قالیباف: باید در 5 سال آینده به اقتصاد بدون نفت برسیم

به گزارش مجله رویای کره ای، رئیس مجلس گفت: تلاش کنیم تا فشار کنونی ایجاد شده بر دوش آنها را برداریم و در 5 سال آینده به ثبات اقتصادی بدون وابستگی به نفت برسیم.

قالیباف: باید در 5 سال آینده به اقتصاد بدون نفت برسیم

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، آیین تکریم و معارفه قاسمی و زاکانی رؤسای سابق و کنونی مرکز پژوهش مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه شنبه، 14 مرداد99) در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

براساس این گزارش، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در این مراسم ضمن تبریک عید غدیرخم و تشکر از زحمات رئیس سابق مرکز پژوهش های مجلس و کارشناسان این مرکز، اضافه نمود: نگاه و تسلط آقای قاسمی به گونه ای است که نشان می دهد شناخت عمیق و چندجانبه نگرانه ای به موضوع حکمرانی دارد که این امر متفاوت با داشتن علم در یک رشته خاص است و از جمله صفات زیبنده و برجسته ایشان است.

وی اضافه نمود: نحوه فعالیت مرکز پژوهش های مجلس و فعالیت آن در حوزه پژوهش به ویژه در زمینه اقتصادی از اهمیت بسزایی برخوردار است چراکه رهبر معظم انقلاب تأکید ویژه ای بر ضرورت توجه به این بخش کرده اند.

رئیس مجلس با بیان اینکه عملکرد رئیس پیشین مرکز پژوهش های مجلس در حوزه پژوهش از پختگی لازم برخوردار بوده است، تأکید کرد: باید در ادامه راه از ظرفیت ایشان جهت تقویت این مرکز استفاده شود.

قالیباف تأکید کرد: در اولین فرصت ممکن جهت بازدید در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی حضور پیدا خواهد کرد.

رئیس مجلس اعلام نمود: امروز کشور با سختی ها و چالش های متفاوتی روبرو است که معتقدیم براساس باور انقلابی این چالش ها را می توان به فرصت تبدیل کرد و نباید بدان به عنوان تهدید نگاه کرد، ضمن اینکه این راه با ریسک و خطراتی روبرو است اما مزیت هایی را هم به همراه دارد که اگر به درستی استفاده شود، جهش بزرگی در کشور ایجاد خواهد کرد که از جمله مطالبات امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب از ابتدای پیروزی انقلاب تا به امروز بوده است.

قالیباف یادآور شد: هم اکنون باید مجموعه اقتصادی کشور را از رانت و وابستگی به نفت که باعث عقب ماندگی و بلای جان کشور شده است نجات داد که تحقق این مهم نیز از طریق فعالیت مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به عنوان مغز متفکر مجلس امکان پذیر است که بستر لازم را در این خصوص ایجاد کند و تا خاتمه برنامه 20 ساله آن را محقق سازد.

وی گفت: ما در جهت تحول در 5 سال پیش رو باید از مسائل حاشیه ای بپرهیزیم و به متن وارد شویم و با 4 رویکرد شفاف سازی، مردمی سازی، هوشمندسازی و کارآمدسازی راه را دنبال کنیم و مردم را با تمام وجود درک و تلاش کنیم تا فشار کنونی ایجاد شده بر دوش آنها را برداریم و در 5 سال آینده به ثبات اقتصادی بدون وابستگی به نفت برسیم.

رئیس هیئت امنای مرکز پژوهش های مجلس یادآور شد: اقتصاد کشور به دلیل وابستگی به نفت مریض شده است که امیدواریم با ایجاد فرصتی که از طریق مرکز پژوهش های مجلس به عنوان عضو جدی و اساسی نهاد قانونگذاری کشور فراهم شود بتوانیم در فرآیند قانونگذاری، سیاستگذاری و تعریف مسائل، اولویت ها و پیش نویس قوانین از طریق کارشناسانش به کمیسیون ها و تک تک نمایندگان کمک شود، به گونه ای که در کمیته هایی که کمیسیون ها تشکیل می دهند، حضور پیدا کرده و در تصمیم سازی و تصمیم گیری درست نقش اثرگذاری داشته باشند.

وی اضافه نمود: ارائه تعداد کثیری طرح های ناپخته که براساس اولویت های مجلس نبوده، یکی از آسیب هایی است که مجلس با آن روبرو است و مرکز پژوهش ها در این وقت محدود فعالیت های مجلس می تواند در اولویت بندی آنها نقش کلیدی و اساسی داشته باشد همچنین معتقدم این مرکز در اجرای قوانین که از شئونات قوه مقننه است می تواند از آغاز تدوین قوانین نقش بی نظیری داشته باشد.

رئیس مجلس شرح داد: روشن می گویم که مرکز پژوهش های مجلس مغز تحول مجلس بوده که نقشه راه در دستان مدیران و کارشناسانش قرار گرفته است و می تواند هم در مباحث کلان هم جز و هم مینیاتوری از ابتدا تا خاتمه به تعریف مسائل و اولویت بندی آنها بپردازد و قبل از اجرا از آنها شبیه سازی کند و در کنار دیوان محاسبات مجلس به عنوان دو عضو مهم قوه مقننه در حوزه نظارت و ارزیابی قوانین به درستی فعالیت کند.

قالیباف یادآور شد: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی می تواند همچون رصدخانه ای برای مجلس باشد کما اینکه حوزه نظارت در این دوره از مجلس از اهمیت به سزایی برخوردار است و این در حالی است که برای تحقق این مهم با مشکلاتی همچون فقر داده ها و پراکندگی اطلاعات و به روز نبودن آنها روبرو هستیم.

رئیس مجلس تأکید کرد: ما با تمام وجود در خدمت مرکز پژوهش های مجلس و نخبگانش هستیم که به صورت مستقیم و غیرمستقیم با این مرکز در ارتباط هستند و در جهت ایجاد تحول در کشور از آنها حمایت می کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1176

به "قالیباف: باید در 5 سال آینده به اقتصاد بدون نفت برسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قالیباف: باید در 5 سال آینده به اقتصاد بدون نفت برسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید