آقای بازیگر در قابی دیگر

به گزارش مجله رویای کره ای، عزت الله انتظامی از جهان رفت، اما آقای بازیگر هنوز هم چهره ای است اثرگذار در هنر ایران و روایتی است ماندگار؛ از جمله در کتاب هایی که از زندگی و فعالیت هنری او به جا مانده است.

آقای بازیگر در قابی دیگر

فکر می کنم ذوق و شوقی که نصیب من شده است، هیچ کس آن را حس ننموده است و امروز بعد از عمری طولانی کار من در دست مردم است و خوشبختانه مردم از آن رضایت دارند.؛ حدود هفت سال می گذرد از روزی که عزت الله انتظامی در مراسم رونمایی از کتاب من عزتم، بچه سنگلج این جمله ها را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگاران، چهره های شناخته شده ای در این مراسم حضور داشتند، اما از میان آن ها حالا عنوان زنده یاد مانده است برای نام هایی چون عزت الله انتظامی و محمدابراهیم باستانی پاریزی.

عمر طولانی ای که آقای بازیگر در آن روز زمستانی به آن اشاره نمود تنها پنج سال دیگر دوام داشت؛ او در بیست وهفتم دی ماه 1392 از شناخت نامه اش با عنوان من عزتم، بچه سنگلج رونمایی کرد و در بیست وششم مردادماه 1397 از جهان رفت.

من عزتم، بچه سنگلج که از مراسم رونمایی اش این جمله عزت الله انتظامی که خوشحالم که در دوران فعالیت هنری ام چیزی وارد آن نشد، نه مسائل سیاسی و نه غیرسیاسی به جا مانده، توسط غزاله سلطانی به رشته تحریر درآمده و نشر سخن آن را منتشر نموده است.

به گفته سلطانی، کار بر روی این کتاب از سال 89 شروع شد و در این مدت او با عزت الله انتظامی جلسه های زیادی را درباره تهیه و تنظیم آن داشت.

مقدمه کتاب من عزتم، بچه سنگلج که یادداشتی از ژان کلود کاری یر، فیلم نامه نویس و بازیگر فرانسوی است بارها در صفحه های مختلف منتشر شده است.

این کتاب که شامل عکس ها و خاطرات پراکنده زندگی عزت الله انتظامی است، توسط بهروز رضوی به کتاب صوتی تبدیل و گاهی هم در شبکه های مختلف رادیو و تلویزیون خوانده شده است. در ادامه بخشی از این کتاب گویا را می شنویم:

اما من عزتم، بچه سنگلج تنها عنوانی نیست که نام عزت الله انتظامی را در میان کتاب ها زنده نگه داشته است؛ تا کنون چند کتاب دیگر نیز درباره آقای بازیگر سینمای ایران به بازار کتاب رسیده است.

آقای بازیگر: زندگی و آثار عزت الله انتظامی به قلم هوشنگ گلمکانی نوشته و توسط انتشارات روزنه کار و همچنین قطره به انتشار و تا به امروز به چاپ سوم رسیده است.

همچنین پس پشت سحر: گفت وگو با عزت الله انتظامی کتاب دیگری است که خسرو شهریاری آن را توسط نشر کاوشگر منتشر نموده است. این کتاب تا به امروز به چاپ دوم رسیده است.

در این گفت وگو، ضمن مروری بر تاریخچه سینمای ایران، زندگی هنری انتظامی بازگو شده است. علل گرایش انتظامی به سینما، اولین بازی ها و فیلم او، تحصیلات و تجارب سینمایی او و صندلی هنر نمایش و تاثیر آن در ایران بعضی مطالب این کتاب است.

علاوه بر این، جادوی صحنه: زندگی تئاتری عزت الله انتظامی، به ضمیمه پیش پرده خوانی در ایران سرانجام نامه تحصیلی ای است که توسط اعظم کیان افراز نوشته و از سوی نشر افراز منتشر شده است.

در معرفی جادوی صحنه که به چاپ دوم رسیده، آمده است: در این کتاب زندگی نامه تئاتری عزت الله انتظامی طی این فصول به طبع رسیده است: از کنترلچی تا پیش پرده خوان، دوران پیش پرده خوانی، بازیگر تئاتر، خاطرات نوشین، زندان، سفر به آلمان، بازگشت به وطن، نمایش هایی برای ارتش و تئاتر 25 شهریور، سال های دانشگاه. در سرانجام کتاب هم فهرست نمایش های صحنه ای و تلویزیونی انتظامی به همراه تصاویری از صحنه نمایش ها به چاپ رسیده است.

یک عمر با عزت (یادنامه زنده یاد عزت الله انتظامی) کتاب دیگری است که محمد ولی زاده آن را نوشته و نشر بامداد نو منتشر نموده است.

از 94 سال عمر عزت الله انتظامی و آثار هنری فراوانی که از او باقیمانده است، تا به امروز حدود پنج کتاب به رشته تحریر درآمده که اغلب هم مربوط به دهه اخیر، پیش از درگذشت او و مجموعه هایی از گفت وگوها و خاطراتش است.

عزت الله انتظامی متولد 30 خرداد 1303 بود، او فارغ التحصیل دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود که در سال 1332 به آلمان غربی رفت و در مدرسه شبانه تئاتر و سینما به نام فولکس هوخ شوله در هانوفر تحصیل کرد و در سال 1337 به ایران بازگشت.

از فیلم های سینمایی این بازیگر می توان به آقای هالو، پستچی، گاو، ستارخان، صادق نموده، حاجی واشنگتن، گراند سینما، هامون، ناصرالدین شاه آکتور سینما، روز واقعه، خانه ای روی آب، دیوانه از قفس پرید، گاوخونی، مینای شهر خاموش، آتش سبز، راه آبی ابریشم و چهل سالگی و از سریال هایی که او در آن ها نقش آفرینی نموده می توان به مسافرت، هزاردستان و محاکمه اشاره نمود.

عزت الله انتظامی در بیست وششم مردادماه 97 از جهان رفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1196

به "آقای بازیگر در قابی دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آقای بازیگر در قابی دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید