جاده های زشت و بدبوی شادگان

به گزارش مجله رویای کره ای، شهرداری های شهرستان شادگان و شهرهای خنافره و دارخوین در خوزستان مدتی است که پسماندهای خانگی و بیمارستانی خود را در حاشیه جاده شادگان - سربندر یا همان جاده موسوم به جاده فولاد بدون هیچ گونه تفکیک یا حتی دفن بهداشتی رها می نمایند.

جاده های زشت و بدبوی شادگان

تقریبا از نیم کیلومتری، بوی غلیظ دود و زباله به مشام می رسد. زباله ها از کنار جاده شروع می شوند و تا مسافت بسیار زیادی پایین تر از جاده نیز ادامه پیدا می نمایند.

در ابتدا تپه های یک الی دو متری از پسماندهای خانگی در چپ و راست واقع شده است. زباله های تفکیک نشده ای که همه چیز در دل کثیف و بدبوشان وجود دارد و به شکل شلخته ای در کنار جاده رها شده است. از دور چند مرد با یک وانت نیسان آبی رنگ در حال گشتن میان زباله ها هستند؛ مردهایی که بی ارتباط با تخلیه و پخش زباله در محوطه نیستند.

هر چه راستا زباله های تخلیه شده دورتر می رود کیسه های زرد و آبی رنگ زباله بیمارستانی زیر نور آفتاب بیشتر خودنمایی می نماید.

بوی ترش زباله زیر دماغ می زند و صدای وزوز مگس ها توی گوش می پیچد و حال چشم ها با دیدن این نمای بدمنظر بد می گردد.

اینها روایت حال ماست اما گویی در حال پسرک تاثیری ندارد؛ پسرک خردسالی که روی یک تپه زباله چنبره زده و با دقت مشغول جدا کردن پسماندهای پلاستیکی است.

انگار منتظر است تا کسی از او بپرسد چند سال داری؟ اصلا درس می خوانی؟ و او سریع پاسخ بدهد که 11 ساله هستم و مدت هاست که ترک درس و تحصیل نموده ام.

مردی از دور با موتور به ما نزدیک می گردد. با یک روسری صورتش را پوشانده و وارد گفت و گوی ما می گردد و می گوید که با جمع آوری ضایعات و پسماندهای پلاستیکی امرار معاش می نماید و کار و شغلی به جز این ندارد. بعد هم پسرک را ترک موتور خود نشانده و هر دو سریع دور می شوند، جوری که انگار بیش از این نباید حرفی بین ما رد و بدل گردد.

بودجه نداریم

حمید حاجی زاده، سرپرست شهرداری شادگان در گفت وگو با جام جم می گوید: فضای کنار جاده فولاد تنها مختص به تخلیه پسماند شهرستان شادگان است اما شهر خنافره و دارخوین نیز پسماندهای خود را در همین محل تخلیه می نمایند.

او درباره رها کردن زباله های عفونی و غیرعفونی در کنار جاده بدون هیچ حفاظ یا دفع بهداشتی هم می گوید: شهرداری برای دایک کشی و ایجاد حفاظ در اطراف این محل بودجه کافی ندارد و شهرداری های دارخوین و خنافره هزینه ای برای ایجاد حفاظ بتنی اطراف محل تخلیه نمی دهند و شهرداری شادگان به تنهایی از عهده این کار برنمی آید.

حاجی زاده می گوید: آتش سوزی ها توسط زباله گردها انجام می گردد و شهرداری دست به چنین کاری نمی زند بلکه شهرداری شادگان زباله را در حوضچه ها می ریزد و سپس تسطیح می نماید.

براساس مشاهدات خبرنگار جام جم اما هیچ حوضچه ای در کنار کوه های بزرگ پسماند دیده نمی گردد.

شادگان در خطر است

فیصل عامری، فعال محیط زیستی شادگانی اما نگران تالاب شادگان است. او به ما می گوید: متاسفانه کامیون ها زباله ها را کنار جاده تخلیه می نمایند و گاهی اگر شرایط هوا نامناسب باشد یا باران ببارد، با وزیدن باد و بارش باران، زباله ها در سطح جاده پخش می گردد. از سویی امتداد راستا تخلیه زباله دقیقا مماس با تالاب شادگان است و مقداری از زباله توسط باد وارد تالاب می گردد. این یعنی یک خطری جدی که جان تالاب را تهدید می نماید.

عامری تاکید می نماید که بارها دوستداران محیط زیست پیشنهاداتی برای جمع آوری، تفکیک پسماند پلاستیکی و تخلیه به شهرداری شهرستان شادگان ارائه داده اند اما به هیچ کدام از آنها توجهی نشده است.

زینب مرزوقی - خبرنگاران خوزستان

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1448

به "جاده های زشت و بدبوی شادگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاده های زشت و بدبوی شادگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید