ثبت گویش استرآبادی در فهرست میراث ناملموس کشور

به گزارش مجله رویای کره ای، خبرنگاران/گلستان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان از ثبت گویش استرآبادی در فهرست میراث ناملموس کشور اطلاع داد.

ثبت گویش استرآبادی در فهرست میراث ناملموس کشور

به گزارش مجله رویای کره ای، مهندس ابراهیم کریمی با اعلام این خبر اظهار کرد: گویش استرابادی گویشی است که در شهر گرگان و تعدادی از روستاهای اطراف به آن سخن گفته می گردد.

وی اضافه نمود: پس از آنالیز سیرتاریخی زبان های ایرانی، می توان گفت گونه گویش استرآبادی بازمانده ای از زبان ایرانی غربی یعنی فارسی میانه است که هنوز ردپایی از پارتی دری در این گویش مشاهده و با آن ارتباط تنگاتنگی دارد.

کریمی تاکید نمود: گویش استرآبادی بویژه در سطوح آوایی و واژگانی تفاوت های قابل ملاحظه ای با زبان فارسی دارد که می توان بر اساس معیارهای جهانی به آن گویش استرآبادی گفته گردد.

وی ادامه داد: واژگان و مفاهیمی که در گویش استرآبادی وجود دارند علاوه بر مفاهیم مشترک با زبان های دیگر، شامل مفاهیمی هستند که به لحاظ نوع زندگی کشاورزی، باغداری و دامداری دارای تنوع هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان در خاتمه اعلام کرد: با توجه به اهمیت حفظ و حراست از این گویش اصیل ، اداره کل میراث فرهنگی استان گلستان با تشکیل جلسات کارشناسی و دعوت از پژوهشگران این حوزه اقدام به تهیه پرونده ثبت اثر نموده و در مورخه 6 دی ماه 1395 در جلسه شورای عالی ثبت و معین حریم کشور که با دستور کار پرونده های میراث ناملموس برگزار گردید با ارائه دلایل هیات داوری حاضر به عنوان یک گویش منحصر بفرد با گستره فرهنگی شهر استرآباد(گرگان) در فهرست آثارناملموس کشور به ثبت رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 870

به "ثبت گویش استرآبادی در فهرست میراث ناملموس کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت گویش استرآبادی در فهرست میراث ناملموس کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید