شاه کبرا؛ بزرگترین مار سمی که مار می خورد!

به گزارش مجله رویای کره ای، شاه کبرا یکی از سمی ترین مار های روی کره زمین است که در هنگام حمله می تواند تا یک سوم بدن خود را از زمین بلند کند و برای حمله آماده گردد.

شاه کبرا؛ بزرگترین مار سمی که مار می خورد!

به گزارش خبرآنلاین به نقل از نشنال جئوگرافیک، باعث خوشبختی است که شاه کبرا از جمله مار های منزوی است که از انسان دوری می نماید؛ طول این مار می تواند به بیشتر از 5 متر برسد که به آن لقب بلندترین مار سمی دنیا را می دهد.

زهر شاه کبراها در بین قوی ترین سم ها نیست، اما اندازه نوروتوکسینی که آن ها می توانند در یک نیش وارد نمایند - تا دو دهم اونس مایع - برای کشتن 20 نفر یا حتی یک فیل کافی است. سم شاه کبرا بر مراکز تنفسی مغز تأثیر می گذارد و باعث ایست تنفسی و نارسایی قلبی می گردد.

شاه کبرا ها عمدتاً در جنگل های بارانی و دشت های هند، جنوب چین و آسیای جنوب شرقی زندگی می نمایند و رنگ آن ها می تواند در منطقه ها مختلف، متفاوت باشد. آن ها در زیستگاه های مختلف از جمله جنگل ها، بیشه های بامبو، باتلاق های حرا، مراتع در ارتفاعات و در رودخانه ها راحت هستند.

این گونه از سایر مار های سمی و غیر سمی تغذیه می نماید. آن ها بعلاوه مارمولک، تخم مرغ و پستانداران کوچک را می خورند. آن ها تنها مار هایی در دنیا هستند که برای تخم های خود لانه می سازند و تا زمانی که جوجه ها بیرون بیایند از آن ها به شدت محافظت می نمایند.

شاه کبرا ممکن است به عنوان گونه منتخب برای افسونگران مار در جنوب آسیا شناخته گردد. اگرچه مار های کبرا می توانند بشنوند، اما در واقع نسبت به صدا های محیط ناشنوا هستند و در عوض ارتعاشات زمین را حس می نمایند. باغ وحش ملی اسمیتسونیان می گوید جذابیت مار اغلب یک بازی غم انگیز است که در آن یک مار کبری خسته در حالت تدافعی قرار می گیرد، اما (با درد) شرطی می گردد که به فلوت نواز ضربه نزند.

اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت، شاه کبرا ها را در معرض خطر انقراض قرار داده است. این مار ها با انواع تهدیدات ناشی از فعالیت های انسانی روبرو هستند. جنگل زدایی شدید در جنوب شرقی آسیا زیستگاه بسیاری از شاه کبرا ها را از بین برده است، در حالی که تعداد زیادی از آن ها برای پوست، غذا و اهداف دارویی نیز شکار می شوند. آن ها بعلاوه برای تجارت بین المللی حیوانات خانگی جمع آوری می شوند.

منبع: فرارو
انتشار: 17 اسفند 1401 بروزرسانی: 17 اسفند 1401 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 2237

به "شاه کبرا؛ بزرگترین مار سمی که مار می خورد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاه کبرا؛ بزرگترین مار سمی که مار می خورد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید