شرایط رعایت تکنیک آسپتیک در اتاق های عمل

به گزارش مجله رویای کره ای، روزانه در بیمارستان های مختلف کشور، عمل های جراحی بسیاری انجام می شوند که برای انجام هر یک، نیاز به رعایت پروسه های بهداشتی مختلفی قبل، در حین و بعد از عمل وجود دارد. محققان کشور در این خصوص، تحقیقی را انجام داده اند که به بررسی دانش و عملکرد آسپتیک در متصدیان اتاق های عمل بیمارستانی پرداخته است.

شرایط رعایت تکنیک آسپتیک در اتاق های عمل

به گزارش خبرنگاران، اتاق عمل، محیطی منحصربه فرد برای انجام درمان های جراحی و درعین حال همراه با مخاطرات زیادی برای بیماران است. بسکمک از مخاطرات موجود، مربوط به عمل های جراحی است و نیمی از آن ها قابل پیشگیری هستند.

یکی از این مخاطرات، عفونت محل عمل یا اصطلاحاً SSI است. SSI به عنوان یکی از شایع ترین دلایل عفونت های بیمارستانی شناخته شده است که 20 تا 25 درصد این عفونت ها را در جهان شامل می شود. در ایران نیز 50 درصد از بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند، مجدداً به مراکز درمانی مراجعه می کنند که از این میزان، 23 درصد به علت عفونت های اکتسابی ناشی از عمل جراحی است.

SSI آن گونه که متخصصان امر می گویند، ممکن است سبب مشکلاتی نظیر افزایش مرگ ومیر بعد از عمل، تأخیر در بهبودی، افزایش مدت زمان بستری و افزایش هزینه های درمانی شود. در ایجاد SSI، عوامل خطری وجود دارند که برخی نظیر وجود بیماری های زمینه ای، نوع عمل جراحی و نوع زخم جراحی، خارج از کنترل درمانگران و غیر قابل تغییر به حساب می آیند. اما عوامل خطر قابل تغییر، عواملی هستند که با در نظر دریافت تمهیداتی قابل کنترل هستند. ازجمله عوامل قابل کنترل می توان به تکنیک جراحی و اقداماتی که جهت پیشگیری از عفونت طی جراحی انجام می شوند، اشاره کرد.

بنابراین، رعایت تکنیک آسپتیک در اتاق عمل به منظور پیشگیری از عفونت و کاهش شیوع SSI اهمیت زیادی دارد. تکنیک آسپتیک، شامل مجموعه اقداماتی است که تحت شرایط بسیار کنترل شده و با هدف کاهش آلودگی توسط پاتوژن ها یا همان عوامل بیماری زا انجام می شود.

در این رابطه، یک مطالعه پژوهشی توسط محققانی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد اجرا شده است که در آن، دانش و عملکرد کاردان ها و کارشناسان اتاق عمل در خصوص رعایت تکنیک فوق برای داشتن اتاق عملی عاری از عوامل بیماری زا مورد بررسی و مقایسه واقع شده است.

در این مطالعه که بر روی 235 نفر از کاردان ها و کارشناسان اتاق عمل هشت بیمارستان آموزشی- درمانی شهر اصفهان اجرا شده است، محققان با استفاده از پرسشنامه و چک لیست استاندارد، به جمع آوری داده های مورد نیاز خود پرداخته و در خاتمه نیز، این داده ها را مورد تجزیه وتحلیل آماری به کمک رایانه قرار داده اند.

یافته های این مطالعه پژوهشی که در نشریه پرستاری ایران متعلق به مرکز تحقیقات مراقبت های پرستاری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران منتشر شده اند، نشان می دهند که لازم است دانش کاردان ها و کارشناسان اتاق عمل در خصوص تکنیک آسپتیک بهبود یابد تا از این طریق عملکرد آن ها نیز بهتر شود.

به گفته محمدرضا زارعی، محقق کمیته تحقیقات دانشجویی دانشکده پرستاری و مامائی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و همکارانش در این پژوهش، نتایج مطالعه ما حاکی از آن است که دانش کاردان ها و کارشناسان اتاق عمل در خصوص رعایت تکنیک آسپتیک در سطح خوبی است، هرچند عملکرد آن ها در این خصوص، متوسط ارزیابی می شود. همچنین بر اساس این یافته ها، دانش و عملکرد کارشناسان، بالاتر از کاردان ها است.

آن ها می افزایند: عفونت محل جراحی یکی از عوارض شایع پس از عمل است که رعایت تکنیک آسپتیک می تواند به عنوان یکی از راه های پیشگیری از بروز آن باشد. بنابراین اقداماتی چون آموزش های مداوم، برگزاری کارگاه ها و پایش مستمر دانش و عملکرد کارکنان، بر بهبود عملکرد آن ها نقش مؤثری دارد. بنابراین امید می رود یافته های این پژوهش، زمینه ساز اعمال نظارت دقیق تر بر عملکرد مراقبین درمانی، ایجاد فرصت برای تبدیل دانش آموخته شده به عمل در بالین و همگام کردن دانش با عملکرد شوند و کارکنان نیز نسبت به ارتقای سطح تحصیلات و ادامه تحصیل تشویق شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 689

به "شرایط رعایت تکنیک آسپتیک در اتاق های عمل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط رعایت تکنیک آسپتیک در اتاق های عمل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید