مجذوب کننده ترین مکان ها برای دیدن و شنا با کوسه نهنگ ها کجا هستند؟

به گزارش مجله رویای کره ای، دیدار با کوسه نهنگ، بزرگ ترین ماهی دنیا، یکی از هیجان انگیز ترین تجربه ها است. اگر می خواهید با این موجودات غول پیکر و آرام شنا کنید یا تنها از نزدیک جثه های بزرگ شان را ببینید، در این مقاله به معرفی و آنالیز مقاصدی مناسب برای شما می پردازیم.

مجذوب کننده ترین مکان ها برای دیدن و شنا با کوسه نهنگ ها کجا هستند؟

تصور کنید که به یک اجرای باله در زیر آب دعوت شده اید و رقصندگان روی صحنه را یک اتوبوس دوطبقه، یک نیمه تریلر و یک ماشین آر.وی تشکیل می دهند. چه احساسی خواهید داشت اگر در ردیف اول نشسته باشید؟ شنا کردن با بزرگ ترین ماهی دنیا یعنی کوسه نهنگ، دقیقا همین حس را در شما بوجود خواهد آورد.

برخلاف جثه بزرگ و حس ترسی که نام کوسه القا می نماید، این مگا ماهی ها به مطیع بودن معروفیت دارند. طول بدن کوسه نهنگ ها، بیش از 12 متر و وزنی معادل 15 تن دارند. این موجودات نه تنها در معرض نابودی و انقراض هستند، بلکه یکی از اسرارآمیزترین جانوران اقیانوس نیز به شمار می فرایند. آنها همواره در حال حرکت هستند و بخش زیادی از سال های عمر خود را در اعماق آب ها می گذرانند. به همین دلایل نیز مطالعه بر روی آنها مشکل است و درباره چرخه زندگی و عادات جفت گیری این موجودات اطلاعات زیادی نداریم. با این حال درباره عادات غذایی کوسه نهنگ ها معلوماتی زیادی در دست است. آنها پالیده خوار هستند و با رد کردن آب حاوی مواد غذایی از اندام های غربال وار خود تغذیه می نمایند. میزان غذای آنها با توجه به ابعاد بزرگ شان بسیار زیاد است. کوسه نهنگ ها مانند مشتریان ثابت رستوران، مکان های مخصوص خود را برای تغدیه دارند. آنها برای خوردن غذا به طور مرتب به سطح آب می آیند و به نقاطی سر می زنند که میزان زیادی از پلانکتون ها، تخم های ماهی و میگو های کوچک در آنها یافتنی است. بعد از تغذیه، این ماهی های غول پیکر دوباره به اعماق آب بازمی گردند و غیرقابل دسترس می شوند. پس اگر می خواهید با یکی از این کوسه نهنگ ها شنا کنید، باید به یکی از مکان هایی بروید که موردعلاقه آنها است.

صخره دریایی نینگالو در اکسموث، استرالیای غربی

از دهه 1980، مردم برای تماشای کوسه نهنگ ها و رو در رو شدن با آنها، به صخره دریایی نینگالو در استرالیای غربی می فرایند. از این پارک دریای که در لیست میراث دنیای یونسکو به ثبت رسیده است، به شدت محافظت می گردد و برای حصول اطمینان از کیفیت مناسب شرایط ماهی ها و شناگران، نظارت دقیقی به عمل می آید. تورهای غواصی زیادی در این منطقه برگزار می شوند؛ اما بیشتر آنها از ردیاب های اشتراکی برای پیدا کردن محل کوسه نهنگ ها استفاده می نماید و به این ترتیب، چند قایق گردشگری با هم در یک نقطه جمع می شوند. برای اجتناب از شلوغی، بهتر است با تورهایی همراه شوید که از ردیاب اختصاصی استفاده می نمایند و بدین وسیله فضا و زمان بیشتری برای غواصی و شنا با کوسه نهنگ ها خواهید داشت.

  • برترین زمان: مارس تا جولای

ساحل توفو در اینهامبانه، موزامبیک

آب های جنوب توفو، محل بزرگ ترین تجمع کوسه نهنگ ها در آفریقا است. سال 2017، در کنوانسیون محافظت از گونه های مهاجر جانوران وحشی، 126 کشور معاهده ای را امضا کردند که بر اساس آن از کوسه نهنگ های جوان نر در این منطقه مهم در برابر صید و کشتار محافظت گردد.

  • برترین زمان: تمام طول سال

ایسلا موجرس در استان کینتانا رو، مکزیک

ایسلا موجرس در استان کینتانا رو در کشور مکزیک، تنها برای موج های بزرگش در فصل بهار معروفیت ندارد، این ناحیه در فصل تابستان نیز میزبان بزرگ ترین تجمع کوسه نهنگ ها در دنیا است. در طول یک فصل شما می توانید شاهد 1000 کوسه نهنگ در آب های اطراف ایسلا موجرس باشید. علت این تجمع، توده های تخم ماهی های تون است که هر سال یکبار در تابستان و در پیرامون ایسلا موجرس جمع می شوند. این تخم ماهی ها منبع غذایی ارزشمندی برای این موجودات غو ل آسا به شمار می فرایند و همین موضوع صدها کوسه نهنگ را برای بلعیدن تخم های ماهی به این ناحیه می کشاند. غواصان نترس می توانند با شیرجه زدن در آب های اطراف ایسلا موجرس، علاوه بر شنا با کوسه نهنگ ها، شانه آنها را نیز لمس و نوازش نمایند.

  • برترین زمان: می تا سپتامبر

دماغه گلدن در پلیسنسیا، بلیز

در منطقه محافظت شده دریایی واقع در دماغه گلدن و در اواخر بهار، تخم ماهی های اسنپر، کوسه نهنگ های گرسنه را سمت این ناحیه می کشاند. ده روز پس از کامل شدن قرص ماه، کوسه نهنگ ها به سطح آب می آیند، از توده های شیری رنگ تخم ماهی های اسنپر تغذیه می نمایند و دوباره به اعماق دریا بازمی گردند. این ناحیه در فاصله 40 کیلومتری از ساحل پلیسنسیا در بلیز، قرار گرفته است و بهشت غواصان به شمار می رود. از آنجا که این منطقه از 20 سال پیش به عنوان منطقه حفاظت شده ثبت شده است، با غواصی می توانید علاوه بر شنا با کوسه نهنگ ها، از موجودات رنگانگ دریایی، کوسه های سرچکشی، دلفین ها، لاک پشت های دریایی و سفره ماهی ها نیز تماشا کنید.

  • برترین زمان: آوریل تا ژوئن

جزیره داروین در جزایر گالاپاگوس، اکوادور

اطراف شمالی ترین جزایر گالاپاگوس در اکوادور، مانند تقاطع های شهری، شلوغ و پر از کوسه نهنگ ها است. در این ناحیه کوسه نهنگ های ماده و باردار حکومت بی چون و چرای خود را دارند. نقطه مورد علاقه آنها دروازه داروین است؛ صخره ای دروازه مانند که از آب بیرون آمده و به نام ایستگاه اتوبوس معروفیت دارد. از آنجا که این پارک ملی در نقطه ای دورافتاده قرار گرفته و در معرض جریان های شدید آب و هوا است، غواصی اصلا توصیه نمی گردد. به جای آن، می توانید از تورهای یک روزه کروز بهره ببرید. بعلاوه برای عاشقان عکاسی زیرآب، تورهای غواصی و عکاسی موجود است.

  • برترین زمان: ژوئن تا اکتبر

جزیره مرجانی آری جنوبی (آری آتول جنوبی)، مالدیو

کوسه نهنگ های جوان تر همواره از پرسه زدن برای خوراکی های لذیذی که در آب های بالای فلات کم عمق جزیره مرجانی آری جنوبی موجود است، لذت می برند. شما می توانید در تمام طول سال برای غواصی و شنا با کوسه نهنگ ها به این ناحیه در مالدیو سر بزنید. بعلاوه می توانید با استفاده از اپلیکیشن های مخصوص، نوع کوسه نهنگ هایی را که با آنها روبرو می شوید، شناسایی کنید.

  • برترین زمان: تمام طول سال

میدان نفتی الشاهین، قطر

شاید به نظر عجیب و باورنکردنی بیاید، اما کوسه نهنگ ها در خلیج فارس نیز ساکن هستند. پیش از این بر این باور بودند که دمای آب های خلیج فارس برای زندگی کوسه نهنگ ها زیاد است؛ اما با رشد و شکوفه دادن مرجان های صخره ای روی سکوهای نفتی، بسیاری از ماهی ها به این نقطه جذب شدند؛ ماهی هایی که معمولا قبل از آن، در این منطقه زندگی نمی کردند. میدان نفتی الشاهین در قطر، هر سال یکی از بزرگ ترین تجمع های کوسه نهنگ ها را به سمت خود می کشد. تعداد زیاد این موجودات غول آسا که به صدها عدد می رسد، پیش از سال 2007 و انتشار عکس های کارگران نفتی از کوسه نهنگ ها، مورد توجه قرار نگرفته بود. با وجود این، تغییری در صنعت گردشگری این منطقه ایجاد نشده است. شما برای رسیدن به این نقطه، نیازمند گرفتن مجوز، داشتن شرایط مناسب و دسترسی به قایق های سریع السیر هستید. امروزه میدان نفتی الشاهین تنها مقصد محققانی است که درباره عادات غذایی کوسه نهنگ ها مطالعه می نمایند؛ اما شاید این منطقه در سال های آینده بتواند پذیرای گردشگران نیز باشد.

  • برترین زمان: می تا سپتامبر

جزیره کوه تائو، تایلند

جزیره کوه تائو در تایلند، با صخره های دست نخورده و رنگانگ، یکی از برترین مقاصد گردشگری برای علاقمندان به غواصی است. در سال های اخیر غواصان شاهد افزایش تعداد کوسه نهنگ ها در این منطقه بوده اند. بیشتر کوسه نهنگ ها در اطراف برجستگی چومپون دیده می شوند. شما می توانید با یک قایق سواری کوتاه به این ناحیه برسید. از آنجا که آب های اطراف برجستگی چومپون عمیق به شمار می رود، بهتر است برای غواصی و شنا با کوسه نهنگ ها با بومی های منطقه همراه شوید.

  • برترین زمان: آوریل، می و سپتامبر

آکواریوم جورجیا در آتلانتا، ایالات متحده آمریکا

بزرگ ترین آکواریوم ایالات متحده آمریکا واقع در استان جورجیا آکواریوم جورجیا (Georgia Aquarium) نام دارد و خانه 4 کوسه نهنگی است که آنها را از بازار های ماهی تایوان نجات داده اند. نمایشگاه مسافر اقیانوس با ابعاد زمین فوتبال، تنها مکان در آمریکا است که به بازتماشامایندگان اجازه ارتباطی نزدیک با بزرگ ترین ماهی دنیا را در فضایی امن و بدون دریازدگی می دهد.

  • برترین زمان: تمام طول سال
منبع: کجارو / afar.com
انتشار: 1 فروردین 1401 بروزرسانی: 1 فروردین 1401 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 2015

به "مجذوب کننده ترین مکان ها برای دیدن و شنا با کوسه نهنگ ها کجا هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجذوب کننده ترین مکان ها برای دیدن و شنا با کوسه نهنگ ها کجا هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید