خیز شیراز برای کسب نشان شهر دوستدار کودک

به گزارش مجله رویای کره ای، معرفی شیراز به عنوان یکی از شهرهای نمونه دوستدار کودک از سوی سازمان یونیسف وابسته به ملل متحد امکان پیوستن شیراز به شبکه جهانی دوستدار کودک را در پرتو برنامه های جامع نگر و کلان اجتماعی فراهم نموده است.

خیز شیراز برای کسب نشان شهر دوستدار کودک

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش مجله رویای کره ای به نقل از ایرنا، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز دوشنبه نهم تیر در جمع مجله رویای کره ای اعلام کرد: یونیسف سازمان بچه ها ملل متحد، شیراز را به عنوان شهر الگو (پایلوت) دوستدار کودک معرفی نموده است و دلیل توجه فعالان اجتماعی به دوران کودکی حاصل عظیمسالانه شدن فضای عمومی و عدم فعالیت بچه ها در این فضاست.

مرتضی جعفری ادامه داد: ساختار نامناسب فیزیکی و اجتماعی شهرها منجر به حذف بچه ها از فضای عمومی و انزوای آنان در فضای خصوصی شده است و این انزوا تا زمانی است که بچه ها در جریان عظیم شدن و با کسب مهارت های مختلف بتوانند به افرادی مفید برای جامعه بدل شوند.

معاون فرهنگی شهردار شیراز گفت: امروزه شهر محیطی ناامن برای بچه ها است، این در حالی است که چشمان ناظر بر شهر می تواند امنیت فعالیت بچه ها را فراهم کند.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز اعلام کرد: موانع بر سر راه حقوق بچه ها صرفا عمرانی و کالبدی نیست و به طورکلی آن را باید به سه دسته نظری، حقوقی و اجرایی تقسیم کرد؛ بر این اساس راهکارهای رسیدن به این حقوق را می توان در ضرورت تشکیل نهاد ملی برای بچه ها، ضرورت شبکه سازی نهادهای دولتی و غیردولتی و ارائه طرح های پیروز حاصل از همبستگی با سازمان های مردم نهاد دانست که سازمان فرهنگی شهرداری به سهم خود سعی در ایجاد این هم افزایی و اجماع مفید بین بخشی و بین سازمانی دارد.

جعفری اضافه نمود: با برطرف موانع شهری و توجه کانونی به دوران کودکی با تکیه بر برنامه های جامع، حقوقی و اجرایی که در دست اقدام است، می توان گفت گامی بلند در راه احقاق حقوق پایمال شده بچه ها و از همه مهم تر تحقق توسعه پایدار برداشته می گردد.

معاون فرهنگی شهردار شیراز ابراز کرد: توسعه پایدار به توانمندی منابع انسانی و به ویژه بچه ها مرتبط است و در اینجا نقش نهادهای متولی امر بچه ها در آن بسیار بنیادی و ریشه ای است؛ زیرا برای عبور از تمام مسائل اعم از مالی، اجتماعی، فرهنگی، کالبدی و تحقق توسعه باید از بچه ها و به طور خاص نهادهای متولی آنان شروع کرد.

جعفری اعلام کرد: شورای اسلامی شهر دوره پنجم و شهرداری شیراز استان فارس بر اساس اسناد بالادستی و با رویکرد انسان گرایانه و گفتمان توسعه فرهنگی و اجتماعی، شعار شیراز شهر دوستدار کودک را سرلوحه سیاست گذاری ها و اقدامات کلان خود قرار داده است.

وی گفت: معیار انسان گرایی شهری از نظر شهرداری شیراز توجه به گروه های خاص و آسیب پذیرتر جامعه است، در این زمینه سنجش میزان کودک مداری در محلات و مناطق مختلف شهر شیراز آنالیز می گردد؛ چراکه شهر دوستدار کودک مطابق پیمان جهانی کودک و اعلامیه جهانی حقوق بشر سعی در دستیابی به حقوق بچه ها دارد.

همچنین معاون اجتماعی و مشارکت های مردمی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز نیز اعلام کرد: شهر دوستدار کودک باید جایگاهی مناسب برای رشد بچه ها در همه سنین باشد، زندگی ایمن را تضمین کند و دسترسی به خدمات و تسهیلات را برای همگان فراهم آورد و به عنوان ساختارهای محیطی حمایت های لازم را از کودک برای پایه ریزی اهداف و برنامه هایش در محیط فراهم سازد.

بتول معلم اضافه نمود: در این زمینه اقداماتی همچون تشکیل دبیرخانه دائمی شهر دوستدار کودک، تشکیل کارگروه های متناظر آن، تشکیل شورای شهر کودک و نوجوان، راه اندازی پایگاه های سیار ارائه خدمات اجتماعی شامل 2 دستگاه اتوبوس نشاط اجتماعی کودک و نشاط اجتماعی نوجوان و نیز راه اندازی کلینیک تخصصی حقوق کودک در دستور کار شهرداری شیراز قرارگرفته است.

وی اظهار کرد: هم افزایی میان ارگان های رسمی دولتی، خصوصی و نهادهای مردم نهاد فعال، ابلاغ و به کارگیری ضوابط و استانداردهای بین المللی اجتماعی معطوف به بچه ها در حوزه شهری، تهیه اطلس اجتماعی بچه ها و اجرای پیمایش های میدانی اولویت دار باهدف توصیف وضع موجود بچه ها شهر شیراز ازجمله دیگر اقدامات در این زمینه است.

معلم شناسایی و توانمندسازی و حمایت دائمی دانش آموزان مستعد مناطق محروم را نیز از راهکارهای پیش روی شهرداری شیراز برای حفظ این عنوان دانست.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1108

به "خیز شیراز برای کسب نشان شهر دوستدار کودک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیز شیراز برای کسب نشان شهر دوستدار کودک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید