باغستان سنتی قزوین سوژه مستند بلند ماریان

به گزارش مجله رویای کره ای، خبرنگاران/قزوین ماریان با موضوع تاریخچه و تهدیدات باغستان سنتی قزوین در قالب یک مستند بلند و یک مجموعه مستند تلویزیونی تا اواسط سال 1399 به تهیه کنندگی احمد شفیعی، در خانه مستند انقلاب اسلامی فراوری خواهد شد.

باغستان سنتی قزوین سوژه مستند بلند ماریان

حامد کلجه ای پژوهشگر و مستندساز در گفت وگو با مجله رویای کره ای، از ساخت جدیدترین اثرش درباره باغستان سنتی قزوین اطلاع داد و گفت: باغ های تاریخی اطراف شهر قزوین بر اساس منابع مکتوب، قدمتی بیش از هزار سال دارد؛ و براساس روایت ها، پیشینه اش به دوران ساسانی بازمی گردد.

وی ادامه داد: این باغ ها زمانی 4000 هکتار وسعت داشت و براساس نقشه های ثبت شده در سال 1915 مساحتش شش برابر حال بوده است و گرداگرد شهر چون نگینی آن را در بر گرفته بودند. اکنون تنها 2784 هکتار از آن باقی مانده و باغ های شمال شهر نیز به کلی نابود شده اند.

این سینماگر توضیح داد: باغستان مهم ترین و وسیع ترین ظرفیت اکولوژیک استان و منطقه و ریه های تنفسی شهر قزوین است که محصولات محلی و سنتی قزوین، شامل بادام و پسته و انگور را در خود جای داده است و از مرغوب ترین انواع جهانی است و با توجه به شیوه داشت، محصول سالم محسوب می گردد.

کلجه ای با اشاره به اینکه باغستان هزاران درخت 300 تا هزارساله را در خود جای داده است که به تنش خشکی مقاوم هستند، بیان نمود: درختان باغستان حتی در شرایطی که با مشکل آبیاری روبرو باشند، شاید از نظر میوه و محصول و در نتیجه درآمدزایی صدمه ببینند اما همچنان بعد از گذشت چند صد سال ارزش اکولوژیکی خود را حفظ نموده اند.

وی گفت: باغستان بارش زمستان و بهار را در خودش جمع و حفظ می نماید و به این ترتیب با مدیریت آب های سطحی، هم از آن بهره می برد و هم سفره های آب زیرزمینی را تغذیه می نماید بنابراین باغستان یک مسئله تک بعدی نیست؛ اجتماعی، مالی و فرهنگی هم هست.

این مستندساز بیان نمود: این مساحت باقی مانده از سال 1393 به عنوان اثر ملی ثبت شده و اکنون با خطر بزرگ پروژه های راه سازی به ویژه کمربندی جدید شهر روبرو است.

وی با اشاره به اهمیت پرداختن به موضوع باغستان اظهار کرد: ماریان؛ نام یکی از محل های باغستان سنتی قزوین است که اینک از بین رفته است؛ مستند ماریان در قالب یک مستند بلند و یک مجموعه مستند تلویزیونی تا اواسط سال 1399 به تهیه کنندگی احمد شفیعی فراوری خواهد شد و سومین همکاری مشترک بنده پس از مستندهای پیغام آوران پاکی و حلقه عاشقان با خانه مستند انقلاب اسلامی است.

به گزارش مجله رویای کره ای، حامد کلجه ای دانش آموخته سینما و عضو انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند است، ازجمله آثار او می توان به سرو عرشی، پارسیاد، انتخابی از سرزمین پارس، پیغام آوران پاکی، پناهگاه حامی، حلقه عاشقان، مجموعه مستند سرزمین تشنه، مجموعه مستند زیبایی های شهر اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 دی 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: koreandream.ir شناسه مطلب: 584

به "باغستان سنتی قزوین سوژه مستند بلند ماریان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باغستان سنتی قزوین سوژه مستند بلند ماریان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید