خبرنگاران قالیباف: نباید اجازه داد دلالان به راحتی کار کنند

به گزارش مجله رویای کره ای، تهران - خبرنگاران - رییس مجلس شورای اسلامی گفت: نباید اجازه داد که دلالان به راحتی کار کنند و تولیدکنندگان امکان فعالیت نداشته باشند.

خبرنگاران قالیباف: نباید اجازه داد دلالان به راحتی کار کنند

به گزارش خبرنگاران، محمد باقر قالیباف روز یکشنبه در نشست کنندگان اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی ایران، اضافه نمود: باید به تولیدکنندگان، جوانان، علم، اندیشه، خلاقیت و تفکر مردم خودمان ایمان بیاوریم و اعتماد کنیم و فرصت را برای آنها فراهم کنیم. همینطور که در سال های قبل رهبر معظم انقلاب گفتند دشمن ما آمریکاست و راه مبارزه با آمریکا را کار است، کار است، کار.

رییس مجلس اظهار کرد: ما از تولید، فعالیت و تلاش حرف می زنیم. این افتخار را دارم که به عنوان عضو مجلس در جمع اتاق بازرگانی و بخش خصوصی در کنار هم نشستیم تا برای این موضوع صحبت کنیم. این باور امام (ره)، رهبری و انقلاب ما است که اقتصاد باید به دست مردم اداره گردد و این باور و ارزش های ماست.

قالیباف با اشاره به دغدغه هایی که از سوی اعضای اتاق مطرح شد، تاکید کرد: ما تنها نباید به مساله بپردازیم. شناخت مساله خیلی مهم و اساس بحث است ولی در آن ماندن و مرتب آن را تکرار کردن یک نوع در جا زدن است. ما در این بحث ها باید روشن کنیم چه باید کرد و وقت بگذاریم که چه باید کنیم.

قالیباف شرح داد: به سمت گروه های کاری و بخش های کاری کمیسیون ها برویم و به آنها توجه کنیم. وقتی نگاه کلی به دهه های پشت سر کنیم یک دهه را با اقتصاد دولتی سپری کردیم یک دهه را با اقتصاد تعدیل و یک دهه را اقتصاد شبه دولتی سپری کردیم.

رییس مجلس شورای اسلامی اضافه نمود: اقتصاد ما یک اقتصاد وابسته به نفت است و همه دولت های ما نفتی هستند این یک واقعیت است که فصل مشترک همه دولت هاست. من معتقدم که اقتصاد بخش خصوصی در جوار این فرهنگ هم یک اقتصاد نفتی و رانت جویی است.

وی با تاکید بر لزوم ریشه یابی مسائل کشور بخشی از آن را ناشی از ساختار بودجه مطرح کرد و گفت: امسال در ساختار بودجه رکورد زدیم فاصله بین افزایش هزینه 46درصد و درآمدها 10 درصد یعنی 36 درصد فاصله هست این ساختار بودجه و کسری تراز عملیاتی بودجه است و اگر بخواهیم پول را در بازار داغ نکنیم این پول باید از اقتصادیات و گمرک تامین گردد و یا یک فعالیت افتصادی یا از عوارض گمرکی گرفته گردد وقتی هزینه ها از محل نفت باشد دردسرهای ما شروع می گردد.

قالیباف با بیان اینکه نابسامانی ها در حوزه اصلاح ساختار بودجه باید اصلاح گردد، گفت: بروکراسی بر دست و پای مردم، تولید و اقتصاد، زنجیر انداخته و باید اصلاح گردد و ما باید این کارها را با هم پیش ببریم.

رییس مجلس خطاب به اعضای اتاق بازرگانی گفت: درهای مجلس به روی شما باز است و ما کمیسیون محور حرکت می کنیم و پیگیر تحول در چهار حوزه هستیم؛ شما می توانید با استفاده از نرم افزار مجلس یار در تصمیمات و جلسات ما مشارکت کنید.

وی اظهار کرد: بودجه سال آینده کسری دارد و این کسری باید از محلی تامین گردد؛ وقتی کسری بودجه از محل نفت تامین می گردد، مسائل شروع می گردد. علاوه براین ما در حوزه اقتصادیات ها دچار مسائل جدی هستیم. برخی به راحتی فرار اقتصادیاتی دارند در حالی که یک تولیدکننده نمی تواند فرار اقتصادیاتی داشته باشد و این ناب سامانی ها در حوزه ساختار بودجه باید اصلاح گردد.

رییس قوه مقننه یادآورشد: در 5 سال پیش رو در زمینه برنامه های توسعه ای به گونه ای قدم برمی داریم که در تنطیم برنامه این برنامه متفاوت از برنامه های دیگر باشد.

قالیباف با اشاره به بازدید روز گذشته خود از شرکت های خصوصی حوزه نفت بیان نمود: در بخش استانداردسازی ما باید برای تولیدات داخلی و صنعتی به استانداردسازی توجه کنیم، ولی حواسمان باشد کسانی که در جاهایی برای استاندارد سازی قرار می گیرند در راستای تضاد منافع یکی را تایید و دیگری را تکذیب نکنند.

وی با اشاره به دوران مسئولیتش در شهرداری گفت: ما در شهرداری با دو تحریم روبرو بودیم یکی تحریم خارجی و دیگری تحریم دولت وقت؛ این در حالی بود که باید کار را به پیش می بردیم، لذا با نگاهی به این تجربه و در زمانی که همه اقتصاد ما نفت آلودگی یافته و تمام دولت ها نیز رانت جو شده اند باید کار را از جایی شروع و اصلاح کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: سلایق سیاسی متفاوت وجود دارد اما اقتصاد منطق خود را دارد، عزت کشور، منافع ملی و حل مسائل مردم ذائقه سیاسی نمی شناسد و هر فرد با انصاف و باغیرت دلش به خاطر مردم می سوزد و شب خوابش نمی برد.

قالیباف خاطر نشان کرد: رانت به یک فرهنگ بر همه بخش های اقتصادی تبدیل شده است، اقتصاد در بخش های مختلف تنظیم گری مثل صنعت خودرو دچار اشکال جدی است و راهکار آن تنظیم برنامه عملیاتی از طرف فعالان اتاق بازرگانی است.

وی با یادآوری دیدار اخیرش با رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: پیش از این از آقای شافعی خواستیم مشخص کند که در حوزه واردات و صادرات چه تعداد شرکت و فعالان دارای گارانتی اتاق هستند تا بتوان برای این دسته از فعالان که مورد اطمینان هستند، یک خط سبز، ایجاد کرد و غل و زنجیر را از پای آنها باز کرد. متأسفانه افرادی با داشتن کارت بازرگانی 180 میلیون دلار صادرات انجام دادند اما هیچ اقتصادیاتی پرداخت نکردند که باید با آنها برخورد گردد. نباید اجازه داد که دلالان به راحتی کار کنند و تولیدکنندگان امکان فعالیت نداشته باشند.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تحریم ها سخت است و حتماً از تحریم استقبال نمی کنیم، گفت: ما به دنبال رفع تحریم ها هستیم اما منطق ما رفع تحریم نباید باشد، این کشور نشان داد که می تواند با کمک بخش خصوصی ارز مورد نیاز را تأمین کند.

قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شاید در شریط فعلی بخواهند برچسب هایی به بخش خصوصی بچسبانند اما فساد امروز در کشور ناشی از رفتار بخش خصوصی نیست بلکه ناشی از بخشنامه های غیرمنطقی و تصمیمات همچون ارز 4200 تومانی است و این رانت و فسادها از تبعیض و تصمیمات کلیدی متمرکز و تمرکزگرایی نشأت می گیرد که ما باید در مجلس به آنها توجه کنیم.

رییس قوه مقننه یادآور شد: ما می توانیم تعرفه های بالا بگذاریم اما باید راستا کاهندگی را در نظر بگیریم زیرا تعرفه رانت ایجاد می کند و مانع رشد تولید می گردد یا موجب تبدیل تولید به رانت می گردد لذا هر کجا در تنظیم گری بخواهیم محدودیت بگذاریم باید به سمت کاهندگی حرکت کنیم و حتماً باید مشروط و زمان دار باشد زیرا مشخص محدودیت های دائمی رانت ایجاد می کند. چون سیستم دولتی ما به خاطر نفت بزرگ و رانتی شده، بخش خصوصی ما هم با تصمیمات بخشنامه ای تبدیل به همین وضع خواهد شد.

وی تأکید کرد: بن بستی روبه روی ما نیست، ما باید با رفتارهای معقول و برآمده از خرد در مجلس تصمیم بگیریم، ما نیازمند اعتمادسازی هستیم، اعتماد بزرگترین سرمایه اجتماعی هر جامعه ای است. اقتصاد بیش از هر چیز به اعتماد و آرامش در جامعه نیاز دارد و ثبات در اقتصاد و سپس رشد اقتصادی و آسایش جامعه به همین موضوع برمی گردد که در یک قدمی ما است.

رئیس مجلس شورای اسلامی شرح داد: ما مصمم هستیم در بودجه 1400 و در برنامه هفتم توسعه بر مبنای همین راستا گام برداریم و منتظریم که از نظرات اتاق بازرگانی به صورت همواره و در کنار هم استفاده کنیم زیرا شما می توانید اقتصاد را مردمی کرده و اقتصاد مقاومتی را دنبال کنید.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1472

به "خبرنگاران قالیباف: نباید اجازه داد دلالان به راحتی کار کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران قالیباف: نباید اجازه داد دلالان به راحتی کار کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید