به منظور استفاده از سیستم حمل و نقل شهر رم، باید به صندلی های معین بلیط فروشی شهر رم مراجعه کنید و بلیط های دلخواه خود از جمله هفتگی یا روزنه را دریافت نمایید.

ایستگاه های مترو شهر رم

اگرچه فرودگاه رم مستقیما به مترو متصل نمی گردد اما تمام قطارها و اتوبوس هایی که از فرودگاه فوویچینو به مرکز شهر حرکت می نمایند، در ایستگاه قطار مرکزی ترمینو توقف می نمایند. این ایستگاه تمامی خطوط مترو از جمله تیبورتینو ، استینس و تراستاورا به هم مرتبط می نماید. اگر می خواهید در فرودگاه فوویچینو از ایستگاه مترو خاصی بهره ببرید، می توانید به بخش خدمات حمل و نقل فرودگاه مراجعه کنید.

ایستگاه های مترو زیرزمینی شهر رم بسیار سریع هستند و برای سفر به جهتهای طولانی بسیار مناسب است. برای رفتن به موزه واتیکان ایستگاه متروی سیرو، نزدیک ترین ایستگاه است اما چندان هم راحت نیست؛ شما برای دریافت اجازه ورود از گیت های ورودی می بایست مدت زمان زیادی در صف ها منتظر باشید. برای این که زیاد منتظر نمانید بعدازظهرها یا ظهر روزهای آدینه به مترو مراجعه کنید.

به وسیله خط A ایستگاه متروی پایتخت اسپانیا، شما می توانید جاذبه های توریستی مانند پانتئون، پیازا ناونا، فواره تروی را ببینید. از خط B مترو شهر رم برای دیدن مکان های باستانی این شهر بهره ببرید. این قطار مستقیما شما را به کلوسیوم نزدیک میدان اصلی رم و ناحیه سیرو مسیمو که نزدیک حمام کاراکالا است، می برد.

قطار فرودگاه رم

سه نوع قطار وجود دارد که همه آن ها از ایستگاه قطار درون فرودگاه که در مجاورت ورودی ترمینال است، حرکت می نمایند.

1. قطار های منطقه ای (FLI)

این قطارها روزهای دوشنبه تا آدینه هر 15 دقیقه، شنبه تا یکشنبه و تعطیلات هر 30 دقیقه آماده حرکت هستند. این قطار در ایستگاه های تیبورتینا استینسو تراستور توقف می نماید و در عرض 55 دقیقه به ترمینال رم می رسد. قیمت هر بلیط 37,000 تومان است و یک بسته بلیط 10 تایی 300,000 تومان قیمت دارد.

2. قطارهای لئوناردو اکسپرس

این قطار فرودگاه فووچینو را به ترمینال اصلی رم متصل می نماید. ساعات کاری این قطار از ساعت 6:23 صبح آغاز می گردد و تا ساعت 11:23 شب ادامه دارد و هر 30 دقیقه از روز آماده خدمت رسانی است. این قطار در کوتاه ترین زمان (32 دقیقه) به مقصد می رسد. قیمت هر بلیط از این قطار 66,000 تومان و قیمت بسته 10 تایی از بلیط این قطار 544,000 تومان است.

برای افراد زیر& حضور در هر دو این قطارها، هم قطارهای منطقه ای و هم قطارهای لئوناردو اکسپرس رایگان است:

  • همه بچه ها 4 ساله
  • بچه ها بین 4 تا 12 سال همراه والدین پرداخت می گردد.
  • حیوانات کوچک
  • چمدان
  • مسافرانی با مسائل حرکتی

هر دو این قطارها هم قطارهای منطقه ای و هم قطارهای لئوناردو اکسپرس فضای اختصاصی برای این دسته از افراد وجود دارد.

3. قطارهای فرچا جنتو (Frecciargento)

این قطارها به شبکه ریلی پرسرعت متصل هستند و شما را به رم و دیگر مقصدهای سفری شما در شمال رم: فلورانس، بولونیا، پادووا و ونیز منتقل می نمایند. ساعات کاری این قطارها از ساعت 11:08 صبح آغاز می گردد و تا ساعت 01:08 شب ادامه می یابد و قیمت کلاس استاندارد (درجه 2) این قطارها 80,000 تومان و قیمت کلاس اول (درجه 1) آن ها 94,000 تومان است.

منبع: کجارو / rome.info / rometoolkit.com
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 561

به "حمل و نقل عمومی در رم؛ ایتالیا (قسمت اول)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمل و نقل عمومی در رم؛ ایتالیا (قسمت اول)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید