ماهیچه مصنوعی از پروتئین های طبیعی ساخته شد

به گزارش مجله رویای کره ای، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، به همین علت در ایمپلنت ها، پروتزها و ربات ها کارایی های زیادی خواهد داشت. این فناوری هرچند بسیار نویدبخش است اما تا به امروز تمام نمونه های ابداع شده بسیار مصنوعی بوده و از پلاستیک، نایلون، لاستیک، نانوتوب های کربن و غیره ساخته شده اند. چنین ماهیچه ای برای ربات ها کارآمد است اما با استفاده از پروتئین های طبیعی، می توان آن را داخل بدن انسان نیز به کار برد.

ماهیچه مصنوعی از پروتئین های طبیعی ساخته شد

در پژوهش نو محققان دانشگاه فرایبورگ آلمان ماهیچه های مصنوعی کاملاً زیستی ابداع نموده اند. این ماهیچه ها از الاستین ساخته شده اند که یک پروتئین طبیعی است و به انعطاف پذیری بافت هایی مانند پوست و رگ های خونی منجر می گردد.

نخست محققان دو نسخه از پروتئین را ساختند که نسبت به محرک ها (نوسان در دما و اندازه اسید) واکنش های متفاوتی نشان می دهند. در مرحله بعد دو نسخه مذکور به صورت لایه هایی ترکیب شدند تا در واکنش به یک محرک در یک جهت و در واکنش به محرکی دیگر در جهت دیگری کشیده می گردد.

نتیجه نهایی یک ماهیچه مصنوعی بود که با سولفیت سدیم کار می نماید و با یاری یک واکنش شیمیایی نوسان می تواند حرکتی ریتمیک به وجود بیاورد.

می توان با تنظیم دما روی 20 درجه سانتیگراد این فرایند را آغاز کرد، در مرحله بعد تغییرات در بالانس pH باعث چرخه انقباض ماهیچه را به وجود می آورد. با تغییر دما می توان چرخه مذکور را متوقف کرد. به این ترتیب ساختار ماهیچه را می توان تا حدودی برنامه ریزی و در نتیجه حرکات آن را در واکنش به یک محرک خاص تنظیم کرد.

به گفته محققان این ماهیچه نو می تواند با بافت های خاص بدن هماهنگ گردد و به عنوان ایمپلنت یا درمان بازسازی کننده، به کار رود.

این تحقیق در ژورنال Advanced Intelligent Systems منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1401 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 2055

به "ماهیچه مصنوعی از پروتئین های طبیعی ساخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماهیچه مصنوعی از پروتئین های طبیعی ساخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید