نگرانی رئیس جمهور تونس از دخالت نظامی خارجی در لیبی

به گزارش مجله رویای کره ای، علی رغم اینکه ائتلاف ضد داعش به سرکردگی آمریکا و وزارت دفاع ایتالیا دخالت نظامی در لیبی را قریب الوقوع ندانستند، رئیس جمهور تونس نگرانی خود را از هرگونه دخالت نظامی در لیبی اظهار داشت.

نگرانی رئیس جمهور تونس از دخالت نظامی خارجی در لیبی

به گزارش گروه بین الملل مجله رویای کره ای به نقل از القدس العربی، الباجی قائد السبسی رئیس جمهور تونس با اعلام نگرانی خود از دخالت نظامی خارجی احتمالی در لیبی، خواهان مشورت با کشورش قبل از هرگونه تصمیم گیری در این خصوص شد.

وی تاکید نمود کشورهایی که به فکر دخالت نظامی در لیبی هستند باید منافع کشورهای همسایه و در رأس آنها تونس را در نظر بگیرند و با ما در این خصوص با ما مشورت نمایند، زیرا چیزی که به ضرر ما باشد، برای آنها فایده ای ندارد.

تونس پیوسته تاکید می نماید که به طور ویژه از بی ثباتی و هرج و مرج در لیبی که گروه تروریستی داعش از آن برای گسترش خود استفاده نموده است، آسیب می بیند.

این در حالی است که ائتلاف بین المللی ضد داعش به سرکردگی آمریکا در نشست سه شنبه خود در رم تاکید نمود که دخالت نظامی در لیبی در دستور کار قرار ندارد.

از سوی دیگر روبرتا بینوتی وزیر دفاع ایتالیا نیز که کشورش احتمالا فرماندهی دخالت نظامی در لیبی را بر عهده خواهد گرفت، روز گذشته در گفت وگویی مطبوعاتی گفت: مداخله نظامی در لیبی قریب الوقوع نیست.

وی هفته گذشته گفته بود که کشورش به همراه آمریکا، انگلیس، و فرانسه دخالت نظامی در لیبی را برای برقراری ثبات در این کشور آنالیز خواهند کرد.

بینوتی همچنین گفته بود ما نمی توانیم تصور آن را بکنیم که فصل بهار بگذرد و اوضاع لیبی به همین روال پیش رود. در طول ماه گذشته به طور گسترده با آمریکا، انگلیس، و فرانسه درباره لیبی در ارتباط بودیم. همه ما توافق کردیم که باید از کار ناهماهنگ که در گذشته نتایج خوبی در بر نداشت اجتناب کنیم.

تونس در انتها سال 2015 بعد از حمله تروریستی داعش به مرکز این کشور که موجب کشته شدن 12 نیروی امنیت ریاست جمهوری شد، به مدت 15 روز مرزهای خود با لیبی را بست.

بنا به اعلام منابع رسمی، حدود 5 هزار تونسی عضو گروههای تروریستی در لیبی، سوریه و عراق هستند.

از سوی دیگر اتباع تونس و عربستان بیشترین تروریستهای داعشی را تشکیل می دهند.

پنتاگون: داعش در لیبی رشد می نماید

یک مسئول وزارت دفاع آمریکا از رشد گروه تروریستی داعش در لیبی و کاهش آن در عراق و سوریه سخن گفت.

به گزارش مجله رویای کره ای به نقل از خبرگزاری فرانسه، یک مسئول وزارت دفاع آمریکا گفت: در مقابل کاهش شمار عناصر داعش در عراق و سوریه، شمار این عناصر در لیبی در ماههای اخیر افزایش یافته است .

وی اضافه کرد: حدود 5000 هزار نفر از عناصر داعش هم اکنون در لیبی هستند.

این درحالی است که ارزیابی های گذشته از حضور 2000 تا 3000 هزار عنصر داعش در لیبی حکایت داشت.

این مسئول آمریکایی گفت: آمریکا ارزیابی می نماید که 19 تا 25 هزار نفر از عناصر داعش در عراق و سوریه حضور دارند. این امر از کاهش آنها در مقایسه با آمار گذشته حکایت دارد که شمار این عناصر را بین 20 تا 33 هزار نفر برآورد نموده بود.

این مسئول آمریکایی که خواست نامش فاش نگردد، اضافه کرد: رفتن جنگجویان خارجی به سوریه دشوارتر می گردد لذا آنها به لیبی می فرایند.

گروه داعش شهر سرت و مناطق اطراف آن را در 450 کیلومتری شرق شهر طرابلس پایتخت لیبی در اشغال خود دارد.

برنامه داعش برای حضور سازمان یافته در الجزایر

گروه تروریستی داعش کوشش می نماید تا برای خود شاخه ای در الجزایر ایجاد کند و از این رو، حرکت این گروه فرایند معکوس یعنی از سوریه به لیبی و الجزایر به خود گرفته است.

به گزارش گروه بین الملل مجله رویای کره ای، پلیس ایالت بومرداس واقع در شرق الجزایر در اواخر هفته گذشته توانست دومین تیم 32 نفره طرفدار گروه تروریستی داعش را مکوششی کند.

در میان افراد یاد شده، چهار زن به چشم می خورند که یکی از آنان همسر ابومرام الجزایری فرمانده به اصطلاح امور شرعی داعش در الجزایر است.

روزنامه فرانسوی زبان الوطن در الجزایر از بازگشت سه تروریست الجزایری از سوریه به منظور راه اندازی شاخه داعش در این کشور اطلاع داد.

به گزارش شبکه العالم، این روزنامه به نقل از منابع امنیتی الجزایر نوشت: ابوبکر بغدادی سرنموده داعش خودش این سه تندرو را به منظور راه اندازی ولایت الجزایر فرستاده است تا هسته های سازمان یافته مسلح را در مناطق شهری فعال نمایند.

محمد مریمی با نام تیمی ابومرام الجزایری ریاست این گروه سه نفره را برعهده دارد. او به همراه ابومهاجر که در سال 2012 میلادی برای شرکت در نبرد سوریه رهسپار این کشور شده بود، از مرزهای تونس وارد الجزایر شد. اما هویت نفر سوم هنوز شناخته شده نیست.

همچنین گروهی از جوانان که شمار آنها بیش از 40 نفر است، در فرودگاه هواری بومدین شهر الجزیره پایتخت بازداشت شدند. این افراد قصد داشتند توسط خطوط هوایی ترکیه به گروه تروریستی داعش بپیوندند.

از سوی دیگر، وزیر اطلاعات تونس به اطلاع همتای الجزایری خود رساند که 20 الجزایری اردوگاه های تروریستی در سوریه را ترک نموده و در لیبی مستقر شده اند.

نیروهای امنیتی الجزایر اواخر سال گذشته یک انبار سلاح را در درون آپارتمانی نزدیک کاخ نخست وزیری در پایتخت کشف کردند و معلوم شد سرمنشاء آن اردوگاه های داعش در لیبی است. در این عملیات، نیروهای امنیتی دو نفر مرتبط با شبکه قاچاق سلاح از لیبی را بازداشت کردند.

منابع امنیتی الجزایر در همان زمان از پیوستن سه زن الجزایریِ 19 تا 27 ساله به داعش در لیبی اطلاع دادند. ان زنان پیوستن خود به گروه داعش را اعلام و فورا پس از رسیدن به شهر سرت لیبی، با تروریست ها ازدواج کردند

ر

منبع: تسنیم
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 682

به "نگرانی رئیس جمهور تونس از دخالت نظامی خارجی در لیبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی رئیس جمهور تونس از دخالت نظامی خارجی در لیبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید