سفر به پاندورا؛ جهان آواتار ، تجسمی ملموس از قمر سیاره خیالی پاندورا

به گزارش مجله رویای کره ای، کمپانی دیزنی با کمک جیمز کامرون از اردیبهشت امسال پارکی را ویژه جهان پاندورای فیلم آواتار تاسیس کرد. اما سیاره خیالی فیلم جیمز کامرون با الهام از مناظر بی نظیری از سیاره زمین طراحی شده است.

سفر به پاندورا؛ جهان آواتار ، تجسمی ملموس از قمر سیاره خیالی پاندورا

برخی اماکن تاریخی و طبیعی هرچند شهرت جهانی دارند اما فقط گروه خاصی از جهانگردان و طبیعت گردان حرفه ای با این اماکن آشنا هستند. اما همین اماکن وقتی در سریالی تلویزیونی یا فیلمی سینمایی به عنوان صحنه فیلمبرداری انتخاب می شوند مردم عادی هم ترغیب می شوند تا از آن ها دیدن کنند. برای مثال، تا قبل از سال 1383 فقط گروه های نجوم آماتوری با بیابان مصر آشنا بودند اما با اکران فیلم خیلی دور، خیلی نزدیک اثر رضا میرکریمی مردم بسیاری با این کویر شنی آشنا شدند و گردشگری و بوم گردی این منطقه رونق گرفت.

مجله رویای کره ای : یکی از فیلم هایی که نقش بسیاری در معرفی کردن مناطق بکری از طبیعت ایفا کرد فیلم آواتار است. این فیلم یکی از شاهکارهای جیمز کامرون، کارگردان، دانشمند و آینده نگر آمریکایی، در زمان اکران سروصدای بسیاری ایجاد کرد. زیرا این فیلم با استفاده از شیوه ضبط حرکت یا ردیابی حرکت (Motion capture) که در آن زمان بسیار نوپا بود ساخته شد و علاوه بر اکران دوبعدی، به صورت سه بعدی مبتنی بر فرمت های RealD 3D، Dolby 3D، XpanD 3D و به خصوص IMAX 3D و در برخی از سینماهای کره جنوبی حتی به صورت چهار بعدی به نمایش درآمد و درواقع با اکران این فیلم بود که سینماها پس از چند دهه بار دیگر به سیستم های پخش سه بعدی مجهز شدند و از آن به بعد بیشتر کمپانی های فیلمسازی فیلم هایشان را با نسخه سه بعدی ساختند و پخش کردند.

اما علاوه بر ویژگی های فنی منحصربه فرد این فیلم که برخی از آن ها از اختراعات خود جیمز کامرون بود، مکان های شگفت انگیزی از طبیعت زمین که منبع الهام سیاره پاندورا شدند هم از اهمیت ویژه ای برخوردارند.

برای طراحی کوهستان شناور هللویا، طراحان این فیلم از انواع گوناگون کوهستان های مناطق مختلف زمین بازدید کردند، اما درنهایت به کوهستان های سنگ آهک رسیدند که در چین واقع شده است. به گفته دایلان کول، طراح این فیلم، صخره های سنگی شناور تخیلی سیاره پاندورا واقع در منظومه ستاره آلفا قنطورس با الهام از کوه های هوآنگ یا هوانگ شان، گویلین و زنجیاجی طراحی شده اند. جیمز کامرون هم در مصاحبه ای به تاثیر قله های چین در طراحی کوه های شناور اشاره کرده است.

با انتشار این گفت وگوها علاوه بر طبیعت گردان و گردشگران علاقه مند به طبیعت، دوستداران فیلم آواتر هم راه این کوهستان ها را در پیش گرفتند و راهی چین شدند. به لطف این فیلم و سرازیرشدن گردشگران به این مناطق بیش از گذشته، مردم بومی از مزایای اقتصاد گردشگری بیشتری بهره مند شدند.

  • جاودانگی جهان پاندورا در پارک های دیزنی

بی شک سیاره ای فرامنظومه خورشیدی که با الهام از مناظر طبیعی زمین ساخته شده است جهانی نیست که کمپانی والت دیزنی به سادگی از کنارش بگذرد و جذابیت هایش را در دیزنی لند جاودانه نکند. به همین دلیل، اوایل سال 2011، باب ایگر و تام استیگز، مدیران ارشد کمپانی دیزنی با جیمز کامرون وارد مذاکره شدند تا از جاذبه های فیلم آواتار در پارک های والت دیزنی استفاده کنند.

ماحصل این مذاکره به ساختن فضایی با الهام از سیاره پاندورا در پارک سرزمین حیوانات دیزنی نزدیک اورلاندو در فلوریدا منجر شد. این فضای تخیلی که پاندورا؛ جهان آواتار نام دارد و در زمینی به وسعت 4.8 هکتار راه اندازی شده تجسمی ملموس از قمر سیاره خیالی پاندورا، کوهستان های شناور، حیات وحش بیگانه و گیاهان شب تاب است.

ژانویه 2014 دیزنی طرح توسعه پاندورا؛ جهان آواتار را با همکاری کامرون آغاز کرد و انتها در می 2017 (اردیبهشت 1396) درهای این سرزمین را به روی بازدیدکنندگان گشود و این گونه به منبع درآمد جدیدی علاوه بر دیزنی لندها دست یافت.

منبع: چمدان
انتشار: 3 شهریور 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 246

به "سفر به پاندورا؛ جهان آواتار ، تجسمی ملموس از قمر سیاره خیالی پاندورا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به پاندورا؛ جهان آواتار ، تجسمی ملموس از قمر سیاره خیالی پاندورا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید