قانون برای دکور ، جستاری در باب قانون تسهیل ازدواج

به گزارش مجله رویای کره ای، بررسی قانون تسهیل ازدواج جوانان، مصوبه مجلس شورای اسلامی در پانزده سال پیش است که با گذشت چهار دوره از دولت و مجلس، هنوز اجرای آن با ایرادات اساسی رو به رو است.

قانون برای دکور ، جستاری در باب قانون تسهیل ازدواج

*گوشه و کنار نشریات، امیررضا سلحشور: ماجرا از آن جایی شروع شد که در بیستم آذرماه سال 84، مجلس شورای اسلامی طرح قانون تسهیل ازدواج جوانان را با 13 ماده و 4 تبصره تصویب کرد. در این قانون تلاش شده است تامین نیاز های زوج های جوان اعم از اشتغال، تحصیل و مسکن آسان شود. این قانون بدون آنکه -دست کم در فضای رسمی- ایراد کارشناسی جدی بر آن مطرح شود، از همان ابتدا تا به امروز، با بی اعتنایی دولت ها روبه رو شده و رنگ اجرا به خود ندیده است.

هدف از تصویب

مهم ترین بند قانون تسهیل ازدواج، بند نخست آن است که دولت را به تأسیس صندوق اندوخته ازدواج جوانان مکلف کرده است. تشکیل این صندوق در حکم ضمانت اجرایی بندهای دیگر قانون تسهیل ازدواج است؛ مانند ماده 2 که از پرداخت وام ودیعه مسکن به زوج های نیازمند گفته است و همچنین بند ب ماده 4 که برای زوج های بدون درآمد، پرداخت کمک هزینه زندگی را حداکثر به مدت دو سال در نظر گرفته است.

آنگونه که در قانون آمده است، دولت باید تا فروردین ماه سال 85، اساس نامه صندوق را تهیه می کرده و برای تصویب به مجلس شورای اسلامی می فرستاد اما هیچ کدام از دولت ها به این تکلیف قانونی عمل نکردند؛ سنگ کج این بنا را دولت نهم با ایجاد صندوق مهر امام رض ا(ع) به جای صندوق اندوخته ازدواج جوانان گذاشت. مجلس وقت نیز با سهل اندیشی، از کنار آن گذشت و در مرداد ماه سال 85، با اختصاص 320 میلیارد تومان اعتبار صندوق اندوخته ازدواج جوانان به صندوق مهر امام رضا (ع) موافقت کرد. تفاوت این صندوق ها، صرفاٌ در اسم آن ها نیست، بلکه ماهیت و کارکردشان نیز متفاوت است؛ بنا به اذعان مرکز پژوهش های مجلس، هرچند وام ازدواج از محل صندوق مهر امام رضا (ع) داده شد، اما این صندوق نتوانست بقیه حمایت های لازم برای ازدواج را -که در قانون تسهیل ازدواج آمده است- پوشش دهد؛ مانند وام ودیعه مسکن، ساخت خانه برای زوجهای جوان و... .

جوانان منتظر

تا کنون بایدها و نبایدهای زیادی از طرف مسئولین مختلف بیان شده است، اما هیچ کدام از دولتمردان به صورت صریح به چرایی عدم اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان اشاره ای نکرده اند و این درحالی است که آمار تجرد جوانان روز به روز در حال افزایش است که ایران را هر روز بیشتر در بحران جمعیتی فرو می برد. قطعاً یک جوان در این برهه زمانی وقتی می بیند که اوضاع اقتصادی و معیشتی توان تهیه نیازهای اولیه ازدواج را از او گرفته است، فکر ازدواج را از سر خود بیرون می کند. از این رو ما شاهد کاهش آمار ازدواج جوانان هستیم و متاسفانه آمار معضلاتی مانند ازدواج سفید و موارد مشابه آن در حال افزایش است. بارها و بارها گلایه های جوانانی را شنیده ایم که منتظر هستند تا مسئولین تدبیری بیندیشند تا آن ها هم توانایی تشکیل خانواده را بدست آورند.

قوانین بی مجری

تا کنون دلایل مختلفی برای اجرا نشدن قانون تسهیل ازدواج جانان شنیده ایم اما قابل توجه ترین دلایل، مشخص نبودن متولی اجرا و نداشتن ضمانت اجرایی است. در متن این قانون به طور دقیق مشخص نشده است که کدام یک از ارگان ها موظف به اجرای این قانون است و علاوه بر این ضمانت اجرایی برای آن در نظر نگرفته اند؛ یعنی مشخص نیست که اگر نهادی که متولی امر است در صورت عدم اجرا، چه اقدامی برای قانع کردن این نهاد باید صورت بگیرد. این دو مورد مهم ترین دلایلی هستند که برای اجرا نشدن این قانون از آن ها یاد می شود.

مطالبه تنها راهکار

راهکارهای پیشنهاد شده توسط کارشناسان این حوزه، ایجاد تغییرات ویا تصویب قانون جدید است. تصویب دوباره یک قانون در واقع اضافه کاریست، ولی اگر تغییراتی در مفاد این قانون انجام شود قابل اجراست، پس دلیلی ندارد قانونی که با کمی تغییر قابلیت اجرا پیدا می کند را از نو بنویسیم. در مطالبه گری این موضوع باید از مجلس خواسته شود تا رسیدگی به این قانون را در اولویت قرار دهد و همچنین از قوه قضاییه مطالبه کرد تا وارد بحث شکل گرفته بین دولت و مجلس در رابطه با قانون تسهیل ازدواج جوانان شود. وقتی این موج مطالبه شکل بگیرد در ذهن دست اندرکاران این حوزه این نکته، که اجرای قانون تسهیل ازدواج در کشور لازم است جا می افتد و پیگیری این قانون سرعت خواهد گرفت. تنها راهکار برون رفت از چنین مشکلاتی تنها ایجاد یک مطالبه عمومی در میان مردم است.

نشریه سحر، دانشگاه علامه طباطبایی، شماره بیست و نهمین

نشریه سحر، دانشگاه علامه طباطبایی، شماره بیست و نهمین

نشریه سحر، دانشگاه علامه طباطبایی، شماره بیست و نهمین

نشریه سحر، دانشگاه علامه طباطبایی، شماره بیست و نهمین

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1316

به "قانون برای دکور ، جستاری در باب قانون تسهیل ازدواج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانون برای دکور ، جستاری در باب قانون تسهیل ازدواج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید