استخراج رمزارزها تعطیل شد؟

به گزارش مجله رویای کره ای، رئیس جمهوری در حالی فعالیت استخراج رمزارزها را تا انتها شهریورماه ممنوع اعلام نمود که با وجود اظهار نظرهای مسوولان حوزه انرژی درخصوص سهم استخراج در خاموشی های کشور، مسوولان حوزه بلاک چین و رمرزارز معتقدند این میزان استخراج نمی تواند نقش زیادی در خاموشی ها داشته باشد.

استخراج رمزارزها تعطیل شد؟

حسن روحانی امروز درباره استخراج رمزارزها گفت: درباره رمزارزها هم بحث شده است که 300 مگاوات به صورت مجاز و 2000 مگاوات به صورت غیرمجاز صرف می نمایند و هر کسی چند ماینر گذاشته و برای خودش بیت کوین و رمزارز استخراج می نماید. وزارت نیرو، وزارت ارتباطات و اطلاعات از امروز موظف هستند که جلوی این اقدام را بگیرند و از امروز تا خاتمه شهریورماه فعالیت استخراج رمزارز حتی برای آنها که مجاز بوده باید تعطیل گردد.

این در حالی است که مسوولان بخش خصوصی و فعالان حوزه رمزارز معتقدند مصرف برق استخراج رمزارز در ایران، درمقایسه با فراوری برق کشور قابل توجه نبوده و اینکه بخواهیم عدم مدیریت صحیح در صنعت برق را به این صنعت ارتباط دهیم، منصفانه نیست.

محمدرضا شرفی -رئیس کارگروه استخراج رمزارز انجمن بلاک چین ایران- پیش از این با انتقاد از مقایسه صنعت استخراج بیت کوین با مصرف خانگی، گفته بود: ذوب آهن اصفهان خیلی بیشتر از صنعت بیت کوین کشور برق مصرف می نماید. استخراج بیت کوین هم صنعت است و باید با سایر صنایع قیاس گردد، نه با مصارف غیرمرتبط. وزارت نیرو می تواند کارشناسی کند که قطع برق به چه دلیل بوده و نتایج آن را اعلام کند. در آن صورت تعیین می گردد که این قطعی ها به دلیل سوء مدیریت اتفاق افتاده و ارتباطی به سایر صنایع ندارد.

همچنین حمیدرضا صالحی -رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران- در پاسخ به اینکه چه سهمی از خاموشی ها را می توان به استخراج نمایندگان رمزارز نسبت داد، گفته بود: در میان عوامل کوتاه مدت قطعا می توان سهمی را به استخراج رمزارزها اختصاص داد اما میزان این سهم بسیار محدود است. بر اساس اعلام توانیر میزان بار مصرفی استخراج نمایندگان رمزارز عددی بین 500 تا 600 مگاوات است که بخشی از آن را مجازها و بخشی را غیرمجازها تشکیل می دهند. حتی اگر اینطور محاسبه کنیم که بعضی ماینرها کشف نشده و مثلا مصرف آنها به 1000 مگاوات نیز می رسد، باز هم در مقایسه با کمبود 9000 مگاواتی در شبکه نمی توان سهم اصلی را به آنها داد. وزارت نیرو اعلام نموده که فعالیت ماینرهای مجاز را متوقف نموده است اما با این وجود کمبودها جبران نمی گردد و از این رو باید به آنها سهمی داد اما نباید در این سهم اغراق کرد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 29 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 خرداد 1400 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 1681

به "استخراج رمزارزها تعطیل شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استخراج رمزارزها تعطیل شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید