انتقاد از شیوه ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک

به گزارش مجله رویای کره ای، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در پی صدور دستور ترخیص 1048 دستگاه از خودروهای دپو شده در گمرک که 1000 دستگاه آن متعلق به یک شرکت است، گفت: درست آن بود که وزیر طبق قانون، مصوبه هیات دولت را برای ترخیص تمام خودروهای وارداتی متوقف در گمرک اخذ می کرد.

انتقاد از شیوه ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک

مهدی دادفر در گفت وگو با مجله رویای کره ای، اظهار کرد: مصوبه دولت برای ترخیص خودروهای متوقف شده در گمرک باید به طور کلی تمدید گردد؛ اما متوجه شدیم که ظاهرا تصمیم اتخاذ شده برای ترخیص 1048 دستگاه از این خودروها، در جلسه کارگروه هماهنگی بانک مرکزی گرفته شده و وزیر صنعت، معدن و تجارت هم دستور ترخیص را صادر نموده است.

وی ادامه داد: این در حالی است که ما از چهار ماه پیش می گوییم که مشکل همه خودروهای وارداتی و خریداران آنها را حل کنید، اما متاسفانه یک دفعه و یک شبه خبر می آید که 1048 دستگاه خودرو اجازه ترخیص پیدا نموده اند که 1000 دستگاه آن فقط مربوط به شرکت کرمان موتور است.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو ادامه داد: این موضوع اصلا به عدالت، مساوات و گره گشایی از امور مردم نزدیک نیست. بهتر است تصمیمی گرفته گردد که رضایت همه جلب گردد. البته طبق قانون، کالایی که دارای پروانه گمرکی است باید از گمرک خارج گردد؛ اما سوال اینجاست که اگر این خودروها به دلیل داشتن پروانه گمرکی ترخیص شده اند، چرا تاکنون اجازه ترخیص داده نشده بود؟ و اگر نباید ترخیص می شدند، چطور یک شبه اجازه ترخیص داده شد؟

وی با بیان اینکه در کل اینکه خودروهای مانده در گمرک ترخیص شوند کار خوبی است، گفت: لازم بود کمی سنجیده تر یا جامع تر این تصمیم گرفته می شد تا این همه شائبه در آن به وجود نمی آمد.

دادفر اظهار کرد: رویه ای که از وزارت صمت می بینیم آن است که سلیقه ای کار می نماید. درست آن بود که طبق قانون، مصوبه هیات دولت را برای ترخیص تمام خودروهای وارداتی متوقف در گمرک اخذ می کردند؛ نه اینکه برای ترخیص خودروهای یک شرکت خاص دستور دهند.

به گزارش مجله رویای کره ای، حدود بیست روز پیش دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اعلام نموده بود: مابه التفاوت ارزی 1048 دستگاه از خودروهای متوقف در گمرک پرداخت و تمام امور ترخیص آنها صورت گرفته است، اما به دلیل اتمام مهلت مصوبه دولت این خودروها امکان خروج از گمرک را پیدا ننموده اند.

در این شرایط دیروز (شنبه) اعلام شد وزیر صمت برای ترخیص این 1048 دستگاه موافقت و به گمرک ایران ابلاغ نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 دی 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 563

به "انتقاد از شیوه ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد از شیوه ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید