آیا سند همکاری جامع بین دو کشور فعال می شود؟

به گزارش مجله رویای کره ای، مفاد سند جامع همکاری های ایران و افغانستان که 5 سال از آغاز گفتگوهای مربوط به آن سپری شده باید با تمرکز بر رویکردهای فنی و جلوگیری از اثرگذاری ملاحظات سیاسی نهایی شده و ساختار مناسبات دو کشور را مستحکم نماید.

آیا سند همکاری جامع بین دو کشور فعال می شود؟

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری مجله رویای کره ای؛ پیام های سفر محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه افغانستان به ایران چه بود و آیا سند همکاری جامع بین دو کشور ایران و افغانستان فعال می شود؟

روابط میان ایران و افغانستان به عنوان دو همسایه قدیمی به دلیل منافع مشترک فرهنگی، سیاسی و اقتصادی همواره برای هر دو کشور حائز اهمیت بوده است. در سال های اخیر نیز این همکاری ها افزایش یافته و دو کشور توافق نموده اند که با تهیه و امضاء سند جامع همکاری مشترک ساختار مناسبات دوجانبه را مستحکم کنند.

موضوع این دیدار طراحی آینده روابط و بررسی مسائل بین دو کشور و مسائلی پیرامون سند همکاری جامع میان ایران و افغانستان است.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هر چند این دیدار برای مذاکراتی در خصوص روابط دوجانبه، توسعه و تعمیق روابط به ویژه در حوزه اقتصاد است اما احتمال دارد در حاشیه این سفر مباحثی درباره حوادث هریرود و همچنین یزد مطرح شود.

آنچه این سفر را از دیگر دیدارهای سیاسی متمایز می کند حوادثی است که اخیراً منجر به چالش هایی در روابط میان ایران و افغانستان شده است.

نخست حادثه کشته شدن تعدادی از مهاجران غیرقانونی افغانستان در رودخانه هریرود و سپس تصادف و مرگ تعداد دیگری از مهاجران غیرقانونی در شهر یزد بود که با حمایت جریان های معاند بازتاب های گسترده و جدی در رسانه های مختلف داخلی و خارجی داشت.

این حوادث باعث برخی موضع گیری های غیرسازنده از سوی مقامات سیاسی افغانستان شد و با وجود اعلام آمادگی ایران برای بررسی موضوع ذیل یک کمیته مشترک، طرف افغانستانی در کنار تداوم فضاسازی های رسانه ای حاضر به مشارکت موثر در این خصوص نشد.

با این حال تیم هایی برای بررسی موضوع از سوی ایران انتخاب و با بررسی میدانی حوادث فوق نتایج کار خود را به صورت عمومی در رسانه ها ارائه کردند.

این اقدام ایران نشان داد که نهادهای مسئول کشورمان هیچ ابایی از بررسی دقیق و بی طرفانه رخدادهای فوق و اعلام صریح نتایج آن ندارند و در عین حال اجازه فضاسازی های رسانه ای که با روینمودهای سیاسی خاص از سوی بدخواهان دو ملت پیگیری می شود را نیز نخواهند داد.

نتیجه بررسی های کارشناسی هیئت های مستقلی که از سوی نهادهای ذیربط کشور برای بررسی حوادث ذکر شده به سیستان و بلوچستان و یزد اعزام شدند نشان داد که قصوری از سوی نیروهای ایرانی صورت نگرفته و ادله ای برای اثبات ادعاهای مطرح شده از سوی طرف افغانستانی وجود ندارد.

به نظر می رسد در یک سال اخیر پروژه ایران هراسی از سوی برخی رسانه های داخلی افغانستان و همچنین رسانه های معاند فارسی زبان در دستور کار قرار گرفته به شکلی که موضوعات مختلف با هدف تضعیف جایگاه ایران به عنوان یک همسایه و متحد قدرتمند برای افغانستان، در سایه حوادثی که صحت آن قابل اثبات نیست مطرح می شود.

محورهای به چالش کشیدن ایران و ایجاد ایران هراسی را می توان تلاش برای نمایش دخالت سیاسی جمهوری اسلامی در امور افغانستان، ایجاد رقابت ایدئولوژیک و دامن زدن به درگیری های مذهبی، حمایت از طالبان به عنوان دشمن افغانستان و دامن زدن ایران به درگیری های فرقه ای در افغانستان دانست که با طرح اتهامات بدون سند که به راحتی قابل رد شدن هستند دنبال می شوند.

آنچه در این میان باید متذکر شد اینکه؛ انتظار می رود مقامات سیاسی و امنیتی افغانستان با فاصله دریافت از فضای احساسی شکل گرفته از سوی رسانه ها و با تمرکز بر سند جامع همکاری ها که هر دو کشور بر آن تاکید دارند، تلاشی مضاعف را برای حل و فصل مجموعه موضوعات موجود در روابط دو همسایه اعم از مسائل مرزی، مناسبات اقتصادی، آب های مرزی، موضوع مهاجرین، کنترل مرزها و... در دستور کار قرار داده و اجازه ندهند روابط گرم و تاریخی دو کشور تحت تاثیر سوء تفاهم های ناخواسته قرار بگیرد.

مذاکرات ایران و افغانستان در موضوع سند جامع همکاری های دو کشور در شرایطی به پیش می رود که مسئولین افغانستانی دو کمیته از پنج کمیته مسئول بررسی سند، همچنان تفاوت دیدگاه هایی با ایران دارند، لذا لازم است طرف افغانستانی با اتخاذ رویکرد فنی و نه سیاسی مسائل باقی مانده در دو کمیته را حل و فصل نموده و زمینه امضاء سریعتر موافقتنامه جامع را فراهم کند.

دو کشور به دلیل موقعیت ژئوپلتیکی و همچنین ظرفیت های کم نظیر قابل تبادل نه تنها می توانند در سطح همکاری های موجود جهشی قابل توجه ایجاد کنند بلکه قادر خواهند بود به محوری تاثیرگذار در مجموعه تحولات سیاسی، اقتصادی و امنیتی منطقه تبدیل شوند.

منبع: نور نیوز

4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1114

به "آیا سند همکاری جامع بین دو کشور فعال می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا سند همکاری جامع بین دو کشور فعال می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید