نمازی: فقط دو یا سه حزب در کشور 5 هزار عضو دارند

به گزارش مجله رویای کره ای، یک فعال سیاسی با اشاره به اینکه فقط دو یا سه حزب در کشور پنج هزار عضو دارند، گفت: می توان این راه حل را برای احزابی که تعداد اعضای آنها به پنج هزار نفر نمی رسد در نظر گرفت که لیست انتخاباتی آنها مثلاً با امضای بیست هزار نفری مردم تهیه گردد.

نمازی: فقط دو یا سه حزب در کشور 5 هزار عضو دارند

علی محمد نمازی در گفت وگو با مجله رویای کره ای درباره نقش احزاب در لایحه جامع انتخابات، اظهار کرد: هنوز متن این لایحه را ندیده ام، اما طبق گفته سخنگوی وزارت کشور، احزابی می توانند در انتخابات لیست ارائه نمایند که دارای حداقل پنج هزار عضو در سراسر کشور بوده و پروانه فعالیت هم داشته باشند. فکر نمی کنم غیر از دو سه حزب از جمله کارگزاران سازندگی، احزاب دیگر دارای پنج هزار عضو باشند.

وی ادامه داد: حزب کارگزاران در تمامی استان های کشور شعبه دارد و تعداد اعضای این حزب هم به پنج هزار نفر می رسد، اما بیشتر احزاب دارای این تعداد عضو نیستند و اگر همین عدد پنج هزار در مجلس تایید و تصویب گردد، بیشتر احزاب به تنهایی نمی توانند در انتخابات لیست ارائه نمایند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب همچنین با اشاره به اینکه بر اساس این لایحه تعداد اعضای حزب باید به تأیید کمیسیون ماده 10 احزاب برسد، بیان نمود: تعداد اعضای این کمیسیون محدود است و برای ارزیابی از تعداد اعضای احزاب در سراسر کشور باید تشکیلاتی ایجاد گردد. از سویی احزاب هم عضو دارند و هم طرفدار و باید در این لایحه یا آئین نامه اجرایی، تعریف دقیقی از طرفدار و عضو حزب انجام گردد. همچنین باید تعیین گردد اگر حزبی بخواهد شکایت کند، به کدام مرجع رجوع کند؟

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید به احزاب اجازه داده گردد در انتخابات شرکت نمایند، گفت: می توان این راه چاره را برای احزابی که تعداد اعضای آنها به پنج هزار نفر نمی رسد در نظر گرفت که لیست انتخاباتی آنها مثلاً با امضای بیست هزار نفری مردم تهیه گردد یعنی بیست هزار رأی پای لیست این احزاب وجود داشته باشد.

نمازی اظهار داشت: شاید هدف این لایحه از تاکید بر پنج هزار عضو احزاب این باشد که احزاب کوچک تر در هم ادغام شوند. ممکن است در مقطع انتخابات هم چنین اتفاقی رخ دهد اما مثل جبهه ها یا ائتلاف ها، اختلافات با خاتمه انتخابات شروع می گردد؛ زیرا روند ادغام احزاب عادی نبوده است. این نوع ادغام احزاب به زمانی حداقل پنج ساله احتیاج دارد و برای انتخابات سال آینده جواب نخواهد داد.

وی در خاتمه اظهار کرد: وجود احزاب لازمه دموکراسی است و انتخابات هدفمند با کارکرد حزبی مفهوم پیدا می نماید. ما از هر روند طبیعی که انتخابات را به سمت کارکرد حزبی پیش ببرد، استقبال نموده و به آن یاری می کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 139

به "نمازی: فقط دو یا سه حزب در کشور 5 هزار عضو دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمازی: فقط دو یا سه حزب در کشور 5 هزار عضو دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید