ماکرون به ترامپ: مانع ماندن دیگران در برجام نشوید و ایران را به بیرون هل ندهید

به گزارش مجله رویای کره ای، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه که با هدف شرکت در نشست گروه 7 به کانادا سفر نموده است، روز پنج شنبه پس از دیدار با جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در کنفرانسی مطبوعاتی حاضر شد و به پرسش های خبرنگاران دربارۀ مهمترین چالش های بین المللی پاسخ گفت.

ماکرون به ترامپ: مانع ماندن دیگران در برجام نشوید و ایران را به بیرون هل ندهید

ماکرون در این کنفرانس خبری، بار دیگر بر ضرورت حفظ توافق هسته ای ایران تاکید نمود و گفت: معتقدم در موضوع ایران، کاری که باید انجام دهیم جلوگیری از هرگونه افزایش تنش است... رئیس جمهور ترامپ [فردا] با ما خواهد بود و چند روز پس از آن برای دیدار با رهبر کرۀ شمالی به سنگاپور خواهد رفت و ما همه برای پشتیبانی از این ابتکار عمل که برای برقراری صلح در شبه جزیرۀ کره و غیرهسته ای شدن دنیا ضروریست، در کنار او خواهیم بود. اما اگر اعتبار توافق هسته ای ایران که سه سال قدمت دارد زیر سوال برود، آنگاه چگونه مذاکرات با کرۀ شمالی در موضوعات هسته ای می تواند معتبر باشد؟ بنابراین از آنجا که می خواهیم رئیس جمهور ترامپ قوی باشد و در مذاکرات با کرۀ شمالی پیروز گردد، خواهان آن هستیم که اعتبار توافق هسته ای ایران برای جامعه بین الملل نیز حفظ گردد؛ این کار برای آقای ترامپ نیز خوب است. بر این اساس به آقای ترامپ می گوییم که شما با توافقی که به امضای رئیس جمهور پیش از شما رسیده موافق نیستید، شاید تنها به این دلیل ساده که توسط رئیس جمهوری پیشین امضا شده... اما مانع ماندن دیگران در این توافق نشوید و ایران را نیز به بیرون از این توافق هل ندهید. زیرا این قرارداد در حال حاضر بهترین قراردادی است که برای حفاظت [از دنیا] داریم.

نباید در جی7 از داشتن توافقی با 6 عضو در برابر آمریکا ترسید

امانوئل ماکرون و جاستین ترودو همچنین اظهار داشتند که اقدام آمریکا مبنی بر طرح استدلال هایی دربارۀ امنیت ملی برای توجیه افزایش تعرفه های کمرگی برای متحدان، کاری خنده دار و اشتباه است و برای این کشور پیامدهایی به همراه خواهد داشت.

گروه 7 متشکل از آلمان، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا، آمریکا و کانادا پیش از این بیشتر به باشگاه دوستان و متحدان مالی شبیه بود، اما از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ به یکی از مراکز بروز اختلاف میان واشنگتن و متحدانش تبدیل شده است.

آقای ماکرون با اشاره به اینکه نباید از دست یافتن به توافقی با حضور 6 عضو در برابر آمریکا ترسید، هشدار داد که این یک اشتباه است که همه چیز را رها کرد تا بتوان با آمریکا به توافقی رسید و چنین اقدامی اساس گروه 7 را به خطر می اندازد.

او گفت که قرار است رهبران گروه 7 در جریان این نشست دو روزه، دونالد ترامپ را در موضوع اعمال تعرفه های جدید بر فلزات تحت فشار قرار دهند، با این وجود تاکید نمود که آنها رفتار مدنی و مودبانه خود را حفظ خواهند کرد زیرا قصد دارند درنهایت رئیس جمهوری آمریکا را تشویق به تغییر عقیده نمایند.

رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر کانادا عکس از رویترز

امانوئل ماکرون گفت: قبل از هرچیز باید همواره مودب و سازنده باقی بمانیم و برای متقاعد کردن آنها کوشش کنیم تا به این ترتیب بتوانیم آمریکا را در صحنه نگه داریم. زیرا آنها متحدان تاریخی ما هستند و ما به آنها احتیاج داریم.

آقای ماکرون همچنین اظهار داشت که شش عضو باقی مانده همچنان گروه قدرتمندی هستند که حتی اگر آمریکا تصمیم بگیرد نقش دنیای خود را رها کند، می توانند به حیات خود ادامه دهند.

او گفت: بدون شک ایالات متحده آمریکا یک قدرت بزرگ مالی است اما اگر این کشور به سمت شکلی از انزوا و هژمونی بی رحم پیش برود و از تاریخ و ارزش های خود و نقشی که در سازمان های بین المللی ایفا می نماید دور گردد و تصمیم بگیرد به نقش خود به عنوان رهبر خاتمه دهد، این کار برای آمریکا و تصویر این کشور، در کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت و همچنین برای شهروندان آمریکا بد خواهد بود.

سخنان آقای ماکرون انعکاسی از تنشی است که در پی تهدیدات تجاری دونالد ترامپ بر نشست دو روزۀ گروه 7 سایه افکنده است.

کشورهای خارج از این گروه نیز اعلام نموده اند که اگرچه آمادۀ مقابله با تهدیدات دونالد ترامپ هستند اما نمی خواهند دست به اقدامی بزنند که درنهایت منجر به ایجاد جنگ تجاری گردد.

منبع: یورونیوز

منبع: انتخاب
انتشار: 29 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 555

به "ماکرون به ترامپ: مانع ماندن دیگران در برجام نشوید و ایران را به بیرون هل ندهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماکرون به ترامپ: مانع ماندن دیگران در برجام نشوید و ایران را به بیرون هل ندهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید