5 درصد از فراوری نفت جهان با حملات یمن به آرامکو متوقف شد، آمریکا فقط می تواند تا 52 روز کاهش فراوری نفت عربستان را تامین کند، انصارالله رویا های بن سلمان را بر باد می دهد

به گزارش مجله رویای کره ای، کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: حمله ارتش یمن به تاسیسات نفتی آرامکو نشان می دهد که عربستان با ناامنی روبرو شده است.

5 درصد از فراوری نفت جهان با حملات یمن به آرامکو متوقف شد، آمریکا فقط می تواند تا 52 روز کاهش فراوری نفت عربستان را تامین کند، انصارالله رویا های بن سلمان را بر باد می دهد

به گزارش ، بامداد روز شنبه (14 سپتامبر) نیرو های یمنی در واکنش به ادامه جنایت های ائتلاف متجاوز علیه مردم این کشور، تاسیسات آرامکو عربستان را هدف حمله پهپادی قرار دادند که این امر کاهش 50 درصدی فراوری نفت این کشور را به دنبال داشت.

محمد رضا مرادی کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت وگو با ، اظهار کرد: برای آنالیز دلایل دفاع مشروع مردم یمن ابتدا باید منطقه ای که هدف قرارگرفته است را آنالیز نموده و ببینیم چرا این اقدام بازار نفت را متلاطم کرد. در حقیقت انصارالله با 10 پهپاد به صورت همزمان 2 منطقه بقیق و خریص در نزدیکی ظهران را مورد هدف قرار داد، آنها قبلا هم از این جنس حملات داشته و حتی دورتر از این منطقه را هم بار ها مورد اصابت موشک های آنها قرار گرفته بود. به عنوان مثال منطقه الدمام در شرقی ترین نقطه عربستان هم طعم اقدامات دفاعی یمنی ها را چشیده بود.

او اضافه نمود: در حال حاضر سوال این است که چرا حمله آخر یمن به عربستان واکنش های زیادی به همراه داشته و کاخ سفید هم نسبت به آن واکنش نشان داد، حتی بعضی از سناتور های آمریکایی هم اعلام نموده اند که برای جبران اصابت موشک یمنی ها به تاسیسات عربستان باید به مواضع ایران حمله نمایند. در واقع آرامکو قلب تپنده صنعت عربستان است و بدون این بخش، ریاض تقریبا از لحاظ ذخایر ارز و درآمد های ارزی حرفی برای گفتن ندارد.

آرامکو عربستان هم اردو دار تمام چاه های نفتی در ریاض است

مرادی افزود: نزدیک به 90 درصد درآمد های ارزی عربستان وابسته به نفت است و شرکت ملی نفت آرامکو عربستان هم اردو دار تمام چاه های نفتی در ریاض است.

کارشناس مسائل غرب آسیا توضیح داد: منطقه بقیق که مورد هدف قرار گرفته است روزانه نزدیک به 7 میلیون بشکه نفت فراوری می کرد، علاوه بر این بزرگترین پالایشگاه نفت عربستان هم در این منطقه واقع شده است، این بدان معنی است اگر این پالایشگاه به درستی کار نکند، این کشور هم به هر میزان نفت فراوری کند بازهم نمی تواند صادراتی داشته باشد، چراکه نفت آنها باید به وسیله این پالایشگاه ها به خارج ارسال گردد.

او ادامه داد: در حقیقت فراوری 7 میلیون بشکه نفت در روز مورد وقفه قرار می گیرد، طبق اظهارات وزیر انرژی عربستان حدودی نیمی از کل فراوریات نفت عربستان یعنی حدود 5 میلیون 700 هزار بشکه نفت در روز متوقف شده است و طبق گزارش رسانه های خارجی بعید است که در هفته های آینده این آسیب هایی که منطقه بقیق متحمل شده است برطرف گردد، چراکه حجم خسارات بسیار زیاد بوده است و انصارالله با یک کارشناسی و اطلاعات مناطق حساسی در پالایشگاه آرامکو مورد هدف قرار داده است.

تمرکز یمنی ها بر مناطق اصلی فراوری نفت در عربستان

مرادی خاطر نشان کرد: تصاویری که در رسانه های انگلیسی منتشر شد، نشان می دهد که روی مناطق مورد هدف یمنی ها ماه ها مطالعات میدانی و اطلاعاتی صورت گرفته تا منطقه شناسایی گردد حال به فرض که انصارالله برای هدف قراردادن انبار کالای پالایشگاه هم نرفته باشند بازهم در اصل موضوع تغییری ایجاد نمی کند؛ چراکه آنها دقیقا مناطقی را مورد هدف قرار داند که می تواند فراوری نفت را متوقف کند، در واقع کاهش 50 درصدی فراوری نفت عربستان به این معناست که بازار نفت در دنیا یک بازار 100 میلیون بشکه ای 10 روزه است و در حال حاضر5 درصد از سهم خود را از دست داده و این شوک بسیار بزرگ به شمار می رود.

او گفت: در حقیقت 5 درصد از فراوری نفت کل دنیا به واسطه حملات اخیر یمنی ها متوقف شد و طبیعتا این موضوع می تواند بازار نفت را متلاطم کند.

کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه نزدیک به 20 درصد از قیمت نفت افزایش پیدا نموده است، خاطر نشان کرد: چند روز پیش اعلام شده بود که قیمت نفت تا 10 دلار احتمال افزایش دارد، اما امروز اعلام شد که قیمت آن حدود 20 درصد بیشتر شد و به طور طبیعی اگر نتوانند مشکل صادر نفت عربستان را حل نمایند قطعا قیمت نفت بالاتر خواهد رفت.

او اضافه نمود: یک نشریه معتبر پیشبینی نموده است که در صورت تداوم کاهش فراوری نفت عربستان قیمت نفت سه رقمی گردد و بالای 100 دلار هم افزایش گردد، در نتیجه این ضربه بسیار مهلک بوده است و واکنش های کشور های دیگر هم نشان از مهلک بودن این مسئله دارد، به عنوان مثال آمریکا به سرعت گفت که ما مشکل کاهش فراوری نفت عربستان را در بازار حل و آن 5 میلیون بشکه را جایگزین خواهیم کرد.

آمریکا فقط می تواند تا 52 روز کاهش فراوری نفت عربستان در بازار را تامین کند

مرادی ادامه داد: کارشناس ها بر این باورند که آمریکا با توجه به ذخایری که در اختیار دارد نهایتا می تواند تا 52 روز کاهش فراوری نفت عربستان در بازار را تامین کند، این 52 روز هم به سرعت می تواند به اتمام برسد و خسارت هایی که انصارالله به تاسیسات نفتی عربستان وارد نموده حل نگردد و در آن صورت می بینیم که قیمت نفت بسیار افزایش پیدا خواهد نمود.

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: در حال حاضر یک انتظاری دربازار وجود دارد که کشوری مانند آمریکا یا عربستان به وسیله ذخایر استراتژیکی که در اختیار دارد بتواند کاهش فراوری نفت خود را جبران کند، بنابراین ممکن است در این مقطع بازار آن واکنش شدید به بحث کاهش فراوری نفت را نداشته باشد و قیمت نفت زیاد بالا نرود، اما اگر آن بازه زمانی احتمالی کارشناسان (52 روز) بگذرد و ذخایر استراتژیک عربستان نتواند جوابگوی بازار نفتی گردد، در آن صورت باید نفت بالای 100 دلار را انتظار داشت و این بزرگترین شوک برای کشور های غربی است.

او اضافه نمود: صنعت کشور های غربی به نفت وابسته است و آمریکا بلافاصله گفت باید به ایران حمله کنیم و بعضی از کارشناس های واشنگتن هم گفتند که ما همیشه نگران مورد هدف قرار دریافت پالایشگاه نفتی بقیق در شرق عربستان به عنوان بزرگترین پالایشگاه دنیا بودیم، در نتیجه می توان گفت که مسئله چقدر بزرگ بوده که آمریکا همیشه منتظر و نگران این اتفاق بوده است، چراکه کاخ سفید به خوبی می دانست که تبعات این اقدام از سوی انصارالله به چه صورت خواهد بود.

انصارالله پیشرفت چشمگیری در عرصه پهپادی داشته است

مرادی توضیح داد: در شرایط فعلی انصارالله توانست با 10 پهپاد از رادار های سامانه های دفاعی عربستان که ساخت آمریکا بود بگذرد و بار دیگر نشان داده شد که در درجه اول انصارالله پیشرفت چشمگیری در عرصه پهپادی داشته است و در درجه دوم هم بیش از 67 میلیارد دلار هزینه های نظامی عربستان بی فایده بوده است و تسلیحاتی خریداری نموده اند که نمی توان از آن استفاده نمایند و جنس های غیر کارآمد از سوی آمریکا به آن ها فروش رفته است.

کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: اقدام اخیر یمن نشان داد که انصارالله فصل جدیدی در جنگ این کشور باز نموده است و آن را عملیات بازدارنده 2 می نامند، علاوه بر این متغیر مهم دیگری که وارد این معادلات شده است. علاوه براین آزاده گانی از عربستان هم در راه دفاع از مردم یمن با ما همکاری نموده اند. چنین رویدادی برای عربستان یک خطر محسوب می گردد چراکه در صورت صحت این موضوع، ریاض از درون هم با مشکل روبرو شده و باید بجنگد. درهمین راستا نیرو های مخالف خاندان سعودی در داخل کشور در حال جمع آوری اطلاعات و ارسال آن به انصارالله و چه بسا دیگر دشمنان عربستان هستند و این خطر راهبردی می تواند در تصمیم عربستان برای ادامه جنگ تاثیر داشته باشد.

او ادامه داد: عملیات پهپادی انصارالله نشان داد که کوشش های عربستان و امارات در جنوب یمن که به دنبال تجزیه هستند با واکنش قاطع انصارالله روبروه خواهد شد که عربستان و امارات که نتوانستند در 53 ماه گذشته در عرصه میدانی انصارالله را شکست دهند اکنون در جنوب یمن به دنبال تجزیه این کشور هستند، اما واکنش انصارالله به این معناست که او گزینه های استراتژیکی در نظر گرفته که می تواند این دو کشور را پشیمان کند و سخنگوی نیرو های مسلح یمن هم گفت که آن 300 نقطه ای که در بانک اطلاعاتی ما برای حمله واقع شده است روز به روز گسترش می یابد و این خود به عنوان یک خطر بزرگ برای عربستان محسوب می گردد.

حملات یمنی ها رویا های بن سلمان را بر باد می دهد

مرادی خاطر نشان کرد: حملات یمنی ها تاثیر مستقیم بر سند 2030 عربستان دارد و حتی می تواند رویا های محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان را بر باد دهد، در واقع محمد بن سلمان اخیراً خالد الفالح را به دلیل اختلاف نظر در مورد سند 2030 به خصوص مخالفت الفالح با واگذاری 5 درصد از سهام آرامکو از سمت وزیر انرژی عربستان برکنار کرد. فروش 5 درصد از سهام آرامکو در بازار بورس به ارزش بین 200 تا 500 میلیون دلار رکن اساسی این سند است.

کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد:انتصاب عبدالعزیز بن سلمان، فرزند پادشاه سعودی به سمت وزیر انرژی با هدف برطرف موانع واگذاری سهام آرامکو انجام گرفت، اما حمله های پهپادی انصارالله می تواند واگذاری بخشی از سهام آرامکو را با مشکل روبرو کند و یا آن را به تعویق اندازد، علاوه بر این محمد بن سلمان جذب سرمایه گذاری خارجی را برای بخش نفتی عربستان یکی از اهداف اصلی خود به خصوص در سند چشم انداز 2030 مشخص نموده است، اما سرمایه گذاری خارجی بیش از هر چیز به امنیت احتیاج دارد.

او تاکید نمود: یمنی ها در دفاع از خود تاسیسات نفتی آرامکو را هدف قرار دادند، این امر به معنای این است که عربستان با ناامنی روبرو شده و محیط این کشور برای سرمایه گذاری مناسب نیست. کارشناسان امور نفت و انرژی معتقد هستند که اقدام اخیر یمن به غول نفتی آرامکو عربستان که ستون فقرات اقتصاد این کشور محسوب می شد، تاثیر بسزایی بر چشم انداز توسعه ولیعهد این کشور و عرضه پنج درصدی سهام آرامکو در بازار های دنیای داشته است، همچنین در دراز مدت هم جذابیت سهام این شرکت برای سرمایه گذاران، آینده نفتی عربستان را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 376

به "5 درصد از فراوری نفت جهان با حملات یمن به آرامکو متوقف شد، آمریکا فقط می تواند تا 52 روز کاهش فراوری نفت عربستان را تامین کند، انصارالله رویا های بن سلمان را بر باد می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 درصد از فراوری نفت جهان با حملات یمن به آرامکو متوقف شد، آمریکا فقط می تواند تا 52 روز کاهش فراوری نفت عربستان را تامین کند، انصارالله رویا های بن سلمان را بر باد می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید