مواد شیمیایی مفید با کمک نانوذرات تبدیل به دی اکسیدکربن می شوند

به گزارش مجله رویای کره ای، محققان نشان دادند که می توان از نانوذرات برای تسریع فرآیند تبدیل دی اکسیدکربن به اتانول و پروپانول استفاده کرد. در این روش نانوذرات به عنوان کاتالیست عمل می کنند.

مواد شیمیایی مفید با کمک نانوذرات تبدیل به دی اکسیدکربن می شوند

به گزارش گروه فناوری مجله رویای کره ای، تحقیقات اخیر نشان می دهد که نانوذرات می توانند برای تولید مواد خام با ارزش از دی اکسیدکربن مورد استفاده قرار گیرند. یک تیم تحقیقات بین المللی از آلمان و استرالیا روی واکنش های آبشاری ایجاد شده توسط آنزیم ها کار می کنند، آن ها با نوآوری پیروز شدند تا از نانوذرات فلزی برای شکستن دی اکسیدکربن استفاده و در نهایت پروپانول و اتانول تولید کنند.

این گروه تحقیقاتی از مرکز الکتروشیمی بوخوم به همراه پژوهشگرانی از دانشگاه دویسبورگ اسن و یک گروه تحقیقاتی از استرالیا به رهبری جاستین گودینگ روی واکنش های آبشاری با کمک آنزیم و نانوذرات کاتالیستی کار کردند. آن ها دریافتند که می توان با این روش اتانول و پروپانول تولید کرد.

اتانول و پروپانول دو ماده مهم در صنایع مختلف هستند که از آن ها می توان به عنوان سوخت زیستی نیز استفاده کرد. این محصولات در صنایع به عنوان جوهر چاپ، لوازم آرایشی بهداشتی، محصولات دارویی، عطر و شوینده استفاده می شوند. این حقیقت که از نانوذرات می توان به عنوان عامل تبدیل کننده دی اکسیدکربن به محصولات مفید استفاده کرد، یک مرحله مهم در طراحی کاتالیست ها است.

نانوذرات می توانند به عنوان تسریع کننده واکنش مورد استفاده قرار گیرند که دلیل این امر، ابعاد نانومتری آن ها است که موجب می شود تا مساحت سطحی ذرات افزایش یابد. این بدان معنا است که با این کار خواص کاتالیستی ذرات بهبود می یابد. در حال حاضر از نانوذرات در کاتالیز کردن فرآیند های مختلف استفاده می شود. در سال 2016 یک گروه تحقیقاتی از موسسه فناوری ماساچوست پیروز شدند نانوذرات را جایگزین فلزات گران بها در کاتالیست ها کنند.

در این پروژه محققان از نانوذرات برای ایجاد واکنش آبشاری استفاده کردند، واکنش هایی که بیش از یک مرحله داشته و هر مرحله به مرحله قبلی وابسته است. این امر موجب می شود که آنزیم های منفرد بتوانند با کاتالیز کردن این رشته از رویدادها، محصولات پیچیده تولید کنند.

آنچه این گروه تحقیقاتی یافته این بود که نانوسیم ها می توانند احیاء الکتروشیمیایی دی اکسیدکربن را کاتالیز نموده و واکنش های زیادی را که در هسته نقره و پوسته مس رخ می دهد، آغاز کنند و در نهایت دی اکسیدکربن را به اتانول یا پروپانول تبدیل کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 آذر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 525

به "مواد شیمیایی مفید با کمک نانوذرات تبدیل به دی اکسیدکربن می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مواد شیمیایی مفید با کمک نانوذرات تبدیل به دی اکسیدکربن می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید