9 روش ساده و کارآمد برای تثبیت رنگ مو

به گزارش مجله رویای کره ای، این که رنگ موهایتان پس از رنگ کردن به همان پررنگی و طراوت روز اول باقی بماند متاسفانه ممکن نیست. رنگ موی مصنوعی بعد مدتی فید و کمرنگ می گردد یا تغییر تناژ می دهد. اما روش هایی وجود دارد برای این که بتوانید تا حد ممکن رنگ موهایتان را تثبیت کنید و جلوی تغییر رنگ آن را برای مدتی بگیرید. در این مطلب 9 ترفند برای تثبیت رنگ مو را برایتان توضیح خواهیم داد. با ما در مجله خبرنگاران همراه باشید.

9 روش ساده و کارآمد برای تثبیت رنگ مو

چه عواملی سبب فید شدن رنگ موها و جلوگیری از تثبیت رنگ مو می گردد؟

این که رنگ مو تا چه مدت روی موهایتان باقی می ماند و تثبیت می گردد بستگی به نوع رنگ و نوع موهایتان دارد. اگر از رنگ موی نیمه دائمی بهره ببرید، رنگ موی شما حدود 6 هفته ماندگاری دارد. رنگ موهای فانتزی مانند آبی، صورتی، سبز، بنفش و… جزو رنگ موهای نیمه دائمی هستند و ماندگاری کوتاهی دارند. اگر کوتیکول ضعیف یا آسیب دیده باشد، ممکن است مدت زمان کمتری باقی بماند. اگر از رنگ موی دائمی استفاده می کنید، در صورت مراقبت می توانید انتظار داشته باشید که رنگ آن حدود 6 ماه باقی بماند. موهایی که راحت تر رطوبت جذب می نمایند در تثبیت رنگ مو هم بهتر عمل می نمایند.

و اما عوامل خارجی که باعث می شوند رنگ مصنوعی روی موها تثبیت نشوند عبارت اند از خشکی مو، شست وشوی زیاد با شامپو، اشعه ماورا بنفش، مواد معدنی موجود در آب، سولفات، الکل و پراکساید موجود در مواد شوینده و حالت دهنده. برای مقابله با این عوامل چه باید کرد؟ در بخش بعد بخوانید.

1. بعد از رنگ کردن موهایتان تا سه روز سرتان را با شامپو نشویید

بعد از آن شست وشوی اولیه برای شست وشوی رنگ از روی موها تا سه روز سرتان را نشویید. زمانی که رنگ مصنوعی روی موها قرار می گیرد کوتیکول موها باز می گردد تا رنگ دانه های مصنوعی را دریافت کند؛ بنابراین یکی از مهم ترین اقداماتی که باید پس از رنگ کردن موها برای تثبیت رنگ مو انجام دهید این است که تا 72 ساعت سرتان را نشویید تا کوتیکول های مو فرصت کافی برای بسته شدن به طور طبیعی را داشته باشند. کافیست زمانی که به حمام می روید از کلاه دوش بهره ببرید و موهایتان را بپوشانید.

2. برای تثبیت رنگ مو با آب داغ حمام نکنید و دوش ولرم یا سرد بگیرید

آب داغ کوتیکول های مو را تحریک نموده و رنگ دانه ها را از بین می برد؛ اما زمانی که با آب سرد یا ولرم دوش می گیرید درواقع کوتیکول ها را قفل می کنید و مانع از شسته شدن رنگ دانه ها از کوتیکول ها می شوید. البته حمام با آب سرد و ولرم ممکن است کاری سخت و سخت باشد اما شما می توانید بدنتان را با آب گرم و سرتان را با آب ولرم یا سرد بشویید.

3. سر دوش یک فیلتر نصب کنید

مواد معدنی محلول و معلق در آب مانند کلر، آهن و آهک اگر به طور روتین در آب شست وشوی موهایتان وجود داشته باشند برای رنگ دانه های مصنوعی مضر هستند. برای جلوگیری از اثرگذاری این مواد روی موهایتان سر دوش حمام یک فیلتر مناسب و استاندارد نصب کنید تا هم رنگ موهایتان تثبیت گردد و هم مو نرم تر باقی بماند.

  • 17 ترند مجذوب کننده مدل و رنگ مو برای زمستان 2022

4. از شامپوها و نرم نماینده های تثبیت نماینده رنگ مو و بدون سولفات بهره ببرید

شامپوهای تثبیت نماینده رنگ مو برای حفظ رنگ موهایتان عالی اند. در این شامپوها فرمولاسیونی طبیعی و ملایم برای حفظ کردن رنگ مو به کار رفته است. این مواد بعلاوه به بازسازی و ترمیم موی ناشی از آسیب های رنگ مو یاری می نمایند. فقط باید حتما دقت کنید که این شوینده ها فاقد سولفات باشند. سولفات می تواند رنگدانه های مصنوعی را از بین ببرد و تارهای موهایتان را هم خشن تر کند. شامپوها و نرم نماینده های تثبیت نماینده بدون سولفات را امتحان کنید تا موهایتان نرم تر، درخشان تر و قوی تر باقی بماند.

5. برای تثبیت رنگ مو فاصله بین شستن موهایتان را بیشتر کنید

اگر قبلا هر روز موهایتان را می شستید حالا فاصله بین شست وشوی موهایتان را بیشتر کنید. هر چه کمتر موهایتان را بشویید رنگ موهایتان پایدارتر باقی می ماند، حتی اگر موهایتان چرب است سه تا چهار روز بین شست وشوی موها با شامپو فاصله بگذارید.

به طور کلی این باور که موهای شما به شست وشوی روزانه نیاز دارند باور اشتباهی است. اگر موهایتان ظاهری چرب پیدا می نمایند می توانید در فواصل معینی از شامپوهای خشک بهره ببرید. شامپوهای خشک سبب می شوند ظاهر موهایتان شاداب و تمیز باقی بماند. پیشنهاد ما این است که دو بار در هفته موهایتان را شامپو کنید و بین این دو فاصله، یک مرتبه از شامپوی خشک بهره ببرید.

6. تا جایی که می توانید کمتر از وسایل حرارتی بهره ببرید

سشوارها و اتوهای مو و به طور کلی حرارت علاوه بر این که در بلند مدت به موهایتان آسیب می زنند، باعث تضعیف رنگدانه ها و عدم تثبیت رنگ مو می شوند. تا حد ممکن سعی کنید از این وسایل حرارتی کمتر بهره ببرید و در هنگام استفاده از اسپری های محافظ مو استفاده نموده و تا حد ممکن درجه حرارت سشوار یا اتو را پایین بیاورید.

7. برای تثبیت رنگ مو بدون محافظ در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید

اشعه ماوراء بنفش ضمن این که کوتیکول های مو را تضعیف می نماید باعث می گردد رنگدانه های مصنوعی موها هم تضعیف شوند. اشعه ماوراء بنفش می تواند به کوتیکول مو نفوذ کند و رنگ را اکسید کند. ضدآفتاب مو که به صورت سرم، کرم مو و لوسیون در بازار وجود دارد چیزیست که باید تهیه کنید و قبل از بیرون رفتن موهایتان را با آن پوشش دهید. در فعالیت های طولانی مدت در فضای باز مانند کوه نوردی، پیاده روی و دوچرخه سواری در زیر نور خورشید استفاده از کلاه ضرورت دارد.

شامپوهای تهیه شده از مواد دفع نماینده اشعه فرابنفش خورشید هم برای جلوگیری از پاک شدن رنگ مو در اثر تابش مستقیم نور خورشید تاثیر به سزایی دارند؛ بنابراین این شامپو را در فهرست انتخاب مواد بهداشتی مناسب برای نگهداری موهای رنگ شده تان قرار دهید.

8. به طور روتین از ماسک موهای آبرسان و نرم نماینده بهره ببرید

موهای خشک و شنماینده بیشتر در معرض خطر رنگ پریدگی و تغییر رنگدانه های مو هستند. برای تثبیت رنگ مو باید موهایتان را هیدراته نگه دارید. سعی کنید به طور روتین هفته ای یک بار یک ماسک مرطوب نماینده و نرم نماینده عمیق مو بهره ببرید. برترین روش استفاده از ماسک مو این است که از قسمت های پایینی تارهای مو آغاز کنید و به سمت بخش های میانی موها بیایید؛ پس از یک ساعت موهایتان را با آب ولرم بشویید.

اگر نمی خواهید ماسک موهای موجود در بازار را تهیه کنید می توانید به سراغ ماسک موهای خانگی و طبیعی بروید؛ آلوئه ورا، روغن زیتون، زرده تخم مرغ، روغن نارگیل، روغن آرگان، روغن آوواکادو از جمله برترین مواد برای آبرسانی به تارهای مو و هیدراته نموده موها هستند. می توانید با استفاده از مواد ماسک های خانگی بسازید و به روی موهایتان بگذارید.

این هیدراته کردن موها یکی از کارآمد ترین روش های افزایش ماندگاری رنگ مو است فقط به خاطر داشته باشید که همواره قبل از استفاده از هرگونه محصول مو از جمله انواع ماسک مو خانگی، تست حساسیت انجام دهید. برای این کار کافی است اندازه کمی از ماسک مو را روی بازوی خود بزنید و 30 دقیقه صبر کنید. اگر هیچ واکنش آلرژیکی مانند خارش یا قرمزی پوست رخ نداد، می توانید آن را روی موها بمالید.

9. از مواد حالت دهنده مناسب برای موهای رنگ شده بهره ببرید

مواد حالت دهنده ای که استفاده می کنید از اسپری های حالت دهنده گرفته تا واکس مو و ژل مو باید مخصوص موهای رنگ نموده باشند. وجود الکل و بعلاوه پراکساید در حالت دهنده های مو می توانند روند تثبیت رنگ مو را تضعیف نموده و آن را فید نمایند.

سخن آخر

علاوه بر مواردی که در این مطلب به آن پرداختیم باید در نظر داشته باشید که کیفیت رنگ مو و بعلاوه رعایت اصول درست و استاندارد رنگ کردن مو هم در تثبیت رنگ مو اهمیت بسیاری دارد.

اگر برای رنگ کردن موهایتان به سالن های زیبایی مراجعه می کنید حتما مطمئن شوید که رنگ موی استفاده شده برند مناسب و استانداردی دارد و اصول رنگ کردن استاندارد موها هم به خوبی رعایت گردد. اگر هم در خانه اقدام به رنگ کردن موهایتان می کنید علاوه بر استفاده از مواد مناسب و استاندارد اصول صحیح رنگ کردن مو در خانه را مطالعه و بر طبق آن عمل کنید تا هم موهایتان آسیبی نبیند و هم این که رنگ موهایتان به خوبی تثبیت گردد.

منابع: madison-ree, stylecraze

منبع: دیجی استایل
انتشار: 19 آبان 1401 بروزرسانی: 19 آبان 1401 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 2181

به "9 روش ساده و کارآمد برای تثبیت رنگ مو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 روش ساده و کارآمد برای تثبیت رنگ مو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید