تفاهم نامه همکاری سازمان ثبت اسناد و دبیرخانه مناطق آزاد تجاری

به گزارش مجله رویای کره ای، خبرگزاری خبرنگاران- تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه مالی، به امضا رسید.

تفاهم نامه همکاری سازمان ثبت اسناد و دبیرخانه مناطق آزاد تجاری

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، این تفاهم نامه میان ذبیح الله خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و حمیدرضا مومنی دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه مالی به امضا رسید در اجرای تکالیف موضوع قانون جامع حدنگار (کاداستر) است.

همچنین این تفاهم نامه در راستای قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، تجاری - صنعتی جمهوری اسلامی ایران و آیین نامه نحوه استفاده از زمین و منابع ملی در این مناطق و از سوی دیگر ضرورت ساماندهی و معین تکلیف اراضی و محدوده های در اختیار و مصوب سازمان های مناطق آزاد کشور و سازمان های مسئول مناطق ویژه مالی است.

تثبیت مالکیت دولت در محدوده های مصوب مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه مالی در اجرای قانون جامع حدنگار، همکاری و تعامل در تبدیل اسناد دفترچه ای و اسناد مالکیت فاقد شناسه دفتر الکترونیکی به کاداستری، تثبیت محدوده مناطق آزاد و ویژه مالی در سامانه کاداستر، تعامل هر چه بیشتری واحد های ثبتی واقع در مناطق آزاد با سازمان های منطقه آزاد و ویژه مالی مربوطه و بهره گیری خدمات متقابل دو مجموعه از ظرفیت های سازمانی در راستای ایجاد زیرساخت های مورد احتیاج کاداستر، از جمله اهداف و موضوع های این تفاهم نامه است.

دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه مالی در این تفاهم نامه مکلف به تهیه فهرست املاک و اراضی مصوب هر منطقه به تفکیک سازمان های منطقه ای آزاد و ویژه مالی و ارائه آن مطابق تصویب نامه و نقشه ممهور به مهر هیئت وزیران به دبیرخانه ستادی کارگروه و ادارات ثبت اسناد و املاک استان ها حداکثر ظرف مدت یک ماه است.

همچنین بر اساس این تفاهم نامه سازمان های مناطق آزاد و ویژه مالی هر منطقه با هماهنگی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد مکلفند حداکثر ظرف مدت دو ماه در مورد ارائه نقشه محدوده های هدف، برابر دستورالعمل های کاداستر و به لحاظ محدوده اراضی ملی، موات، چهارگانه محیط زیست زراعی و واگذاری های انجام شده از سوی دستگاه های اجرایی و اسناد مالکیت صادره اشخاص حقیقی، حقوقی و دولتی اقدام نمایند.

تحویل مستندات تثبیت محدوده سازمان منطقه آزاد ظرف مدت دو هفته به واحد ثبتی ذیربط از سوی سازمان منطقه آزاد هر منطقه حداکثر یک ماه پس از تهیه نقشه های کاداستری و جا نمایی آن در محدوده نقشه کلی از دیگر وظایف دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه مالی در این تفاهم نامه است.

واحد های ثبیتی ذیربط نیز بر اساس این تفاهم نامه مکلفند به محض وصول نقشه های استاندارد، حداکثر ظرف یک هفته در مورد جانمایی آن در لایه مورد نظر در بانک جامع حدنگار (کاداستر) اقدام نمایند.

واحد های ثبتی پس از جانمایی نقشه های استاندارد ارائه شده، با همکاری سازمان های مناطق آزاد تجاری - صنعتی و سازمان های مسئول مناطق ویژه مالی و اخذ سایر مستندات از جمله مصوبات هیئت وزیران، باید در مدت دو ماه نسبت به آنالیز مطابقت، اقدامات لازم را انجام دهند و در صورت تطبیق، اصلاح اسناد مالکیت وزارتخانه های راه و شهرسازی (سازمان ملی زمین و مسکن)، جهاد کشاورزی (امور اراضی و منابع طبیعی، جنگلداری و آبخیزداری) به نام دولت و به نمایندگی سازمان منطقه آزاد مربوطه به عنوان جانشین دولت در منطقه، حداکثر در مدت هفت روز کاری پس از آن انجام پذیرد و در صورت مطابقت نداشتن، برای اصلاح اعاده گردد.

مدت و اعتبار تفاهم نامه همکاری مشترک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه مالی برای تحقق صددرصد تثبیت مالکیت دولت در محدوده مناطق آزاد، از زمان ابلاغ یک سال معین شده است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1620

به "تفاهم نامه همکاری سازمان ثبت اسناد و دبیرخانه مناطق آزاد تجاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاهم نامه همکاری سازمان ثبت اسناد و دبیرخانه مناطق آزاد تجاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید