فرایند صعودی کرونا در 12 استان کشور

به گزارش مجله رویای کره ای، بر اساس اعلام کمیته اپیدومیولوژی کرونا در وزارت بهداشت در هفته منتهی به 21 شهریورماه، در فرایند کشوری این بیماری، موارد ابتلا و مرگ نسبتاً بالا است و فرایند صعودی یا شروع پیک در 12 استان کشور مشاهده شده است.

فرایند صعودی کرونا در 12 استان کشور

به گزارش ایسنا، شمار مبتلایان به کروناویروس جدید در دنیا تا به امروز به 28 میلیون و 943 هزار و 528 نفر رسیده و مرگ 924 هزار و 575 نفر نیز در اثر این بیماری تأیید شده است. بنابر تازه ترین آمار ها همچنین 20 میلیون و 811 هزار و 312 نفر از مبتلایان به کووید-19 تا به امروز بهبود یافته اند.

در ایران نیز تا روز گذشته 22 شهریور ماه، مجموع بیماران کووید19 به 399 هزار و 940 نفر رسید و متاسفانه 23 هزار و 29 نفر نیز جان باخته اند. همچنین خوشبختانه تا کنون 344 هزار و 516 نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند.

فرایند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-19 که تا به امروز در 213 کشور و منطقه در دنیا شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می گیرد.

گزارش کمیته اپیدمیولوژی کرونا وزارت بهداشت درباره شرایط این بیماری در کشور طی هفته منتهی به 21 شهریور ماه در پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت منتشر شد.

بر اساس این گزارش، در محاسبات فرایند، در این گزارش و گزارشات آینده، تعداد موارد جدید روزانه مبتلای بستری و سرپایی وارد بررسی می شود. همچنین دسته بندی استان ها بر اساس میزان بروز در آخرین هفته انجام گرفته و نمودار بر اساس تغییرات موارد ابتلا و مرگ در آخرین هفته نسبت به هفته قبل خواهد بود.

برای ارزیابی فرایند گسترش بیماری کووید- 19 در هفته اخیر، در استان های مختلف کشور از تحلیل فرایند تغییرات اتفاق افتاده برای موارد ابتلا و مرگ گزارش شده روزانه استفاده شد. برای محاسبه فرایند تغییرات ابتلا و مرگ در سه روز اخیر، ابتدا متوسط سه روزه تعداد گزارش ابتلا و مرگ هر روز با میانگین دریافت از داده های همان روز، روز قبل و روز بعد محاسبه شد. سپس میزان افزایش هر روز نسبت به روز قبل به روش زیر محاسبه شد:

تعداد موارد روز قبل منهای تعداد موارد ثبت شده امروز، تقسیم بر تعداد موارد روز قبل و ضربدر 100.

در نهایت، تغییر فرایند ابتلا و مرگ هفته آخر با میانگین دریافت از اعداد به دست آمده برای چند روز آخر محاسبه شد.

تحلیل احتاقتصادی شرایط منحنی اپیدمی

برای تحلیل احتاقتصادی شرایط منحنی اپیدمی در هفته گذشته موارد زیر مدنظر قرار گرفت:

- در مواردی که هر دو شاخص تغییر فرایند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر فرایند افزایشی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً فرایند افزایشی دارد.

- در مواردی که شاخص تغییر فرایند ابتلا نزولی، ولی شاخص تغییر فرایند مرگ صعودی بود، احتمالاً اخیراً پیک اپیدمی رد شده است.

- در مواردی که منحنی اپیدمی تمام می شود، شرایط به حالت ثبات می رسد و تغییرات در آن مختصر و نامنظم است. باید توجه داشت هر لحظه این فرایند مستعد یک پیک دیگر است.

- در مواردی که هر دو شاخص تغییر فرایند ابتلا و مرگ در چند روز اخیر فرایند نزولی داشت، منحنی اپیدمی احتمالاً فرایند نزولی دارد.

منظور از ناسازگاری داده ها این است که فرایند داده های مرگ و ابتلا از یک الگوی قابل تفسیر پیروی نکرده و تغییرات ناهمگن در فرایند شاخص های ابتلا و مرگ دیده می شود. در این موارد تحلیل بهتر را در روز های بعد و با داده های درست تر می توان ارائه داد. ناسازگاری در داده ها به دلایل مختلفی می تواند رخ دهد. از جمله دلایل بروز ناسازگاری می توان به ثبت غیردقیق روزانه داده ها توسط استان ها و وجود خطا هنگام ثبت داده ها، وجود ترکیبی از چند الگوی اپیدمی در استان (شروع اپیدمی در نقطه ای از استان و اتمام اپیدمی دیگر در نقطه دیگر)، بیمارپذیری یا بیمارگریزی گسترده در استان و تغییر فرایند مهاجرت بیماران در طول زمان اشاره کرد.

تقسیم بندی استان ها از نظر میزان گزارش کرونا

استان ها بر اساس میزان بروز در هفته آخر موارد بیماری به سه دسته پرگزارش، با گزارش متوسط و با گزارش پایین تقسیم شدند و فرایند بیماری در آن ها در جدول و نمودار های مرتبط مورد بررسی قرار گرفت. تحلیل بر اساس این شاخص ها، احتاقتصادی بوده و انتظار است تیم کمیته اپیدمیولوژی استان ها همراه با سایر شاخص ها و تحلیل های دقیق تر، شواهد بهتری از فرایند اپیدمی در استان ها و دانشگاه های علوم پزشکی کشور ارائه دهند.

تحلیل فرایند کووید-19 در هفته منتهی به 21 شهریورماه

بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی کرونا وزارت بهداشت، در فرایند کشوری بیماری، هر چند موارد ابتلا و مرگ نسبتاً بالا است، اما ثبات و تغییرات مختصر صعودی دیده می شود. فرایند ثبات با تغییرات مختصر صعودی در شش استان زنجان، بوشهر، آذربایجان شرقی، قزوین، قم و یزد مشاهده شد. در 12 استان کهگیلویه و بویر احمد، اصفهان، خراسان شاقتصادی، لرستان، ایلام، سمنان، فارس، البرز، تهران، خوزستان، گیلان و کردستان فرایند صعود یا شروع پیک مشاهده شد.

همچنین در 10 استان چهارمحال و بختیاری، مرکزی، هرمزگان، آذربایجان غربی، مازندران، خراسان رضوی، کرمان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و گلستان فرایند ثبات با تغییرات مختصر و نامنظم وجود داشته است. در سه استان کرمانشاه، اردبیل و همدان نیز ناسازگاری داده ها اجازه تحلیل درستی از شرایط اپیدمی را نداد. باید مدنظر داشت که یک استان می تواند چندین پیک منحنی را تجربه کند.

بر اساس اعلام کمیته اپیدومیولوژی کرونا در وزارت بهداشت به نظر می رسد فرایند کلی کشور ثبات با تغییرات مختصر صعودی است.

کرونا در دنیا

بر اساس اعلام کمیته اپیدمیولوژی کرونا میزان مرگ و میر و کشندگی بیماری کووید-19 در دنیا، 3.2 درصد برآورد می شود.

همچنین تعداد موارد روزانه مبتلای جدید به کرونا در دنیا در در روز های 19 شهریور ماه 265147 نفر، در روز 20 شهریور ماه 250003 و در روز 21 شهریور ماه 288787 نفر بوده است.

در عین حال 15 کشور نخست از نظر ابتلا به کرونا تا 21 شهریور ماه، در جدول زیر آمده است که طبق این جدول، کشور های آمریکا، هند و برزیل رتبه اول تا سوم ابتلا به کرونا را در اختیار دارند. ایران نیز در رتبه دوازدهم از نظر میزان ابتلا به کرونا واقع شده است.

کرونا و چالش بازگشایی مدارس

بر اساس گزارش کمیته اپیدومیولوژی کرونا، پیش از همه گیری کووید-19 از هر پنج مدرسه در دنیا، دو مدرسه فاقد امکانات اولیه شسـت وشوی دسـت بودند.

در حالیکه در سراسر دنیا، مدارس با بازگشایی در دوران همه گیری دست وپنجه نرم می کنند، گزارش برنامه نظارت مشترک سازمان دنیای بهداشت و یونیسف (JMP) نشان می دهد که 43 درصد از مدارس در سراسر دنیا در سال 2019 به وسایل لازم برای شست وشوی دست با آب و صابون، که شرط اصلی مقابله با همه گیری کووید -19 است، دسترسی ندارند.

مدیر اجرایی یونیسف گفت: تعطیلی مدارس در دنیا از زمان همه گیری کووید-19، چالش بی سابقه ای را برای آموزش و رفاه بچه ها ایجاد کرده است. ما باید یادگیری بچه ها را در اولویت قرار دهیم. این به این معناست که از بازگشایی ایمن مدارس با تامین شرایطی از جمله دسترسی به بهداشت دست، آب آشامیدنی تمیز و بهداشت عمومی، اطمینان حاصل کنیم.

براساس این گزارش، حدود 818 میلیون کودک در مدارس خود از امکانات اولیه شست وشوی دست برخوردار نیستند، که این امر آن ها را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کووید-19 و سایر بیماری های قابل انتقال قرار می دهد. بیش از یک سوم این بچه ها یعنی 295 میلیون نفر، از کشور های جنوب صحرای آفریقا هستند. در کشور های کمتر پیشرفته، از هر 10 مدرسه، 7 مدرسه فاقد امکانات اولیه شست وشوی دست و نیمی از مدارس فاقد خدمات بهداشتی اولیه و تصفیه آب هستند.

این گزارش تأکید می کند که دولت هایی که به دنبال کنترل شیوع کووید-19 هستند، باید میان اجرای اقدامات حفاظتی مهار کووید- 19 که برای حفظ سلامت جامعه انجام می شود و تأثیرات اجتماعی و اقتصادی مرتبط با این اقدامات حفاظتی، تعادل برقرار کنند.

در عین حال شواهد تأثیرات منفی تعطیلی طولانی مدت مدارس بر ایمنی، رفاه و یادگیری بچه ها کاملاً مستند است. مدیر کل سازمان دنیای بهداشت گفته است: دسترسی به بهداشت آب و فاضلاب و خدمات بهداشتی عمومی برای پیشگیری و کنترل موثر عفونت در همه محیط ها ضروری است. این موضوع باید تمرکز اصلی استراتژی های بازگشایی ایمن مکان های عمومی و فعالیت مدارس در دروان همه گیری کووید -19 باشد.

همچنین در این گزارش آمده است که از 818 میلیون کودکی که فاقد امکانات اولیه شست وشوی دست در مدارس خود بودند، 355 میلیون نفر به مدارسی رفتند که دارای آب بدون صابون بودند و 462 میلیون نفر به مدرسه هایی رفتند که هیچ نوع امکان دسترسی به آب و شست وشوی دست ندارند.

در 60 کشور در معرض خطر بیشترین بحران بهداشتی و انسانی ناشی از کووید-19؛ از هر چهار کودک، سه کودک از ابتدای شیوع همه گیری از خدمات اولیه شست وشوی دست محروم بوده اند. نیمی از بچه ها به آب سالم دسترسی ندارند و بیش از نیمی از آن ها از خدمات بهداشتی اولیه محرومند.

از هر سه مدرسه، یک مدرسه در سراسر دنیا یا امکانات آب آشامیدنی محدود دارند و یا اصلا آب آشامیدنی سالم ندارند و 698 میلیون کودک در مدرسه خود از خدمات بهداشتی اولیه برخوردار نبودند.

این گزارش چندین اصل لازم برای پیشگیری و کنترل کووید -19 در مدارس را پیشنهاد می کند که یکی از آن ها 10 اقدام فوری و تکمیل چک لیست ایمنی است. این دستورالعمل بر اساس رهنمود های مربوط به بازگشایی ایمن مدارس توسط یونسکو، یونیسف، WFP و بانک دنیای از طریق مشاوره عملی با مقامات ملی و محلی در مورد چگونگی آماده سازی برای بازگشایی ایمن مدرسه و ایمن نگه داشتن بچه ها هنگام بازگشت به مدرسه تهیه شده است.

این دستورالعمل ها شامل چندین پروتکل مربوط به استاندارد های بهداشت آب و فاضلاب، استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی، تمیز کردن و ضدعفونی کردن و همچنین دسترسی به آب سالم و ایستگاه های شستن دست با صابون و توالت های بهداشتی است.

تجارب کشـور های جهـان در مواجهـه با کووید-19: این قسمت اندونزی

اندونزی کشوری در جنوب شرقی آسیا و اقیانوسیه، با مساحت 1.811.570 کیلومترمربع و جمعیت 274.061093 نفر است. موارد کووید-19 در این کشور از تاریخ دوازدهم اسفندماه 1398 گزارش شد.

اندونزی هم اکنون در رتبه بیست وسوم کشور های دنیا از نظر شمار مبتلایان واقع شده است. در این کشور تا به امروز 207.203 مورد تأییدشده بیماری و 8.456 مورد مرگ گزارش شده است.

برخی از تجارب و اقدامات اجرا شده در کشور اندونزی شامل موارد زیر است:

- ممنوعیت موقت صادرات مواد ضدعفونی کننده و تجهیزات بهداشتی از ابتدای اپیدمی تا 10 تیر 1399

- محدودیت فعالیت کارکنان شرکت ها و تغییر دستمزد پرسنل با توافق میان کارفرمایان و کارکنان

- پرداخت یارانه دولتی (2.4 میلیون روپیه) برای کارگرانی که ماهانه کم تر از 5 میلیون روپیه (حدود 340 دلار آمریکا) دریافت می کنند.

- اعمال محدودیت ها در برگزاری مناسبات مذهبی با پروتکل های بهداشتی و عدم حضور بچه ها و سالخوردگان در برنامه ها

- کاهش محدودیت ها با رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله پذیرش مسافران تا 70 درصد ظرفیت هواپیما ها و فعالیت مجدد تاکسی های موتوری از اواخر خرداد 1399

- تشکیل تیمی در سطح ملی جهت شتاب فعالیت های تولید واکسن کووید-19

منبع: فرارو
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1233

به "فرایند صعودی کرونا در 12 استان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند صعودی کرونا در 12 استان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید