زندگینامه و فیلم های مریل استریپ به بهانه زادروز او

به گزارش مجله رویای کره ای، مری لوئیز استریپ متولد 1951 در بسکینگ ریج نیوجرسی است. در 12 سالگی آموزش آواز دید تا خواننده اپرا گردد، اما با بازی در تئاترهای دبیرستانی به بازیگری علاقه مند شد و به ایفای نقش های اول تئاترهای دبیرستانی پرداخت. و بعد از دبیرستان به کالج بسیار معتبر دخترانه واسار رفت و در رشته هنرهای نمایشی به تحصیل پرداخت. سپس آموزش طراحی صحنه و نمایشنامه نویسی را در دانشگاه دارتموت پشت سرگذاشت. در ادامه تحصیلات رهسپار مدرسه دراماتیک دانشگاه ییل شد و تحصیلاتش را در رشته هنرهای نمایشی تکمیل کرد.

زندگینامه و فیلم های مریل استریپ به بهانه زادروز او

او کار بازیگری را از تئاتر آغاز کرد و در چند نمایشنامه ظاهر شد. در همین دوران برای اجرای زیبایش در نمایشنامه 27 گاری پر از پنبه اثر تنسی ویلیامز نامزد دریافت جایزه تونی (اسکار تئاتر) شد. در سال 1976 به فستیوال شکسپیر نیویورک پیوست و سال بعد فعالیت سینمایی اش را با فیلم جولیا، (1977، فرد زینه مان) آغاز کرد. به خاطر بازی در شکارچی گوزن(1978 مایکل چیمینو) نامزد دریافت اسکار برترین بازیگر نقش مکمل شد و انجمن ملی منتقدان فیلم وی را شایسته دریافت جایزه خود دانست. نخستین اسکار برترین بازیگر نقش مکمل را به خاطر بازی در کرامر علیه کرامر(1979، رابرت بنتون) کسب کرد و سپس در فیلم انتخاب سوفی (1983 ، آلن. جی.پاکولا) نقش زنی لهستانی را بازی کرد که می بایست یکی از فرزندانش را برای قربانی شدن انتخاب کند. انتخاب سوفی اسکار برترین بازیگر زن را نصیب وی کرد . در تمام دهه 1980 مریل استریپ گونه های مختلفی از نقش های دراماتیک را ایفا کرد و به خاطر تقلید لهجه و مهارت غیرقابل توصیفش به معروفیت رسید. اواخر دهه 1980 و اوایل سالهای 1990 به نقش های کمدی روی آورد. در سال 1978، مریل استریپ برای نقش خود در فیلم تلویزیونی همه سوزی برنده جایزه امی (اسکار تلویزیون) شد.

به علت اجرای پرقدرت دو نقش مکمل در اجرای صحنه فصل مرگبار و فریب جوتینان بود که برای بازی در فیلم شکارچی گوزن انتخاب شد. ظاهر مناسب و رنگ پریده و ادای ملایم جملات، تضادی مجذوب کننده بود.

آنچه فعالیت آغازین استریپ را در سینما جالب می نماید، این است که وی مجموعه شخصیت هایی را ارائه داد که به نظر اندکی بیش از کاراکترهای زنانه می نمودند. حتی باوجود این که فیلم های اولیه اش وی را به معروفیت رساندند ولی ضرورت حضورش برای فروش فیلم همچنان نادیده گرفته می شد. اما کرامر علیه کرامر ثابت کرد که او نه تنها بازیگری تواناست بلکه محبوب و خواستنی است و حضورش می تواند یکی از عوامل فروش فیلم محسوب گردد. در فیلم کرامر علیه کرامر برای خلق اغتشاش ذهنی و ناایمنی زنی جدا افتاده از همسر، مریل استریپ کیفیت معمول و متداول کم رویی خویشتن گرایانه ، برگرفته از نقش های قبلی اش را با شادی و طراوت بیرونی درهم آمیخت.

زن ستوان فرانسوی (1981 کارل راتیس ) و انتخاب سوفی اثبات کیفیات تضاد پرسونای استریپ بودند. در اولی زنی لطیف با امیال سرکوب شده متعلق به دوران ویکتوریا را نشان می دهد که توانایی هایش نادیده گرفته شده است و درانتخاب سوفی ، زجر جسمانی را در لحظاتی از خشم و شادی توأم با بی فکری و خود ویرانگری خودسرانه به نمایش می گذارد.

او در به تصویر کشیدن شخصیت های پیچیده و چندگانه با نشان دادن ریزترین نکات احساسی آنها همتا ندارد. بعلاوه در نقش زنان درون گرا، کم رو و مهربان با قدرتی خارق العاده ظاهر می گردد.

او در خصوص تکنیک های بازیگری عقیده دارد که بازیگری یک کار حسی است و تکنیک ها تنها راهنمای احساسات هستند، کسی که نتواند احساسات کاراکتر را درک کند تنها با تکنیک نمی تواند آن را به نحو احسن اجرا کند .

استریپ یکی از به یادماندنی ترین نقش هایش را در انتخاب سوفی ارائه داد. در این فیلم نقش زنی کاتولیک و لهستانی را دارد که با یک یهودی ازدواج نموده و در ادامه داستان رابطه ای عاطفی با یک نویسنده برقرار می نماید .

مریل استریپ با کارهای زیبا و به یادماندنی اش یکی از معدود ستارگان بی رقیب هالیوود است . همسر مریل، مجسمه سازی مشهور به نام دونالدگامر است و این زوج هنرمند در کنار چهار فرزندشان دور از هیاهوی هالیوود زندگی آرامی را می گذرانند.

فیلم های مهم:

جولیا (1997، فرد زینه مان)، همه سوزی (1978 ، ماروین جی، کونسکی، تلویزیونی). شکارچی گوزن (1978 ، مایکل چیمینو) منهتن (1979 ، وودی آلن) کرامر علیه کرامر (1979، رابرت بنتون) فریب جوتینان (1979، جری شاتزبرگ)، زن ستوان فرانسوی (1981، گارل راتیس) انتخاب سوفی (1982، آلن جی، پاکولا)، درون افریقا (به تصویر صفحه مراجعه گردد) (1985، سیدنی پولاک )، دل سوختگی (1986 مایک نیکولز)، فریاد در تاریکی (1988، کرت نویمان)، کارت پستال های از صمیم قلب (1990 ، مایک نیکولز )، از زندگیت دفاع کن، (1991، آلبرت بروکس )، مرگ از آن وی باد (1992، رابرت زمه کیس)، خانه اشباح (1993، بیل اگوست) رودخانه وحشی (1994، ک.تیس هنسون)، پل های مدیسن کانتی (1995، کلینت اسیتوود) اتاق ماروین (1996، جری زکس)، در لوناسا رقصیدن (1997، پل اوکانر) و…

منبع: یک پزشک
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1738

به "زندگینامه و فیلم های مریل استریپ به بهانه زادروز او" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگینامه و فیلم های مریل استریپ به بهانه زادروز او"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید