دره عشق قطعه ای از بهشت در چهارمحال و بختیاری

به گزارش مجله رویای کره ای، دره عشق یکی از زیباترین دره های کشوردر استان چهارمحال و بختیاری است که دارای آبشارهای متعدد فصلی و دائمی در دو طرف دره، جنگل های گسترده بلوط، روستاهای تاریخی، چشمه آب معدنی گوگردی و... است که در وسط دره رودخانه پر آب کارون جریان دارد.

دره عشق قطعه ای از بهشت در چهارمحال و بختیاری

نیمه دوم سال فصل طبیعت گردی در استان چهارمحال و بختیاری به شمار می رود به گونه ای که هر منطقه از استان چهارمحال و بختیاری به بهشت کوچکی تبدیل می گردد که هر بازدید نماینده ای را مجذوب خود می نماید.

استان چهارمحال و بختیاری با دارا بودن بیش از 250 جاذبه شناخته شده طبیعی تاریخی و مذهبی از مهمترین منطقه ها کشور برای جذب توریست به شمار می رود.

فرونشست های بوجود آمده همزمان با حرکات زمین ساختی زاگرس و آب حاصل از ذوب برف کوههای بلند جاذبه های توریستی بی بدیلی را در منطقه ها مختلف استان ایجاد نموده است و وجود این مواهب خدادادی، توریستی طبیعی استان را از پتانسل بسیار بالایی برخوردار ساخته است.

دره عشق یکی از زیباترین منطقه ها توریستی استان چهارمحال و بختیاری به شمار می رود که هر ساله مسافران بسیاری را به سمت خود می کشاند.

این دره محل گذر مهمترین رودخانه استان یعنی کارون است. در این دره روستاهای زیبایی دارای خانه های روستایی با معماریهای قابل توجه بسیاری وجود دارند که در کنار جاذبه های طبیعی به منطقه زیبایی قابل توجه ای بخشیده است.

روستاهای مهم این دره عبارتند از گل سفید، جوزستان، پوراز، برنجگان، دورک، دره عشق، سرکون بالا و سرکون پایین، دره بید، دره یاس، سررک، گل کله و معدن.

دره عشق منطبق بر گسل اصلی زاگرس است و در واقع این دره محل برخورد دو صفحه بزرگ تکتونیکی در گذشته زمین شناسی است. کوه های مملو از درختان بلوط به همراه صخره ها و پرتگاه های فراوان در جنوب غرب جلوه گری می نمایند.

ارتفاع کم کناره های رودخانه و تغییر بسیار زیاد بلندی در فاصله خیلی کم سبب تنوع های گوناگون شده و به همین دلیل از آب و هوای گرم تا آب و هوای سرد در منطقه وجود دارد. این تنوع و گوناگونی را در جنس سنگها، شیب دامنه ها، شکل دامنه ها پوشش گیاهی و... می توان دید.

در حقیقت ترکیب شکل ها و تنوع جاذبه ها منظرههای بسیار شگفت انگیز و رویایی را بوجود آورده است، به ویژه در شروع فصل بهار که انسان را به وجد می آورد و عاشق این همه زیبایی می نماید.

هنگامی که به وسیله جاده از سمت اردل به سمت ناغان وارد دره می شویم و به سمت داخل دره حرکت می کنیم روستاهای بکر و طبیعی با پشت نمایی از آبشار و جنگل های گسترده مشاهده می کنیم که این زیبایی ها در هیچ کجای جهان قابل مشاهده نیست.

آبشار زیبای دره عشق در نزدیکی روستای دره عشق یکی از جاذبه های مهم این منطقه به شمار می رود. این آبشار در دل جنگلهای منطقه حفاظت شده هلن و در منطقه مشایخ قرار داشته و منظره ای زیبا و تماشای را برای علاقه مندان به طبیعت رقم زده است.

این آبشار با سرعت زیاد از دل کوه بیرون می جهد و بیش از یکصد متر ارتفاع دارد. در کنار این آبشار رود کارون به آرامی جاری است و در ترکیب با انارستان ها و شالیزارهای روستاهای دره عشق و دورک شاهپوری، فضای شگفت انگیزی را به وجود آورده است.

توریستان یک طبیعت وحشی را در منطقه نظاره می نمایند

کارشناس اکو توریسم و طبعیت گردی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و توریستی استان چهارمحال و بختیاری در تبادل نظر با خبرنگار مهر با اشاره بر اینکه محدوده طبیعت گردی دره ارمند و کارون و دره عشق به علت تنوع منظره و دسترسی توامان به رودخانه و جنگل یک منطقه بکر در این استان است، گفت: محدوده ابشار دره عشق یکی از زیباترین منطقه ها توریستی استان چهارمحال و بختیاری به شمار می رود.

مرتضی محمدیان ادامه داد: بستر طبیعت برای زندگی گروه های انسانی و شکل سکونت توسعه باغات انار مبتنی بر باغداری، کوچ نشینی و دام منظره فرهنگی خاص را در این منطقه فراهم نموده است.

وی با بیان اینکه ویژگی خاص توپوگرافی منطقه و ارتفاعات امکان کوهنوردی، دیواره نوردی و شیب رودخانه و دبی بالا رودخانه امکان ورزش های آبی و رفتینگ در منطقه فراهم نموده است، بیان داشت: علاوه بر طبیعت بکر، توریستان علاقمند به طبیعت در این منطقه یک طبیعت وحشی و در عین حال حرکت انسان ها و دام را نظاره گر هستند.

امکان ماهیگیری وحشی در این منطقه رونق یافته است.

وی با اشاره بر اینکه در سال های اخیر امکان ماهگیری وحشی در این منطقه رونق یافته است، اذعان داشت: توسعه ورزش های رفتینگ و جشنواره طبیعت گردی در این منطقه فراهم شده است.

محمدیان با بیان اینکه منطقه ارمند در منطقه حفاظت شده هلن قرار گرفته است و این منطقه ضامن مدیریت زیست محیطی می تواند باشد، بیان داشت: طرح مدیریت منطقه ها حفاظت شده توریستی برنامه ریزی در مورد تور های با برنامه است.

کارشناس اکوتوریسم و طبیعت گردی اداره کل میراث فرهنگی استان چهارمحال و بختیاری توضیح داد: باغات انار روستای دورک، چشمه گوگرد روستای معدن، آبشار دره عشق جاذبه های اصلی جذب توریستی این منطقه است.

وی اعلام کرد: وجود شالیزار های گسترده در قسمتهای از منطقه زیبایی توصیف ناپذیری به منطقه بخشیده است به گونه ای کل منطقه را رنگ سبز فرا گرفته است.

ضعف اصلی در این منطقه فقدان زیر ساخت های راه است

محمدیان یادآور شد: ضعف اصلی در این منطقه فقدان زیر ساخت های راه است که موجبات ناراحتی توریستان را به همراه دارد.

وی با اشاره به اینکه مسافران و توریستان بسیاری هر ساله از این منطقه تماشا می نمایند، عنوان نمود: توسعه جاده های ارتباطی و بهبود آنها یکی از ضروریت های منطقه است که باید مورد توجه قرار گیرد.

کارشناس اکوتوریسم و طبیعت گردی اداره کل میراث فرهنگی استان چهارمحال و بختیاری در ادامه با اشاره به اینکه معرفی این جاذبه توریستی اهمیت بالایی در افزایش ورود مسافر و توریست دارد، اعلام کرد: ورود مسافر و توریست در افزایش عایدی مردم منطقه نقش موثری خواهد داشت.

دره عشق در منطقه مشایخ (شهرستان اردل) در فاصله 110 کیلومتری شهرکرد واقع شده است.

منبع: دالاهو
انتشار: 2 دی 1401 بروزرسانی: 2 دی 1401 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 2199

به "دره عشق قطعه ای از بهشت در چهارمحال و بختیاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دره عشق قطعه ای از بهشت در چهارمحال و بختیاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید