سخنگوی دولت: تورم خط قرمز ماست، تکمیل پروژه های قبلی و پرهیز از ایجاد پروژه نو

به گزارش مجله رویای کره ای، علی بهادری جهرمی با بیان اینکه تورم خط قرمز دولت است، گفت: دولت قصد کلنگ زنی پروژه جدیدی ندارد و تمام اقدام دولت در جهت تکمیل پروژه های قبلی است.

سخنگوی دولت: تورم خط قرمز ماست، تکمیل پروژه های قبلی و پرهیز از ایجاد پروژه نو

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت در نشست خبری که صبح امروز (سه شنبه) برگزار گردید، ضمن تبریک روز پرستار، گفت: دولت از قبل و بعلاوه اکنون به فکر پرستاران است و رئیس جمهور دستور مستقیم دادند تا اقدامی جهت رفاه پرستاران انجام گردد.

وی ادامه داد: بعلاوه دولت بر تحول علم بنیان تاکید دارد که رئیس جمهور در روز دانشجو هم به این موضوع تاکید نمودند و سامانه ای طراحی شده است تا ایده های پژوهشی در آن ثبت گردد.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

** تورم خط قرمز دولت است

سخنگوی دولت گفت: مهمترین خبر دولت در هفته گذشته تقدیم لایحه بودجه به مجلس است؛ جهت گیری که دولت در بودجه داشته یاری به تحقق رشد 8 درصدی اقتصاد است، اما به تنهایی این اتفاق نمی افتد و تحقق این امر فعال سازی بخش خصوصی و مردمی را می طلبد و دولت می خواهد مردم این رشد 8 درصدی را محقق نمایند.

بهادری جهرمی توضیح داد: خط قرمز دولت افزایش نیافتن تورم کشور است و طوری لایحه بودجه را نوشته است تا تورم افزایشی نباشد و بعلاوه یک شرایط ثبات مالی برای فعالین مالی و مردم ایجاد گردد.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

وی اضافه نمود: صندوق پیشرفت و عدالت صندوقی است که هم در سطح ملی و هم استانی با بودجه حدود 180 میلیارد تومان ایجاد شده است تا رشد 8 درصدی اتفاق بیفتد و بعلاوه معافیت مالیاتی برای کسب و کارهای کوچک در لایحه بودجه در نظر گرفته شده است.

** دولت قصد کلنگ زنی پروژه نو ندارد

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت تخفیفات مالیاتی در نظر گرفته است، بیان داشت: اما یکی از پایه های بودجه سال آینده مالیات است و اخذ مالیات در دستورکار قرار گرفته است.

بهادری جهرمی ادامه داد: دولت قصد کلنگ زنی پروژه نوی ندارد و تمام اقدام دولت در جهت تکمیل پروژه های قبلی است و دوباره تاکید می کنم که دولت قصد کلید زدن پروژه نوی را ندارد.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

** بانیان و حامیان وضع موجود باید جوابگو باشند

سخنگوی دولت در پاسخ به خبرنگار فارس، درباره توصیه به منتقدان دولت، گفت: دولت از نقد منصفانه و دلسوزانه مخصوصاً از سمت مردم و اصحاب رسانه برای حل مسائل مطرح می گردد استقبال می نماید و تمام این نقدها را مورد بحث و آنالیز های لازم قرار خواهد داد.

وی ادامه داد: اگر برنامه ای جهت اصلاح امور مخصوصاً موارد ضروری مسائل وجود داشته باشد دولت هرگز در برابر آن مقاومت نخواهد نمود یا اگر در برنامه ها اشتباهی وجود داشته باشد آن را اصلاح خواهد نمود.

سخنگوی دولت گفت: اما باید تفکیکی بین بانیان و حامیان وضع موجود با بدنه اجتماعی نخبگان، اصحاب رسانه و مردم ایجاد گردد بلکه بانیان و حامیان وضع موجود باید جوابگوی عملکرد خودشان در به وجود آمدن وضع موجود باشند.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

بهادری جهرمی توضیح داد: امروز زمان جوابگویی بانیان و حامیان 8 سال گذشته است این درحالی است که بدنه اجتماعی نخبگان و مردم می توانند نقدهایی به دولت داشته باشند که دولت از این نقدها استفاده خواهد نمود اما بانیان و حامیان وضع موجود بلکه باید در پیشگاه ملت ایران جوابگو باشند.

** هزینه های تشریفاتی و غیرضروری دولت کاهش یافته است

وی با بیان اینکه دولت برای هزینه های اجرایی خودش یک سیاست انقباضی را اتخاذ نموده تا هزینه های تشریفاتی و غیر ضروری دولت تا حد ممکن کاهش پیدا کند، گفت: هزینه های جاری دولت 15 درصد کاهش یافته و به سمت سازندگی و عمرانی سوق داده شده است.

سخنگوی دولت اضافه نمود: بعلاوه جهت گیری دولت حذف فقر مطلق است و صندوق مسکن محرومان در راستای توسعه عدالت اجتماعی تشکیل خواهد شد و در هزینه های مربوط به منابع آب و برطرف تنش های آبی، هزینه ها و منابع آن حدودا دو برابر افزایش پیدا نموده است.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

بهادری جهرمی توضیح داد: طرح مسکن ملی جزو اولویت های دولت بوده است و تمام زیرساخت های آن از جمله اراضی و مصالح تامین شده تا وعده دولت در خاتمه خود یعنی ساخت چهار میلیون مسکن محقق گردد.

** 10 درصد میانه افزایش حقوق در سال آینده

سخنگوی دولت با اشاره به حقوق کارمندان و کارکنان، گفت : افزایش حقوق در سال آینده به صورت پلکانی و یاری به کم درآمدهاست که 10درصد میانه افزایش است و حداقل حقوق 4میلیون 500 و سقف 37 میلیون تومان است.

وی بیان داشت: سند آمایش سرزمینی ملاک دولت برای انجام اقدامات در کشور و استانی است؛ دولت در زمینه ساخت یک پالایشگاه نو و توسعه پالایشگاه های موجود برنامه جدی دارد و 300 میلیون دلار برای توسعه پالایشگاه آبادان پیش بینی شده است.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

** آزادسازی بخش قابل توجهی از منابع خارجی ایران

بهادری جهرمی با اشاره به عملکرد 100روزه دولت پیرامون فعالسازی دیپلماسی مالی، گفت : یکی از اولویت های دولت سیزدهم توجه خاص و ویژه به کشورهای همسایه است. نشست سفرای ایران در کشورهای همسایه که اخیرا برگزار گردید به همین دلیل بود که با اولویت مالی صورت گرفت بعلاوه با کشورهای همسایه تعاملی جدی در حوزه های مالی خواهیم داشت.

سخنگوی دولت اضافه نمود: آزادسازی بخش قابل توجهی از منابع خارجی ایران، اجلاس شانگهای، اجلاس اکو و سوآپ گازی مشترک آذربایجان و ترکمنستان نمونه هایی از تحریک دیپلماسی مالی جمهوری اسلامی ایران بوده است.

بهادری جهرمی بیان داشت: در همین مدت اخیر 175 طرح سرمایه گذاری خارجی به ارزش 3.3 میلیارد دلار از 21 کشور دنیا در سازمان سرمایه گذاری خارجی مصوب و 268 میلیون دلار جذب شده و تا خاتمه سال نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

وی با بیان اینکه شروع عضویت در شانگهای، حضور در اجلاس سران اکو و سواپ گازی دستاورد خوبی برای کشور بوده است، بیان داشت: در آزادسازی ارزهای دولتی هم موفقیت چشمگیری بوده است و در امسال 175 طرح سرمایه گذاری خارجی به ارزش 3.3 میلیارد دلار در سازمان سرمایه گذاری مصوب شده است.

** اگر طرف مقابل اراده داشته باشد، توافق خوب در دسترس است

سخنگوی دولت با اشاره به برنامه دولت جهت برطرف تحریم های غیرقانونی و ظالمانه، گفت: طرف غربی بانیان وضع این تحریم های غیرقانونی بوده اند و باید اراده جدی برای برطرف آن داشته باشند. اگر طرف مقابل اراده ای داشته باشد، توافق خوب در دسترس است و دولت نسبت به لغو واقعی تحریم ها مصمم و جدی است.

وی اضافه نمود: بانیان تحریم تمام کوشش خود را به منظور استمرار تحریم ها خواهند داشت و مستمر هم به تحریم ها می افزایند زیرا آنها علاقه ای به روایتگری صحیح از میز مذاکره ندارند. بعلاوه واکنش مقام ارشد مذاکره نمایندگان روسی هم شاهد بودیم که از تحریف نگاه خود گلایه کرد و ایران روایت صحیح خود را دارد.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

بهادری جهرمی بعلاوه گفت: کنترل تورم، جزء برنامه های محوری دولت برای بازگرداندن ثبات مالی کشور است و این برنامه ها فرابخشی است.

** دولت در پی قیمت گذاری دستوری نیست

سخنگوی دولت تاکید نمود:در مورد صنعت خودرو در چهار جلسه ستادتنطیم بازار به اشکالات صنعت خودرو و برای تمام شده آن پرداخته شد. از این رو افزایش عرضه خودرو به منظور کنترل قیمت خودرو از سوی بازار یکی از برنامه های مهم است. دولت در پی قیمت گذاری دستوری نیست و این اقدام را هرگز انجام نخواهد داد.

وی گفت: در بودجه سال آینده طوری دیده شده است که رانت در ارز ترجیحی وجود نخواهد داشت و این مورد حذف نمی گردد بلکه نحوه تخصیص آن فرق خواهد داشت.

کد ویدیو

دانلود

فیلم اصلی

بهادری جهرمی با اشاره به سفرهای استانی دولت، اضافه نمود: اخیراً در جلسه هیئت دولت مبلغی را برای اجرای برنامه های استانی به دستور رئیس جمهور تخصیص پیدا نموده و در اختیار مسئول اجرائیات استانی قرار گذاشته شده تا اهداف سفر های استانی محقق گردد.

** دیدگاه های اختلافی نباید میان در رسانه ها طرح گردد

سخنگوی دولت با بیان اینکه جلسات سران قوا برای همدلی بیشتر میان مسئولان عالی است، گفت: نباید دیدگاه های متفاوت و اختلافات احتمالی میان مردم و در رسانه به وسیله مسئولان طرح گردد بعلاوه دیدگاه های کارشناسی در این جلسات بحث و آنالیز می گردد و ممکن است مباحث در این جلسات قابلیت های انتشار نداشته باشد. هر چند خوب است سران قوا نتایج این جلسات را به مردم اعلام کند.

وی تاکید نمود: بعلاوه شاهد بودیم در گذشته که این جلسات تضعیف شده بود، مباحث کارشناسی در تریبون ها مطرح می شد زیرا تریبون های عمومی نباید محل مطرح نمودن مسائلی باشد که می توان آنها را در جلسات مطرح نمود. اصلی ترین دستاورد جلسات این است که مباحث تخصصی در جلسات طرح و سعی می گردد راستا روشن برای حل مسائل مالی کشور اتخاذ گردد.

بهادری جهرمی در مورد مباحث مربوط به خزانه خالی گفت: اولویت دولت جوابگویی به مردم است و در بحث خزانه هم که عنوان شد، میدانیم که خزانه مقروض بوده است. دولت سیزدهم تعهدات متعددی را از گذشته تسویه می نماید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 بهمن 1400 بروزرسانی: 25 بهمن 1400 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1977

به "سخنگوی دولت: تورم خط قرمز ماست، تکمیل پروژه های قبلی و پرهیز از ایجاد پروژه نو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنگوی دولت: تورم خط قرمز ماست، تکمیل پروژه های قبلی و پرهیز از ایجاد پروژه نو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید