6 هزار هکتار باغ چای در کشور رها شده است

به گزارش مجله رویای کره ای، تهران (پانا) - رئیس سازمان چای با بیان اینکه 6 هزار هکتار از اراضی چای به حال خود رها شده است، می گوید 52 میلیارد تومان تسهیلات سرمایه ای و تسهیلات سرمایه در گردش برای حمایت از فراوری و صنعت چای داخلی در سال 99 در اختیار کشاورزان و کارخانجات فرآوری چای نهاده شد.

6 هزار هکتار باغ چای در کشور رها شده است

جهت دریافت خدمات طراحی منزل ویلایی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، رئیس سازمان چای کشور گفت: در سال 99 مبلغ 32 میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش و 20 میلیارد تومان تسهیلات سرمایه ای به چای کاران و کارخانجات فرآوری چای پرداخت شد.

حبیب جهانساز اضافه نمود: در قالب تسهیلات سرمایه در گردش برای خرید نهاده ها و مواردی از این دست، به ازای هر هکتار 3 میلیون تومان به وسیله صندوق تخصصی چای در اختیار کشاورزان نهاده شد.

وی گفت: برای عملیاتی همچون انواع هرس، کف بری، احیای باغات رها شده، تأمین ماشین آلات کشاورزی و استقرار سیستم های آبیاری تحت فشار نیز تسهیلات سرمایه ای با نرخ کارمزد 4 درصد و با دوره بازپرداخت چهار ساله به چای کاران پرداخت شد.

جهانساز ادامه داد: به منظور بهسازی و برندسازی کارخانجات چای نیز تسهیلات با نرخ کارمزد 7 درصد و دوره بازپرداخت چهار ساله تخصیص یافت.

وی خاطر نشان کرد که از 165 کارخانه چای فعال، 110 کارخانه عضو صندوق تخصصی چای هستند.

رئیس سازمان چای کشور گفت: برای اصلاح و همچنین احیای باغات رها شده، برنامه پنج ساله تدوین نموده ایم که اجرای آن احتیاج به منابع اقتصادی دارد.

وی با بیان این که 6 هزار هکتار باغ چای در کشور رها شده است، بر بازگشت این اراضی به چرخه فراوری تاکید نمود.

جهانساز گفت: در صورت تصویب برنامه پنج ساله اصلاح و احیای باغات رها شده و تأمین منابع اقتصادی ارزان قیمت با دوره تنفس برای بازپرداخت، هر سال 1700 تا دو هزار هکتار از باغات چای رها شده به چرخه فراوری باز می شود.

وی گفت: عملیاتی همچون احیا، هرس و جوان سازی باغات چای حداقل سالانه به 30 تا 40 میلیارد تومان تزریق منابع اقتصادی احتیاج دارد.

رئیس سازمان چای کشور در همین حال از تشکل ها و تعاونی ها خواست برای سرمایه گذاری و توسعه صنعت چای ورود پیدا نمایند.

وی در خصوص کشت قراردادی در حوزه فراوری چای کشور نیز اذعان داشت: کشاورزی قراردادی و توسعه زنجیره های فراوری از اولویت های ما است و با توجه به این که باغات چای به نحوی با کارخانجات فرآوری چای وصل و در ارتباط هستند، از این رو زمینه کشت قراردادی فراهم است.

جهانساز مصرف سالانه چای خشک در کشور را سالانه حدود 80 هزار تن عنوان و گفت: سرانه مصرف به ازای هر فرد در سال، یک کیلوگرم چای خشک است.

وی گفت: با توجه به حمایت های دولت، گام های خوبی در فراوری این محصول طی چند سال اخیر برداشته شده به طوری که فراوری چای خشک از 15 هزار تن در سال 92 به 30 هزار تن در سال 99 رسیده است.

جهانساز، متوسط عملکرد فراوری برگ سبز چای در باغات کشور را 7 تن در هکتار بیان کرد.

وی اضافه نمود: 4 تا 6 هزار تن از چای خشک فراوری داخل، مصرف صادراتی دارد و با این حال اولویت فراوری، تأمین احتیاج مصرف داخلی است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1664

به "6 هزار هکتار باغ چای در کشور رها شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 هزار هکتار باغ چای در کشور رها شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید