فعالیت چینی ها در معادن طلای ایران

به گزارش مجله رویای کره ای، به گزارش خبرنگاران شهرام شریعتی دبیرکل خانه صنعت ، معدن و تجارت جوانان ایران می گوید چینی ها مدت هاست که در معادن کشور کار می نمایند و هر چقدر شرایط کار برای شان جذاب تر باشد استقبال بیشتری از آن می نمایند.

فعالیت چینی ها در معادن طلای ایران

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

او در تبادل نظر با خبرنگاران ادامه می دهد: در موضوع سند همکاری 25 ساله بین ایران و چین، جزئیات سرمایه گذاری یا بهره برداری از معادن به ما چیزی ابلاغ نشده اما آنچه واضح است معادن و از جمله معدن طلا بخشی از قراردادهای سرمایه گذاری بین ایران و چین است.

شریعتی ضمن تاکید بر اینکه از گذشته تا به امروز قراردادهای چین با دولت ایران برای بخش خصوصی غیرشفاف بوده گفت: معادن طلای ایران با ذخایر بالا، بیشتر دولتی هستند و خواه ناخواه اگر قراردادی در بخش تکنولوژی، فروش و سرمایه گذاری منعقد گردد دولتی است و بخش خصوصی از مضمون قرارداد و اخبار آن آگاه نمی شوند.

بهرام شکوری، رییس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران هم با بیان اینکه از جزئیات قرارداد 25 ساله ایران و چین به بخش خصوصی اطلاعاتی ندادند، به خبرنگاران می گوید: اگر قرار است مانند قبل چینی ها از معادن طلا بهره برداری نمایند، فقط بخش دولتی از جزئیاتش آگاه است.

او با تاکید بر اینکه در هر قراردادی دوطرف به فکر منافع خودشان هستند، گفت: نباید منافع مان را وقف کشورهایی مثل چین و روسیه کنیم و باید نوع تعاملمان را با جهان به ویژه کشورهای اروپایی افزایش دهیم تا بتوانیم دست بالا را در قراردادهای مالی داشته باشیم.

پیش از این نیز مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران در تایید سند همکاری ایران و چین معادن کشور را بی شمار و نیازمند سرمایه گذاری خارجی دانسته بود.

هم اکنون ذخیره قطعیِ طلا در معادن ایران، 250 تن است که ازسویِ بخش های دولتی، خصوصی و سرمایه گذاران خارجی استخراج می شوند.

حالا باید دید با سند همکاری های 25 ساله ایران و چین، دست چینی ها برای ورود به معادن ایران بازتر از گذشته می گردد؟

برای اطلاع از آخرین خبر درباره سند همکاری ایران و چین گزارش نبود حق انحصاری در سند راهبردی با چین را بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1599

به "فعالیت چینی ها در معادن طلای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت چینی ها در معادن طلای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید