مصرف بیش از حد کدام ویتامین کشنده است؟

به گزارش مجله رویای کره ای، مصرف ویتامین D می تواند مفید باشد، اما مسمومیت ناشی از این ویتامین کشنده است.

مصرف بیش از حد کدام ویتامین کشنده است؟

به گزارش مجله رویای کره ای به نقل از ایلنا، مینو محرز عضو کمیته بیماری های عفونی وزارت بهداشت درباره تاثیر مصرف ویتامین چرب D برای مقابله با ویروس کووید 19 گفت: به طور کلی ما در ایران به صورت ژنیتیکی کمبود ویتامین D داریم. براین مبنا، ویتامین D می تواند برای مقابله با این بیماری مفید باشد، اما توجه به این نکته مهم است که مصرف بیش از حد این ویتامین می تواند کشنده باشد.

محرز در خصوص این که چه مقدار از مصرف این ویتامین قاعده مند است، شرح داد: پنجاه هزار واحد در ماه مصرف ویتامینD (شکل تجویزی این ویتامین به صورت قرص ویتامین D با مقدار 50000 واحد تعریف می گردد) برای شرایط عادی است.

اگر کسی کمبود این ویتامین را دارد، می تواند قرص 50 هزار واحد را یکی دو هفته یک بار مصرف کند و پس از آن ماهانه همین مقدار را ادامه دهد.

وی در ادامه اضافه نمود: در واقع همان طور که ید را به نمک اضافه کردند باید ویتامین D هم به لبنیات اضافه می شد، ولی به دلیل هزینه بالای این ویتامین دولت توان اقتصادی اجرای آن را ندارد.

محرز درباره خطراتی که مصرف افراطی ویتامین D می تواند داشته باشد، گفت: متاسفانه بدبختی های ما بیش از این است. در این شرایط هر کسی هر موضوع اشتباهی را در تلویزیون اعلام می نماید. این موضوع را می توانیم به بیماران در بیمارستان ها بگوییم. به محض این که در رسانه ای مثل صداوسیما این موضوع مطرح گردد، احتکار می گردد و بیش از حد می خرند. آنقدر مصرف می نمایند تا مسمومیت همین ویتامین عامل مرگشان می گردد.

وی در خاتمه یادآور شد: ماهی یک دانه قرص 50 هزار واحدی کافی است. این ویتامین ارتباط مستقیمی در مقابله با کووید 19 ندارد اما مصرف آن بی فایده نیست. با این توجیه که اگر ویروس وارد قلب و ریه گردد و به آنزیم های آنژیوتنسین حمله کند، کمبود ویتامین D فعالیت آن را تسهیل می نماید. شاید یکی از عواملی که ما مرگ ومیر جوان هم در کشور داریم، همین کمبود ویتامین D باشد البته با قطعیت نمی توان گفت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 917

به "مصرف بیش از حد کدام ویتامین کشنده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف بیش از حد کدام ویتامین کشنده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید