37.5 درصد قوانین 7گانه مرتبط با تولید به اهداف مدنظر رسیده است

به گزارش مجله رویای کره ای، 37.5 درصد مفاد قانون 7گانه مرتبط با تولید به اهداف مدنظر رسیده اند که حدود 93 درصد عدم تحقق ها مربوط به ضعف در اجرا و ترک فعل قانونی مسئولین ذی ربط است.

37.5 درصد قوانین 7گانه مرتبط با تولید به اهداف مدنظر رسیده است

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، سومین قانون از 7 قانون مورد بررسی در حوزه تولید، قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی است که در سال 1398 با 24 ماده و 30 تبصره به تصویب رسیده، ولی علیرغم تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی به تولید در سال های اخیر و تصویب قوانین متعدد، در عمل با موانع زیادی روبرو شده و اهداف محقق نشده است.

گزارش دیوان محاسبات کشور حاکی است از بین 10 فقره آیین نامه و سایر مقررات مصرح در این قانون تنها یک فقره در زمان مقرر قانونی ابلاغ شده، 5 فقره خارج از زمان مقرر قانونی به تصویب رسیده و 4 فقره از مقررات هنوز مصوب نشده است. همچنین، تنها 37.5 درصد مفاد قانون به اهداف مدنظر رسیده اند که حدود 93 درصد عدم تحقق ها مربوط به ضعف در اجرا و ترک فعل قانونی مسئولین ذی ربط است. البته این قانون دارای احکام مغایر با سایر قوانین نیز می باشد، مثلاً ماده (14) قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی که ناقض ممنوعیت معافیت ها و تخفیف های مالیاتی در قانون برنامه ششم توسعه است که مجموع این موارد به عنوان ضعف در قانون، نهایتا 2.3 درصد از علل عدم تحقق اهداف این قانون برآورد شده است.

از سوی دیگر، هیات وزیران آیین نامه اجرایی مرتبط با این قانون را تصویب کرده، ولی در عمل، تصویب این آیین نامه نیز منجر به عملکرد و اثربخشی قانون نشده است تا همچنان موضوعاتی مانند درج فهرست توانمندی های محصولات داخلی و نصب برچسب نشان دهنده درصد عمق ساخت داخل (مندرج در قانون) اجرایی نشده و دچار ترک فعل مسئولان شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1691

به "37.5 درصد قوانین 7گانه مرتبط با تولید به اهداف مدنظر رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "37.5 درصد قوانین 7گانه مرتبط با تولید به اهداف مدنظر رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید