خبرنگاران لزوم اقدامات پیشگیرانه برای کاهش خسارت زایی انواع مخاطرات کشاورزی

به گزارش مجله رویای کره ای، تهران- خبرنگاران- وزیر جهاد کشاورزی در نامه ای به مدیران ارشد ستادی و استانی این وزارتخانه بر ضرورت انجام اقدامات پیشگیرانه برای کاهش خسارت زایی انواع مخاطرات در بخش کشاورزی تاکید کرد.

خبرنگاران لزوم اقدامات پیشگیرانه برای کاهش خسارت زایی انواع مخاطرات کشاورزی

به گزارش روز چهارشنبه وزارت جهاد کشاورزی، کاظم خاوازی این نامه را در اجرای مواد 13 و 14 قانون مدیریت بحران کشور و نظر به اهمیت و حساسیت ویژه پدیده تغییر اقلیم و افزایش فراوانی و شدت وقوع انواع مخاطرات اقلیمی ابلاغ کرد.

وی در این نامه خواستار پایش به هنگام مخاطرات جوی و اعلام هشدار به موقع به همه ذی نفعان و جامعه هدف بخش کشاورزی در همه سطوح (با هماهنگی ادارات کل هواشناسی استان)، بررسی، شناسایی و اولویت بخشی اقدامات پیشگیرانه در مناطق آسیب پذیر و پرخطر هر یک از مخاطرات، سیل، سرمازدگی، یخبندان، خشکسالی، زلزله، آفات، امراض و سایر مخاطرات شد.

خاوازی در این نامه پیش بینی، تامین، تدارک، توزیع و به کارگیری تجهیزات، نهاده ها، سوخت و سایر نیازهای اضطراری برای مدیریت شرایط بحران ناشی از وقوع احتمالی هر یک از مخاطرات را خواستار شد و بر سازماندهی برای استفاده به هنگام از ظرفیت تشکل ها، اتحادیه ها، تعاونی ها و بخش های خصوصی در مدیریت بحران هر یک از مخاطرات در قالب سیستم های قابل هدایت، نظارت و ارزیابی به هنگام تاکید کرد.

وی بر اتخاذ تدابیر لازم برای ایمن سازی زیرساخت ها و واحدهای تولیدی بخش کشاورزی به ویژه در مقابل بحران وقوع احتمالی مخاطرات زلزله و سیل تاکید کرد و افزود: گسترش بیمه پایه و فراگیر اراضی زراعی، باغی و واحدهای تولیدی کشاورزی به ویژه در مناطق آسیب پذیر و پرخطر ناشی از وقوع احتمالی هر یک از مخاطرات فاجعه بار (سیل، سرمازدگی، زلزله و غیره) مورد تاکید است.

برپایه این گزارش، پیش بینی و آمادگی همه جانبه برای کمک رسانی به هنگام به عشایر به ویژه در شرایط وقوع بحران های سیل و سایر مخاطرات اقلیمی، استفاده به موقع از فناوری های نوین و دانش روز جهت ارزیابی سریع، دقیق و با قابلیت تعیین دقیق محل، نوع واحد، نام بهره بردار و میزان خسارت و با هدف دستیابی به قابلیت اعلام آن، ظرف 24 ساعت از زمان وقوع مخاطره به دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی، اولویت بخشی به اجرای به موقع دوره های آموزشی، ترویجی و طرح های تحقیقاتی موثر در کاهش میزان خسارت زایی هر یک از مخاطرات و اجرای مستمر رزمایش های شهرستانی و استانی برای تقویت آمادگی ها و هماهنگی های درون بخشی و فرابخشی در مدیریت ریسک و بحران و مخاطرات بخش کشاورزی از دیگر خواسته های وزیر جهاد کشاورزی بود.

به گزارش خبرنگاران، طبق آمارها در سال 98 میزان تولیدات بخش کشاورزی به بیش از 123 میلیون تن رسید که از این میزان تولید 83.5 میلیون تن مربوط به بخش زراعی، 23 میلیون تن باغی، 15.6 میلیون تن دام و طیور، یک میلیون و 28 هزارتن آبزی پروری و شیلات است که سهم شاغلان بخش کشاورزی 17.8 درصد افزایش یافته است.

براساس آمارها پیش بینی می شود در سال 99 میزان تولیدات کشاورزی به بیش از 128 میلیون تن برسد. این درحالی است که میزان تولیدات بخش کشاورزی در سال 92 بیش از 96 میلیون تن بوده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1363

به "خبرنگاران لزوم اقدامات پیشگیرانه برای کاهش خسارت زایی انواع مخاطرات کشاورزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران لزوم اقدامات پیشگیرانه برای کاهش خسارت زایی انواع مخاطرات کشاورزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید